Kulturális időutazás, ahol Bartók Béla az idegenvezető – Programajánló
Támogatott tartalom
Komolyzenei koncertre, tánc- vagy színházi előadásra menni rituálé. Nekem legalábbis biztosan. Gyerekként megtanultam, hogy ilyenkor szép ruhába kell öltözni, de később minél többször látogattam el egy-egy kulturális eseményre, arra is rájöttem, hogy belül is mindig átjár egy különleges érzés, ami a jegyvásárláskor kezdődik, de nemcsak az előadás tapsrendjéig, hanem a ruhatárig, majd egész hazaúton át kitart. Rendhagyó esetekben pedig akár napokkal, vagy évekkel később is fel tudtam idézni, hogy egy koncert vagy darab milyen hatással volt rám, milyen eksztatikus élménnyel ajándékozott meg. Krajnyik Cintia programajánlója következik.
–
Szinte napra pontosan hat hónappal ezelőtt, a második hullám előtti zárás utolsó estéjén, november 10-én voltam utoljára színházban. Kihasználtam az utolsó lehetőséget. A nézőtéren tapintani lehetett a feszültséget, a tapsunkból áradt az együttérzés, mert nem tudtuk, mikor lesz a színészeknek alkalmuk újra színpadra állni, nekünk pedig őket nézni. Bár hónapok óta nem élhettem át ehhez hasonlót, az online platformok folyamatosan lehetővé teszik, hogy ne kelljen a kultúrát hiányolnunk az életünkből. Sőt. Idén májusban a Müpa szervezésében világpremierekkel, Európa neves hangversenytermeiből közvetített koncertekkel zajlik a nagyszabású, ingyenes, streamelt összművészeti eseménysorozat, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek, amelynek hála olyan tér- és időbeli utazáson vehetünk részt, amelyre ritkán van példa.
A magamfajta kultúrakedvelő pedig csillogó szemmel ugrik az ilyen lehetőségre.
Bár Bartók Béla születésének száznegyvenedik évfordulója adja az apropóját, hogy a fesztivál az ő nevét viseli, a programban nemcsak a zeneszerző műveit találjuk, hanem rendkívül változatos kínálatot, ami szintén Bartók munkássága előtt tiszteleg, hiszen ily módon az ő szellemisége, kreativitása, alkotói szemlélete jelenik meg számtalan műfajban, a hazai és nemzetközi művészeti élet legjobbjainak tolmácsolásában.
Az én személyes kedvenceim
Május 21-én a Magyar Nemzeti Táncegyüttes bemutatóját, A hűtlen feleséget nézhetjük meg. A téma ma is aktuális: egy elsöprő erejű szerelem fellobbanása, majd az égő szenvedély, végül a hűtlenség és féltékenység a férfi és a nő kapcsolatának örök konfliktusa, amely a tánc nyelvén bontakozik ki a szemünk előtt a Honvéd Férfikar közreműködésével.
Május 24-én a Liszt–Bartók-est első részében Liszt Ferenc különleges atmoszférájú A bölcsőtől a sírig című szimfonikus költeménye hangzik el, valamint a zongoraverseny-irodalom egyik legvirtuózabb műve, a Haláltánc, a Szent István Filharmonikusok jóvoltából. Ezután Bartók A fából faragott királyfi táncjátékát hallgathatjuk meg, amelyet a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói vizuálisan is megjelenítenek, a nemzetközi táncélet jeles alkotóművésze, Leo Mujić közreműködésével. Mujić dolgozott már Párizsban, Berlinben, Zágrábban, Zürichben, de szoros kapcsolatban áll magyar táncosokkal, illetve hazai balettműhelyekkel is. Az utóbbi években a nagyszabású, cselekményes balettek határozták meg érdeklődését, ebbe a sorba illeszkedik most Bartók táncjátéka is.
És ha már balett, május 28-án a Pécsi Balett Vasarely-etűdök bemutatójában gyönyörködhetünk. A megalapításának hatvanadik évfordulójára készülő társulat produkcióját a száztizenöt éve született Victor Vasarely művei inspirálták. A Pécsi Balett számára fontos, hogy Vasarely szülővárosa megjelenjen az ünnepi előadásban, így a produkció vizualitását ihlető művek elsősorban a pécsi Vasarely Múzeum gyűjteményében található alkotások közül kerültek ki.
A kínálatból azonban a könnyűzene sem marad ki, május 22-én a Bagossy Brothers Company koncertjén vehetünk részt virtuálisan, és hallgatjuk meg, hogy
Olyan ő, hogy megáll
A szívem kalapál
Mégis olyan ember
Hogyha kell, odébbáll
Ő az úton merre jár
Abban nincsen rendszer.
Ha rám hallgattok, az online előadásokat, koncerteket nemcsak fél szemmel nézitek, hallgatjátok, hanem a lehetőségekhez képest megadjátok a módját, csinosan felöltöztök, előtte vagy utána koccintotok egy pohár borral vagy pezsgővel, és máris emelkedettebb hangulata lesz az egésznek. Bízzunk benne, hogy jövőre pedig már személyesen élvezhetjük a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Heteket.
A teljes programot ITT találjátok!
Krajnyik Cintia
Kiemelt kép: Bagossy Brothers Company – Fotó: sinco