„Mit fogok ezért kapni a kollégáimtól…” – négy feszült pillanat a ma esti Ki vele! adásából
Rovattámogatás
A Ki vele! második adásában ma este 21 órától a Viasat3-on egy újabb izgalmas és megosztó témával érkezünk: a hit, a spiritualitás és a tudomány kapcsolata, ellentéte lesz terítéken. A stúdióba nagyon különböző világnézetű embereket hívtunk, így nem meglepő, hogy a beszélgetés egy-egy pontján bizony voltak feszült pillanatok a véleménykülönbségekből adódóan. Kedvcsinálóként Dián Dóri gyűjtött össze ezekből négyet.
–
A Viasat3-mal közös, Ki vele! című közösségi talkshow-nkban minden hétfőn olyan érdekes és sok szempontból tabudöntögető témákkal jelentkezünk, amelyek jóformán mindenkit érintenek, mégis keveset beszélünk róluk. A második, ma esti adás témája a hit, a spiritualitás és a tudomány kapcsolata, ami már első látásra is hordoz némi ellentétet magában. Hát még úgy, hogy olyan vendégeket hívtunk a stúdióba beszélgetni, akik különböző állásponton vannak a kérdésben: Kiss László csillagászt, Peller Mariann műsorvezetőt, akinek saját, spiritualitással kapcsolatos műsora van, és állítása szerint mindenben hisz, Hodász András volt katolikus papot, és Milanovich Domi pszichológus-újságíró kollégánkat – a beszélgetést Csepelyi Adrienn moderálta, és bekapcsolódik állandó vendégként D. Tóth Kriszta is.
A beszélgetés egyrészt nagy mennyiségben tartalmaz öniróniát, másrészt akadt jó pár, feszültségmentesnek nem nevezhető pillanat az eltérő véleményű és hitvilágú vendégek között.
1. Csepelyi Adrienn kövei
A műsor hangulatát már a vendégek bemutatása előtt megalapozta Csepelyi Adrienn, aki három kristályt tett az asztalra, ő ugyanis hisz abban, hogy a különböző köveknek jótékony hatásaik lehetnek a beszélgetésre. Mindeközben érdemes lesz majd figyelni Kiss László arcát, aki nem tudta leplezni, mit gondol arról, hogy a kristályoknak különböző energiáik lehetnek. Hamar hangot is adott annak, hogy a tudományos világ hogyan viszonyul az effajta spirituális-ezoterikus témákhoz:
„Ezért micsoda kritikákat fogok én kapni a kollégaimtól… »Elmentél abba a népbutító műsorba, ahol a hülye kövekkel mindenféle marhaságokat beszéltek.« Hát ezt én felvállalom, és árnyaljuk a képet”
– mondta a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
2. Horoszkópok vs. csillagászat
Ha már egy akadémikus csillagász és két, a horoszkópban hívő ember (Peller Mariann és Csepelyi Adrienn) ült a stúdióban, nem lehetett kihagyni, hogy előkerüljön a téma. Abban mindannyian egyetértettek, hogy az olyan háromsoros „jövendölések”, amik különböző magazinokban és online felületeken találhatók, átverések. Azonban a személyre szabott horoszkóp Csepelyi Adrienn és Peller Mariann tapasztalatai szerint működik, Kiss László viszont hitpótléknak tartja az asztrológiát. Szerinte azok hisznek abban, hogy a csillagok állása befolyásolja az életünket, akik nem tudnak másban hinni.
3. A keresztény egyház és a melegek
Mint egykori katolikus pap és gyakorló hívő, Hodász András nem kerülhette ki (de nem is akarta!) a katolikus egyházról szóló közvélekedéssel kapcsolatos kérdéseket. Elterjedt vélemény ugyanis, hogy az embereknek nem a spiritualitással, a hittel van gondjuk, hanem az intézményes vallással, az egyházzal. Gyerekek szexuális bántalmazása, bűnelkövető papok tisztára mosása, kisebbségi csoportok megbélyegzése és kirekesztése: egyik témát sem hagyták ki a beszélgetésből. Egy ponton pedig Csepelyi Adrienn azt kérdezte Hodásztól – aki az egyházból való kilépése után coming outolt melegként –, hogy milyen érzés, hogy az egyháza nem szereti őt. A téma kapcsán Milanovich Domi is kifejtette, hogy
azok az LMBTQ-emberek, akiknek fontos a hit és a vallás, nagyon nehéz helyzetben vannak, és a lelkük is meghasadhat abban, hogy a közösség, amihez tartozni szeretnének, kiveti és megveti őket.
4. Cölibátus pró és kontra
A beszélgetés vége felé Kiss László bedobta az egyik legvitatottabb témát, ami a katolikus egyházzal kapcsolatos: a cölibátus kérdését. Manapság egyre többet beszélünk arról, van-e értelme a papok, az apácák és szerzetesnővérek szexuális önmegtartóztatásának, az akadémikus pedig azon az állásponton volt, hogy sok probléma okozója lehet, hogy a cölibátus intézménye a mai napig megvan az egyházban. Hodász András erre úgy felelt, szerinte azért értjük nehezen a cölibátust a XXI. században, mert elszakadtunk a saját spiritualitásunktól. Annak az embernek a lényét, aki kapcsolatban áll a transzcendenssel, Hodász szerint teljesen lefoglalja a spirituális útkeresés, aminek egy része a cölibátus.
Ha kíváncsi vagy, miért mérges az asztrológiára Kiss László, miért mondja Peller Mariann, hogy megőrült a WMN, mit reagált Milanovich Domi LMBTQ-emberek és az egyház kapcsolatáról szóló mondanivalójára Hodász András, és hogy a pszichológus mit gondol a cölibátus intézményéről, nézd meg a Ki vele! második adását ma este 21 órától a Viasat3 csatornán!
Kiemelt képünket készítette: VIASAT3 / Fábián Bori