Nem mindegy, hogy nyaralsz vagy utazol – Ismerjétek meg Papp Kristóf világutazót

Papp Kristóf még nincs 30 éves, de már 31 országban megfordult, idén pedig legalább még egy tucat helyre szeretne eljutni. Azt hihetnénk, hogy az utazási szenvedélye roppant költséges, ám Kristóf elképesztő tudatossággal kezeli a pénzügyeit, ezért is érdemes őt követni az Instán vagy a TikTokon, mert rengeteg praktikus tippet kaphatunk tőle. Both Gabi kérdezte a WMN Creatorát, Papp Kristóf utazót.
–
Cirkuszigazgató helyett utazó
Kristóf egy jó értelemben vett átlagos családban nőtt föl Budapesten: gyerekkorában még az is megfordult a fejében, hogy lesz egy saját étterme vagy cirkusza, de egyszer egy benzinkutat is rajzolt, amiben elképzelte magát üzemeltetőként. Később érdekelte a színészet és a filmgyártás is, mégis a vállalkozószellem győzött benne, így a tanulmányait is ennek megfelelően folytatta.
„A Budapesti Gazdasági Egyetemen tanultam Kereskedelem és Marketing szakon, ezután a Corvinus Egyetemen Marketing Mesterszakon, mestertanulmányaim alatt pedig egy félévet Svédországban töltöttem a Stockholm School of Economics Egyetemen” – meséli.
Jelenleg kommunikációs szakértőként és tartalomgyártóként dolgozik a Magyar Telekomnál, emellett pedig sok kreativitással és nagy kedvvel készíti a saját utazós tartalmait is. Leginkább angolul beszél, de tanult németet, illetve svédet is, ez utóbbit még most is napi szinten gyakorlja egy nyelvtanulós app segítségével.
Az utazás mint életcél
Mint oly sok fiatal, Kristóf is szerette volna felfedezni a világot, ennek érdekében pedig két nyarat is eltöltött az Egyesült Államokban. Ám mivel még diák volt, munkát is kellett keresnie, hogy finanszírozhassa az útjait, ezért egy gyerektáborban dolgozott:
„Hatalmas és egyedi élmény egy ilyen tábor! Nagyon jó volt megtapasztalni ezt a filmekben is látott nyári táboros hangulatot. A második évben már angolul is álmodtam, ami szintén szuper élmény volt, de a legjobb persze a közösség, illetve a gyerekek is eszméletlen sok pozitivitást adtak. A turnusok után még maradt lehetőségem utazásra is: összesen 11 államban voltam. Annyira különleges élménynek találtam, hogy most limitáltan, de magyar családokat is összekötök a táborral, hogy ők is megtapasztalhassák ezt az örökre életre szóló élményt” – mondta lelkesen.
Főleg az amerikai kalandja indította be az utazási kedvét. Megtetszett neki, hogy új helyeket, kultúrákat, személyeket ismerhet meg, és jó élményekkel gazdagodhat.
„Az még külön izgalmas kihívás volt számomra, hogy mindezt próbáltam a lehető legolcsóbban kihozni, így például 50.000 Ft-ból megjártam Angliát, ahol négy különböző városban is megfordultam.”
Mást jelent az utazás, mint a nyaralás
Kristóf szerint ugyan időnként összeér a két fogalom, ám mégis két külön kategóriáról beszélhetünk:
„Mivel legtöbbször utazni szoktam és nem nyaralni, ezért ezt elég költséghatékonyan csinálom. Fel is szoktam hívni a figyelmet az utazás és a nyaralás közti különbségekre. A nyaralásra nagyon jó példa, ha egy tengerparti all inclusive hotelben töltesz egy hetet. Itt aztán nincs más hátra, mint kimenni a reptérre, eljutni a szállásra, és koktélozgatni a tengerparton, esetleg szétnézni a közeli városban. Az egész út a pihenésről és a kikapcsolódásról szól.”
Utazás alatt ezzel szemben azt érti ebben az összehasonlításban – de nyilván azért összemosódnak ezek a kategóriák, kifejezések –, hogy elmegy egy országba, és próbál minél több újdonságot megnézni, aktívan eltölteni az időt, megismerkedni a kultúrával, az országgal, akár messzebbi városokba is eljutni.
„Például sokszor hostelekben alszom: ezek a szálláshelyek általában jobb helyeken vannak, nagyobb az esély, hogy létezik ott közösségi aktivitás is, és elég költséghatékony, főleg így, hogy sokat utazom egyedül.
Megismerkedem új emberekkel, az ő látásmódjukkal, valamint az adott helyszínről alkotott véleményükkel, tippjeikkel.
