Nagyon sok családban még mindig tartja magát az a tévhit, hogy a középiskolai vagy legalábbis a felsőoktatási felvételin múlik „minden”, a gyerek későbbi egész élete és jövője. Ez részben annak köszönhető, hogy a most felvételiző gyerekek szülei még egészen más munkaerőpiaci helyzetben kezdték a szakmai életüket. Ugyanakkor ma már teljesen más a helyzet a munka világában: a rugalmasság, a változásokra adott reakciók sokkal fontosabbá váltak, mint korábban. Milanovich Domi pszichológus-újságíró kérdezte a pályaválasztásról Nyáry Lucát, aki író, újságíró és modell is, Balatoni József, Jocó bácsit, aki pályaelhagyó tanár, író, oktatási szakértő, és Greskovits Györgyöt, a Milestone Intézet alapítóját, innovációs igazgatóját és volt mentorát a Mindent bele! pályaválasztásról szóló epizódjában.
Itt tudod megnézni:
Itt pedig meghallgatni:
Itt pedig a Mindent bele! további epizódjait találod:
Miért olyan átkozottul nehéz az elengedés? Hogy lehet ezt „egészségesen” csinálni? Mi lesz a talajt vesztett, megingott jövőképű gyerekekkel? Hogyan lehet jól segíteni a pályaválasztásukat? Itt a Nyomjuk, anyukám! új része, amelyben D. Tóth András Balatoni Jocóval beszélgetett.
Sok jelenlegi munkakör a „régmúlt szakmái”, egyelőre képzeletbeli könyv hasábjain lesz majd csak megtalálható, helyükre pedig olyan hivatások lépnek, amelyekről ma még csak álmodozhatunk.
2020 legnépszerűbb szakjainak listáján még nem látszott a Covid–19 hatása, mert a jelentkezés februárban lezárult. Az idei jelentkezési határidőig viszont már csak egy hónap van hátra, és az évek óta szinte állandó összetételű listát jól megkavarhatja a koronavírus. A többi közt a lehetséges változásokról, felvételi stratégiákról beszélgettünk egy pályaválasztási szakértővel:
Egy-két hét, és a leendő egyetemistáknak be kell adniuk jelentkezésüket, ha ősszel szeretnének továbbtanulni. Szerzőnk visszagondolt, hogyan élte meg a választás súlyát pár évvel ezelőtt, és megfogalmazta, hogyan viszonyul hozzá most, amikor már mesterszakra szeretne jelentkezni. A lényeg: ne féljetek, mert változtatni mindig lehet!
„Segítenünk kellene a gyerekeknek kiszélesíteni azt a keretet, amiben magukról és így a pályaválasztásukról is gondolkodnak. Még több szabadságot adni nekik benne szülőként és pedagógusként is, és leszámolni azzal a nyomásgyakorlással, illetve toxikus kommunikációval, ami eltérítheti őket a saját, választott útjukról” – vallja Sáray Szilvia matematikatanár, aki egy lányok számára létrehozott tehetséggondozó program oktatójaként és tananyag-kidolgozójaként abban segít, hogy minél több lány választhassa a természettudományos pályát.
„Ez itt nem Rimini, és nem is Róma. Nyilvánvalóan nem találtam meg az utat, ami oda vezethetett volna. Én máshogy látom Olaszországot, mint te. De az országváltás nem egyenlő egy nyaralással. Ez az én történetem." Olvasónk, Zsuzsi írása.