Kurucz Adrienn, a WMN szerzője és főszerkesztő-helyettese már friss anyaként sem értett egyet vele, amikor azzal riogatták: ha a kisbaba a hitvesi ágyban alszik, sosem fog leválni a szülőkről. Ami azt illeti, magával a leválás szóval sincs barátságban, mert valami olyasmit sugall számára, hogy végérvényesen el kéne engednie a gyerekét. „Ha egy ág letörik a fáról, ha »leválik«, elpusztul (…) És én is úgy érzem, hogy elpusztulnék az erős kapcsolat nélkül, ami a családomhoz köt” – mondja. Miközben szülőként a gyerekekhez fűződő erős kötelék kialakítása az egyik legelemibb vágyunk, (ahogy a gyereké is a biztos kötődés vágya), azzal is tisztában vagyunk, hogy a megfelelő szabadság biztosítása számára, – amelyben kiteljesedhet és önmaga lehet –, elengedhetetlen a felnövekedése, a személyiségfejlődése szempontjából. De hogyan oldható fel a közelség-távolság ezen ellentmondása? Egyáltalán: mi a megfelelő mértéke? És vajon a leválás alternatívájaként be lehet-e emelni egy másik kifejezést a szótárunkba, amikor a gyerek-szülő kapcsolatokról beszélnünk? A Beszélnünk kell! podcast legújabb adásában a szülő-gyerek leválás témáját járja körül D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi beszélgetőtársukkal: Kurucz Adrienn-nel.
–
Ezúttal nemcsak hallgathatod, hanem nézheted is a Beszélnünk kell epizódjait:
Bár az együttélés során gyakran nem is tudatosul, mennyi közös rituálénk van a gyerekünkkel, ezek egyik pillanatról a másikra való elvesztése olyan, mintha kihúzták volna a lábunk alól a talajt. Rádöbbent a saját sebezhetőségünkre, kiszolgáltatottságunkra, és szembesít azzal, hogy hol tartunk az életünkben. Itt a Beszélnünk kell! legújabb epizódja az üres fészekről.
Ismerős az érzés, mintha a párválasztásaidban újra és újra ugyanabba a folyóba lépnél? Te is feltetted már magadnak a kérdést: miért ismétlem ugyanazokat az önsorsrontó köröket a párkapcsolataimban? A válasz mögött megbújó okok azonban sokkal komplexebbek, mint elsőre hinnéd. Itt a Beszélnünk kell! új epizódja a párkapcsolati sémákról.
„Sokat éltem már, sok vacak kapcsolatban tört a szívem apró darabokra, sok ócska megcsalást láttam, de most valamit megértettem” – írta Both Gabi a könyv elolvasása után.
Meddig tekinthető egy gyerek gyereknek a törvény szerint, legyen szó a szexről vagy akár a büntetőjogi felelősségéről? Mit jelent az akceleráció, és milyen veszélyekkel jár, ha nem biztosítunk megfelelő felvilágosítást a fiatalok számára? Hihetetlenül fontos kérdések a Mindent bele! legújabb adásában!
Nagy feladat túlélni az idejekorán elveszített szülőt. Életet, erőt építeni a hiányból, kamaszkorban megtanulni, hogy miközben te építed magad, a gyász is épül benned. Nyáry Luca tizenhárom éves volt, amikor elvesztette az édesanyját. A Beszélnünk kell! ötödik évadának záróepizódjában az ő útját mutatjuk be:
A klímaváltozás miatt fellépő, napon belüli nagy hőingadozás komolyan megnöveli a szív- és érrendszeri, valamint légzőszervi megbetegedésekben szenvedők körében a halálozási kockázatot. A jelenség hatással van még az infrastruktúrára és a mezőgazdaságra, a jövőben pedig egyre több ember életét befolyásolja majd itthon is.
Tizenöt-húsz év – nagyjából ennyi ideje lehetett már Ujvölgyi-Nemes Nóra Lyme-kórral fertőzött, mire kiderült az állapota. A laboreredményein hiába látszott mindig a gyulladás, senki nem foglalkozott annak hátterével – ahogy Nóra tüneteivel sem –, a kései diagnózisa pedig végül túl nagy árat követelt: három kisbabáját vesztette el a fertőzés miatt, amire számtalan jel utalt már addigra.
Sokszor írtunk már arról, hogyan keretezhetjük át a korosodással kapcsolatos gondolatainkat, hogyan szerethetjük meg ráncainkat, hogyan őrizhetjük meg frissességünket akár 80 évesen is – ez a cikk azonban most nem erről szól. Ezúttal testközelből vizsgáljuk meg a problémát, és maradunk a pragmatikus résznél: azaz a ráncok kialakulásának okainál és kezelésének lehetőségénél.