Csányi Vilmos etológus: Nem hiszek a szerencsében és a sorsban, főleg magamban hiszek – Elviszlek magammal
Rovattámogatás
2021. december 8.
Egy igazi élő legenda, nincs mese. Az egyik utolsó olyan magyar, akinek ebben a súlyosan megosztott, viharvert társadalomban minden szavára odafigyel mindenki – az is, aki nem ért vele egyet. Csányi Vilmos világhírű magyar etológus tudományos pályája a kutyás kutatásokkal véget ért, de a kíváncsisága soha nem lankad. Most – 86 évesen – is óriási elánnal vizsgálja a világot, és benne az állatokat és embereket maga körül. Megvan a véleménye például a virológusok és politikusok viselkedéséről a pandémia kapcsán… el is mondja. Nemrég megjelent könyvéről is szó esett, amelyet – noha szokatlanul sok minden kiderül belőle róla, a családjáról, a múltjáról – nem önéletrajznak, hanem inkább elmefejlődés-történetnek nevez. Egy lenyűgöző koponya, akinek fanyar humora utánozhatatlan (lásd: például folyamatos évődésünket a bölcsész végzettségem miatt, amely még kamerákon kívül, az egyeztetés közben kezdődött… és azzal ért véget, hogy felkért, moderáljak egy beszélgetést vele és kedvenc tanítványával). Jó hallgatni, hallgassátok ti is. Elviszlek magammal: Csányi Vilmos.
Neked ajánljuk
Elviszlek magammal –
2024. november 20.
Anyukája révén szerb, apukája oldaláról magyar, ő viszont úgy érzi, a magyaroknak nem elég magyar, a szerbeknek nem elég szerb. Ismerős számára a kisebbségi léttel járó „nem vagy idevaló” érzése – nekem viszont az az érzésem, hogy éppen ez, a vérében hordozott sokféleség miatt izgalmas. Ember Márk színész az Elviszlekben.
0 like / 0 dislike
15 megosztás
Elviszlek magammal –
2024. november 13.
–
DTK
„Nem bánom már, hogy az élettől ezt a feladatot kaptam” – mondja mosolyogva az autóban, miután elmesélte elképesztő és kőkemény történetét. Kiss Péter Pál nyolcévesen került kerekesszékbe addigi, totálisan szabad falusi életéből. Újra kellett tanulnia élni és álmodni. Mára kétszeres paralimpiai, négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok. Ismerjétek meg őt!
0 like / 0 dislike
19 megosztás
Lélektani határ –
2023. augusztus 8.
–
DTK
A falkaelméletet totálisan félreértjük. Az állandó jutalomfalatozással az egyik legfontosabb természetes képességét, a szociális tanulást neveljük ki belőle. A gyerekekéhez hasonló kötődésével pedig teljes ellentmondásban áll, ha egész napra egyedül hagyjuk. Az ELTE etológusa kihúzza egy sor kutyás tévhit méregfogát.
0 like / 0 dislike
1142 megosztás
WMN PWR –
2023. november 25.
–
FR
Kubinyi Enikő munkája során többek közt azt vizsgálja, hogyan és miért váltak egyre népszerűbbé az emberek számára a kutyák. Ismerjétek meg a kutatónőt és izgalmas eredményeit. Kutyabarátoknak kötelező!
0 like / 0 dislike
894 megosztás
WMN Life –
2024. február 24.
–
TD
A kutyák tanulni, kötődni, érteni, gondolkodni akarnak, és minden pillanatban azért élnek, hogy boldoggá tegyék a gazdájukat – a Dívák rendezőjének, Kőrösi Máténak az új dokumentumfilmjét ajánljuk.
0 like / 0 dislike
42 megosztás
WMN Life –
2024. március 26.
–
SE
Belelapozok a kötetbe, és megakad a szemem a következő mondaton: „A képzeletet a nyelv szabadította ki agyi börtönéből”. Elgondolkodom ezen, aztán a következő percben éppen erre terelődik a szó. Micsoda időzítés!
0 like / 0 dislike
137 megosztás