A gyors, a ráérős és az, amit csak felkapsz: egészséges reggelik, amik tuti beleférnek a napodba
Támogatott tartalom
A harmadik ikszemhez közeledve megtanultam, hogy az arany középút valahol a „reggelizz úgy, mint egy király” berögződése és a „rohanok, időm se lenne bekapni valamit” rutinja között, félúton van. Bár évekbe telt, ez többnyire készségszinten működik már, arra azonban, hogy amit reggelizem, az egészséges is legyen, csak nemrég kezdtem el figyelni. Nehezítő körülmény, hogy nincs fix rutin: van, amikor egészen ráérősek a reggelek, máskor viszem a gyereket az iskolába, megint máskor meg már hétre az edzőteremben vagyok. Úgyhogy mutatom is, mi az, ami nálam bevált, hogy ne éhgyomorral induljon a nap. Mózes Zsófi írása.
–
Sokáig azt gondoltam, hogy majd beáll némi rendszer az étkezéseimbe, ha gyerekem lesz. De ennél nagyobbat nem is tévedhettem volna, ugyanis a gyerek étkezése nem lett az enyém – éppúgy, ahogy attól sem ettem többet és/vagy jobban, hogy kutyám lett.
Mert bár a gondjaimra bízott élőlények táplálása sosem volt kihívás, a saját testemé annál inkább. Egészen addig, amíg el nem kezdtem rendszeresen sportolni.
Heti három, átlag háromórás edzés mellett már elkerülhetetlen volt, hogy odafigyeljek a rendszeres táplálkozásra. És ezt messze ne úgy képzeljétek el, hogy számolom a tápanyagot, meal preppel készülök a hétre, és percre pontosan tudom, hogy edzés előtt/után mennyi időm van enni. Csak szüksége lett a szervezetemnek napi négy-öt fix étkezésre – ehhez pedig elengedhetetlenné vált, hogy reggelizzem is.
És teszem mindezt úgy, hogy nem fakanállal a kezemben születtem. Számomra a titok nyitja egy olyan apró turmixgép lett, aminek a tartálya kulacsként is működik, és ha már így beharangoztam a csodafegyvert, mondom is, mi mindenre használom.
A gyors
Azok közé a szülők közé tartozom (bár még sosem találkoztam hasonszőrűekkel, biztos vagyok benne, hogy nem vagyok egyedül), akik azért is várják a nyári szünetet, hogy arra a néhány hétre egy(-két?) órával későbbre húzhassák az ébresztőjüket. Csodálom azokat, akiket reggelente kivet az ágy – én úgy ragadok a kemény lepedővel borított puha matrachoz, mint légy a légypapírba. Az, hogy az ágyban eltölthető értékes perceim közül bármennyit a konyhában való tüsténkedésre cseréljek, elképzelhetetlen számomra. Az utolsó pillanatos kelés megmaradt a kamaszkoromból, van azonban, ahol megfejlődtem korábbi önmagam.
Imádom a turmixokat – és ez azon kevesek közé tartozik, amit a gyerekkel közösen szeretünk –, mert egyrészt kompromisszummentes, mindenki a saját ízlésére alakíthatja, másrészt ez tényleg csak annyi, hogy bedobálok ezt-azt a kulacsba, fél percig nyomva tartom a gombot, és már indulhatunk is.
Bár önmagában, csak gyümölcsökből is szuper, amikor a nap első „étkezésének” szánom, felturbózom kicsit. Én amúgy is a tejes alap híve vagyok, erre pedig, hogy laktatóbb legyen, dobok egy shake port (amiben zabliszt is van), majd néhány gyümölcsöt pluszban. Frissel az igazi, de higgyétek el, ebben a melegben abszolút működik a fagyasztóból kibányászott tartalék is, és hogy teljes legyen az élmény (én sűrűbben, „darabkásabban” szeretem), turmixolok hozzá egy kis granolát – a kókuszos íz szuperül passzol az eperhez, és ha véletlenül nem elég édes, adok hozzá némi agavészirupot is.
A ráérős
Ezt a receptet Kerepeczki Anna kolléganőmtől tanultam. Mindig irigykedve néztem az Instáját, amikor posztolta a cottage cheese palacsintáját, és sokáig annyira távol állt tőlem a reggeli bíbelődés, hogy hiába mondta, hogy nem nagy dolog, neki sem álltam. Aztán átküldte a receptet, és kiderült, hogy tényleg nem nagy meló – amikor az embernek van mindennel együtt, mondjuk, fél órája, amit a reggelijére tud szánni.
A cottage cheese alapként egyébként azért is jó, mert egy sima amerikai palacsintához képest sok benne a protein (helló, heti tíz konditeremben töltött óra!), és ad egy kellemes, nem túl édes ízt az egésznek. A dobozból ezt (is) a turmixba kanalazom, török rá egy tojást, és ízlés szerint mehet rá agavészirup. Liszt helyett zabos granolát használok, nagyjából három evőkanálnyit, de a lényeg, hogy turmixolás után nokedlitészta állagú legyen a mix. Majd némi olajjal kikent és már forró palacsintasütőben néhány perc alatt tenyérnyi korongokat sütök belőle.
És a legjobb, hogy a tetejére bármi mehet! Én maradok a darabkás ételeimnél, úgyhogy miután megkentem a kis palacsintákat joghurttal, simán szórok rájuk még nagyobb szemű müzlit is, de jöhet gyümölcs, lekvár, kompót, vagy amit csak akartok.
És az, amit csak felkapsz
Mostanra még a legszemfülesebb olvasók is rájöhettek, hogy nem vagyok nagy konyhatündér, a meal prep, vagyis az ételek előre történő kitalálása, elkészítése és porciózása pedig többször fogott ki rajtam, mint bármi más az életben. Bár tényleg nem bíbelődöm sokat a sokféle hozzávalókkal, van, amikor úgy jön ki a lépés, hogy bizony előre készülök – például egy nagyon egyszerű müzliszelettel.
Összedobni ezt is csak pár perc, utána viszont, amíg sül, majd hűl, otthon kell lenni vele, úgyhogy nekem az esti óráimba szokott ez beleférni.
A legjobban olyan müzliből szeretem készíteni, ami alapból több mindenből áll össze, de tovább lehet turbózni gyümölcsökkel, szárított ezzel-azzal, vagy bármilyen magvakkal.
Amíg egy tábla étcsokit felolvasztok a mikróban, nagyjából 150 gramm müzlit elkeverek annyi agavésziruppal és kókuszzsírral, hogy ragadjon, de ne álljon tömbbé a massza, majd a folyékony csokit a szilikonformába kanalazom (a muffinformák aljára két-két kiskanál csoki jut). Erre lapátolom rá a ragacsos müzlit (másfél-két evőkanálnyit egy formába), majd a 160 fokra melegített sütőben 15-20 percig sütöm. Mindenképp várjátok meg, hogy teljesen kihűljön a cucc, tapasztalat szerint ugyanis a még meleg korongok darabokra hullanak, amikor megpróbál az ember spórolni kicsit az időn.
A csokis aljúakkal pedig óvatosan, harminc fokban simán olvadnak azok is, de ha nálatok is esti műszakban készül a müzliszelet, éjjel pedig a hűtőben pihen, elég, ha reggel csak felkapjátok dobozostul – hogy aztán a legnagyobb rohanás közepette adjon energiát a naphoz.
Most ti jöttök: nektek mi a kedvenc reggelitek? És hogyan tudtok időt szakítani a rendszeres étkezésre?
Fotók: Kerepeczki Anna/ WMN