46 kilónyi csont és bőr baba
2014. februárjában találkoztam egy különleges lánnyal. Vagyis, akkor találkoztam vele először személyesen. De már előtte is ismertem egy kicsit a lelkét, követtem az írásait. A blogját olvasva a fiatal Szabó Magda beszélt hozzám. Az első interjúnk közben harcos volt, dacos és mérges. Feltartott középső ujjal ment bele a méhnyakrákkal folytatott küzdelembe. Már akkor csodáltam a bátorságáért, pedig még nem tudtam, hogy ennél sokkal többre is képes. Például az alázatra. Arra, hogy átlépjen a nyers haragon, behajtsa a középső ujjat, és megtanulja egyszerre olvasni a saját testét és lelkét. Szentesi Éva a wmn.hu legújabb állandó szerzője. Valahogy mindig tudtam, hogy egyszer együtt fogunk dolgozni. De előbb mindkettőnknek meg kellett küzdenünk a démonainkkal. Kétségtelen, hogy az ő harca sokkal keményebb volt, mint az enyém... Itt az ideje, hogy beszéljünk a rákról. Tabuk, finomkodás és ájtatosság nélkül. Nemcsak erről ír majd nálunk, de ezzel indít. Én DTK voltam, ez pedig Szentesi Éva írása.
Ami az elmúlt hónapokban történt velem, arról nem tudom, hogy lehet-e beszélni. Nem azért, mintha bárki megtiltaná, hanem, mert nem vagyok vele tisztában, hogy léteznek-e az emberi szótárban megfelelő kifejezések az állapotomra.
Fél év tünetmentesség után a daganatom úgy jött vissza tavaly decemberben, mint a villám. Egy hónap alatt nyolc centi. Fénysebességgel nőtt, dobjunk hát rá atomot. Az atom egy brutális kemó-kombináció volt, aztán jött a sugárdózis. A fegyverek elpusztítottak mindent a daganat távoli környezetében is. A tükörből figyeltem a lassú haldoklásnak indult térképet: vastag filcnyomok a medence területén – egy felrajzolt haditerv kissé elkenődött nyomai, pucér koponya, és a papírszáraz ponyvával bevont váz. Ennyi maradt a háború után, ez maradt belőlem. Nem tudok kronológiai sorrendben tényeket és adatokat darálni a történésekről. Minden megtörtént, ami egy rákbeteggel megtörténhet. Viszont maradtak bennem képek erről a négy hónapról, amelyek ma már csak víziónak tűnnek.
Emlékszem azokra az éjszakákra, amikor a forró kamillában ülök kopaszon, anyám egy hokedlin mered maga elé mellettem. Nem engem néz, talán már nem is bír rám nézni. A fürdőben megreked a kamillagőz, anya nehezen veszi a levegőt, majd megfullad a melegtől, de nem megy ki, nem akar otthagyni. A kád végén négy mécses, nincs más világítás, villany lekapcsolva, bántja a szemem. Így próbáljuk enyhíteni a fájdalmat, ami december óta kínozza a csípőm bal oldalát. Bal oldal, női oldal – mondják a spirituális okosok. Ijedtemben mindenben elkezdek hinni, csak Istenben kételkedem továbbra is. Hogy engedheti ezt? És hol van ilyenkor, amikor azt mondják, csak ő segíthet. A kád sárga lesz a megfőtt virág fejétől. Úgy lebegnek a víz tetején, mint az élettelen bogarak. Azt képzelem, hogy egy dézsányi halott darázsban fekszem, arra hasonlít a legjobban a szétáztatott virág. Orvosi kamilla, ments meg!
Máskor meg az ülve alvás. Rég nem alszom a hálómban, ott kezdődött újra az egész. Hidegebb is az a szoba, mert van egy kis kiugró része az utcafrontra, alattam járnak az emberek, kopogó nők és tornacsukás egyetemisták. Különös érzés, ha a fejed alatt idegenek járnak. Az „alvás” kifejezés elég erős, tekintettel a tevékenységemre. Próbálom kikapcsolni az agyam, bevetem a vízcsobogás nevű jógazenét, majd minden éjjel pontban négykor jön a fájdalomtúra. Anyám nem lehet mindig itt, felhívom hát, minden éjjel pontban négykor telefonon. Sírok, jajveszékelek, Istennek könyörgök (azt mondják, csak ő gyógyíthat meg), anyám hallgat, néha szól. De jó, hogy nem vagyok egyedül! Elérkezem az életnek egy olyan területére, amely számomra is ismeretlen. Ha a halál itt állna az ágyam mellett, vele mennék. De csend van, nem jön. Az összes erő elfogyott belőlem, a félelem is messzire ment, üres vagyok, nem tudok enni, nem bírok beszélni, jottányi energiám sem maradt, kerekesszéken visznek, hoznak. Pucér Marionett-bábu lettem, negyvenhat kilónyi csont és bőr baba.
Aztán eltűnik minden. Ahogy haladunk előre az időben, úgy enyhül a fájdalom. Ismét ki bírom nyújtani a lábam, nem rántja már gúzsba a tumor. Egyik nap észreveszem, hogy újra benn alszom a mumusnak kikiáltott hálószobában. Erősödni kezdek, de a szenvedéssel együtt más is elmúlik. Valamit otthagytam a kamillagőzös éjszakákban, valami ott maradt akkor, amikor a telefonban rimánkodtam és remegett a lábam.
Azóta képtelen vagyok ugyanúgy tekinteni a világra. Anya levisz az emberek közé, figyelem őket, ahogy azelőtt soha, tudnak járni, enni, önállóan, beülnek egy étterembe, vidámak, vagy szomorúak, bárhogy dönthetnek a sorsuk felől, elronthatják, vagy a magasba repíthetik. Mindenük megvan hozzá.
Szentesi Éva
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Shutterstock/Dmitrijs Bindemanis