A királyok szórakoztatásra tartottak madarakat a palotákban

kabootarbazi, azaz a galambtartás hagyománya réges-régre nyúlik vissza. Eredete az ókori szanszkrit eposz, a Mahábhárata korszakáig (i. e. 400 és i. sz. 200 között) vezethető vissza, amikor a királyi családok szórakoztatásra tartottak madarakat a palotákban. „Az udvartartás hölgyei naphosszat az erkélyeken (jharokhas) ültek, és nézték, ahogy repkednek az égen a galambok” – meséli a BBC-nek Rana Safvi író és történész. Safvi hozzáteszi, hogy ez a nem mindennapi hobbi a muszlim uralkodók ideje alatt vált igazán népszerűvé, akik tapasztalt madarászokat hívtak Delhibe.

Ratnendu Ray, aki a nemzeti örökségvédelemmel és kultúrával foglalkozó alapítvány munkatársa, emellett városi sétavezető Delhiben, azt mondja, szigorú szabályokat kell betartania azoknak, akik része akarnak lenni a kabootarbaazok, vagyis galambtartók közösségének. „A galambtartók egy meghatározott területen engedhetik szabadjára a madaraikat, mások territóriumára behatolni  hatalmas tiszteletlenség." 

Városszerte több ezren foglalkoznak galambtartással: egyes források szerint a kabootarbaazok közössége 4500 tagot számlál. Köztük van

a háromgyerekes anya, Shaheen Parveen is, az egyetlen nő, aki Ódelhiben galambtartással foglalkozik, ami hagyományosan férfi munka, amely apáról fiúra száll. 

A bátyja el akarta tiltani a madaraitól 

A harmincas éveiben járó Parveen minden nap többféle szerepet tölt be: feleség, anya, nagymama. Azonban ha van egy kis szabadideje, akkor felmászik a házuk tetejére, ahol több mint 100 galamb várja az érkezését. Parveen annyi időt szán a madaraira, amennyit csak tud: mindig ellenőrzi az állapotukat, egészségüket, mielőtt enni adna a külön nekik készített, egyedi gabonakeverékből. Ezután következik az edzés, ugyanis Parveen és házi kedvencei rendszeres résztvevői a különböző galambtartóknak szóló tornáknak és bajnokságoknak.

verseny hagyomány madár India galamb

A kiképzés része az is, hogy a madarak megtanuljanak hallgatni a gondozójuk jelzéseire.

Parveen füttyszóval jelzi, ha a rajnak magasabbra kell szállnia, és kiabálással, ha alacsonyabbra kell ereszkednie. A taps pedig azt jelenti, hogy az edzésnek vége, és ideje visszatérni a fészkekbe.

Parveen azt mondja, a madarakkal töltött idő megnyugtatja őt. „A madaraim felismerik a hangomat, így nevelem őket. Megbíznak bennem, szoros kötelék van köztem és köztük, és ezt senki nem veheti el tőlem."

verseny hagyomány madár India galamb

Trófea, pénz, tisztelet

Egy olyan férfiak dominálta közösségben, mint a kabootarbaazok is, nőként korántsem egyszerű érvényesülni. Parveen a galambtartás szenvedélyét apjától örökölte, aki az iskola után lányát mindig felvitte a tetőre, hogy együtt nézzék a madaraikat az égen. Nem minden Parveenhez közel álló férfi volt ilyen támogató és megengedő.

A bátyja egyenesen megtiltotta neki, hogy a családján és a háztartás vezetésén túl mással is foglalkozzon – és nem ő volt az egyetlen kritikus hang.

Parveent többen is megszólták, hiszen a többszáz éves hagyományok szerint nő nem lehet kabootarbaaz„Mondjanak, amit akarnak, én továbbra is azzal fogok foglalkozni, amit szeretek” – reagál a negatív megjegyzésekre.

Azonban nemcsak kritikusai, hanem rajongói is akadnak bőven Ódelhiben. „Az emberek arra kérnek, hogy áldjam meg a galambjaikat"  – mondja Parveen, aki a legtöbb felkérésre nemet mond, különben nem maradna ideje a saját állataira, amelyek gondozása, etetése több ezer rúpiába kerül. A BBC szerint galambtartó társai rendszerint kisegítik őt, ha nehezére esik ellátni a madarait. Többek között gyógyszerekkel és élelmmel látják el Parveen állatait, akivel gazdájuk úgy törődik, mintha a gyerekei lennének.

verseny hagyomány madár India galamb

Parveen legnagyobb diadala az volt, amikor a madaraival megnyert egy helyi versenyt 2017-ben, amelyen több százan vettek részt. Sokan közülük hónapokig, évekig készültek a galambokkal a versenyre, amelyen a zsűri az állatok gyorsaságát, kitartását pontozta, valamint azt, hogy a galambok milyen gyorsan reagáltak gondozójuk jelzéseire.

A megmérettetés győztese a trófea és pénzjutalom mellett elnyerte a galambtartás hagyományát őrző és éltető közösség tagjainak tiszteletét is, akik elhalmozták Parveent ajándékokkal. „Pénzt ajánlottak fel, és koszorúkat aggattak a nyakamba. Egyszerre voltam ideges és boldog” – emlékszik vissza a nyertes, aki szerint akkora volt a felhajtás, mintha India megnyerte volna a foci-világbajnokságot. 

Kaiser Orsolya

Képek forrása: Facebook/China Daily Hong Kong