Készült korábban egy videóm, amiben azt is megemlítettem, hogy egy hostelben van a szállásom. Érkezett rá egy komment: »Hogy lehet így nyaralni, hogy másokkal egy szobában alszol?« Erre pedig az volt a válaszom, hogy »Nem nyaralni mentem«. Persze én sem mindig hostelekben szállok meg, számomra is kilépést jelent a komfortzónámból, de szívesen feszegetem a határokat. Nem annyira ördögtől való az ilyen típusú szállás, sőt szerintem sokan meglepődnének, ha tudnák, milyen sok családos utazóval lehet találkozni egy-egy hostelben. Az is többször előfordult, hogy egy külföldi utazáson, a hostelben találkoztam addig ismeretlen emberekkel, és később, amikor Budapestre jöttek, újra találkoztunk, én pedig megmutattam nekik a várost.
Ezek az utazások sokkal többet adhatnak, látásmód, élettapasztalat, talpraesettség szempontjából, mint egy klasszikus nyaralás.”
Pénz, pénz, pénz és pénz
Amikor azt kérdeztem tőle, hogy miért érdekli ennyire a pénzügy, és hogyan lehetne a pénzügyi tudatosság szemléletét átadni a kortársainak, azt mondja: mindig is érdekelte a pénz, és mivel az életünkben is fontos szerepet játszik, így célszerű tisztában lenni az alapvető pénzügyi fogalmakkal. Őt leginkább az üzleti élet és a saját vállalkozás motiválja, amiben pedig kiemelt szerepe van a pénznek.
„Nagyon tudatos vagyok: például írom a kiadásaimat, és az ajánlásoknál is többet teszek félre. Sajnos az oktatásban ez a téma régen elég kevéssé szerepelt, és valószínűsítem, hogy most sincs benne kellőképpen.
A kortársaimnak nem is mindig könnyű átadni ezt a szemléletet. Előfordul, hogy adok például tippeket másoknak, de azt már nem látom, hogy hatékonyan érvényesítenék. Például fizetésemelés után sokan rögtön nagyobb lábon élnek, és nem gondolnak arra, hogy befektessék ezt az összeget, inkább azonnal növelik az életszínvonalat. Leadni azonban mindig nehezebb…”
Kristóf nagyon fontosnak tartja, hogy kellő tudás birtokában döntsön a pénzügyeivel kapcsolatban, és egy nemrég olvasott könyvet is ajánlott: Morgan Houseltől A pénz pszichológiája című kötetből maga is nagyon sok mindent alkalmaz.
Ha kíváncsi vagy arra, hogy mire elég 5000 Ft például Szlovákiában, Izlandon, Dániában vagy a Maldív-szigeteken, nézd meg Kristóf shorts-videóit a YouTube-oldalán.
Idén nagyobb hangsúlyt fektet az utazásra, 10-12 országba szeretne eljutni, többségük egyébként nem feltétlenül új, de más aspektusból látogatja majd meg őket, és jobban fókuszál az eseményekre, mint amilyen például egy karnevál vagy egy nemzeti ünnep. A nizzai karneválról készült VIDEÓJÁT, ti is láthattátok már az oldalunkon korábban.
És hogy hány országba szeretne eljutni életében?
„Amennyibe csak lehet” – vágja rá rögtön, majd így folytatja: „Nyilván vannak országok, amik veszélyesebbek, vagy nem könnyű a megközelítésük, illetve a bejutás, de alapvetően szeretnék minél több országot megismerni. Nagyon szeretem megtapasztalni, hogy igazából, hogy élnek az emberek, szeretek elmenni olyan helyekre, amelyek nem feltétlenül turistalátványosságok. Illetve ha nem nyugati országba megyek, akkor kifejezetten igaz, hogy a kultúrát is próbálom jobban megismerni, utánajárok az ország történelmének, jelenének.”
Nem árt az óvatosság!
Az utazás sok kihívással és veszéllyel járhat, Kristóf azonban elég felkészülten, mégis lazán vág neki az útnak:
„Nyilván ez egyáltalán nem szakértői vélemény, de én egyébként elég lazán kezelem a biztonságot. Persze követem a »common sense« elveit: mindig nagyon figyelek a telefonomra, a hátizsákomra, minden cipzárt behúzok. Ezen kívül a környezetemre is, főleg akkor, hogyha késő este/éjszaka kell utaznom.
Ha az Európai Uniótól távol lévő országba megyek, akkor érdemes utánanézni a szabályoknak, van-e olyan, amit nem lehet csinálni az adott országban. Ilyen lehet akár például a rágózás is!”
De szerinte a foglalásnál is célszerű lehet a szállások értékeléseit átnézni, a környékeket kicsit megismerni. Hasznos lehet továbbá fénymásolatot készíteni az iratainkról, illetve vészhelyzeti kontaktokat megadni a telefonunkban! Célszerű minél kevesebb információt megosztani másokkal, akár például a szállásod pontos helyét. Ő azt tanácsolja: inkább mondd, hogy az XY nevezetesség környékén van. Jó ha van az embernél emellett power bank, mellyel bármikor tudja tölteni a telefonját, és a lokációdat is megoszthatja akár a barátokkal, akár a családdal.
Kiemelt kép: Papp Kristóf