Négy szakácskönyvvel a világ körül: a zsályás-sütőtökös lasagnétől a Carson Coma rakott krumplijáig
Négy frissen megjelent szakácskönyvet hoztunk neked, amelyek karácsonyi ajándéknak is tökéletesek… akár a saját magad számára is. Jamie Oliver huszadik (!) szakácskönyve az egyszerűségről szól, Váncsa István legújabb lakomájában az olasz konyhából hozza ki a maximumot. A Seoul Budapest háromnyelvű kötete koreai ételeket kombinál magyar borokkal, a Mad Cook Book pedig a jótékonyságot ötvözi. Fiala Borcsa írása.
–
Jamie Oliverrel egyszerűen annyira jó utazni!
Huszadik szakácskönyvében két tucat ország ételét hozza el, a kanapén üldögélve a bendőd egy pillanat alatt Libanonban, Franciaországban, Egyiptomban, Olaszországban és Montenegróban találhatja magát.
Ráadásul mindent egy kicsit ahhoz az olvasóhoz, felhasználóhoz igazít, aki egy sűrű nap végén nem akarja feltétlenül ellejteni a hét fátyoltáncot a konyhában, hanem valami újat, finomat, frisset, különlegeset, de közben végtelenül egyszerűt tenne az asztalra.
Pár receptje olyan, amihez nem biztos, hogy minden hozzávalót megkapsz a sarki boltban – okra, harissza vagy rák nem lapul minden közértben –, de azért a többségéhez nem kell bejárni Tolnát és Baranyát, és talán még bevásárlólistát sem kell írnod hozzá (ami az én szememben bizony igen sajnálatos dolog, imádom ugyanis megtalálni mások elveszített listáit).
Nagyon tetszik a könyv jobb oldalain található képes felosztás: felül a kész étel, alatta pedig befotózva az öt összetevő, így az ember egy szempillantás alatt el tudja dönteni, szottyan-e hozzá kedve, és ha igen, megvan-e minden hozzá otthon.
Baloldalt pedig a recept, elkészítési idővel és dietetikai adatokkal is ellátva, így ha a vonalaid miatt aggódsz, legalább megvan a miheztartás.
Bár elég kreatív és rutinos főzőembernek vallom magam, mégis egy csomó receptnél szakadt fel belőlem egy-egy elképedt wáááááááoo. Ilyen volt például a gyorsan savanyított lila káposztás-szardellás pirítós, a gesztenyés carbonara, a zsályás-sütőtökös lasagne vagy hurkás tintahal.
Húsz szakácskönyvet megírni bizony magában rejti a kiégés és az ellaposodás veszélyét, ahogy a rutinból kirázott megoldások lehetőségét is. Ám Jamie 5 hozzávaló – Mediterrán frissessége és újszerűsége alapján akár egy elsőkönyves séf büszke bemutatkozása is lehetne.
Én a citromos-rukkolás farfalle tésztát készítettem el belőle egy gyors hétköznapi ebéd gyanánt, ami nem túl bonyolult (de hát az öt összetevős megoldásnak ez is a célja), viszont ízek terén cseppet sem ismerte a kompromisszumot.
(Park Kiadó, 9999 forint)
Váncsa Istvánnak vízlepergetős lapokra kellett volna nyomtatnia a könyvét
Az Olasz lakoma – Több mint 900 recept az itáliai konyha kincseiből ugyanis olyan étvágygerjesztő, hogy garantáltan csorogni fog a nyálad már az első pár oldal elolvasása után. Már maga a könyv sajtóbemutatója igazán ígéretes volt, ugyanis megkóstolhattunk jó pár fogást a kötetből, miközben Váncsa István elmesélte, hogyan kezdték el felfedezni kulinárisan is a világot a feleségével szerelmük hajnalán. Közös érdeklődésük azóta is töretlen: bárhol jár külföldön, onnan mindig tengersok szakácskönyvvel tér haza, majd ezeket otthon alaposan áttanulmányozza. Ez a módszertan tükröződik vissza ebben a vaskos kötetben is, a receptekhez nincsenek szépen befotózott képek, cserébe elképesztően mély kulturális és gasztronómiai kirándulásra invitál Itáliába.
Megtudhatod belőle például, hogy mi volt Beethoven kedvenc fogása, miért retteghettek a szakácsok Verditől, de alapos tudásra tehetsz szert a piemonti szarvasgombát illetően is.
Nem biztos, hogy végig fogod főzni az összes felsorolt receptet, hiszen csak csigából vagy házi nyúlból van vagy fél tucat, gyöngytyúkból meg nagyjából harminc, de hogy lélekben azonnal Olaszországban fogod találni magadat egy rusztikus konyhában, miközben az orrodban a tengeri levegő keveredik a fővő paradicsom illatával, arra mérget veszek.
A 900 recept közül nehéz volt választani, de végül idő híján a gnocchit készítettem kukoricalisztből. Imádom az olasz krumplinudlit, ez a verzió viszont (Artusi receptje nyomán) inkább az erdélyi puliszkára hasonlít, azzal a különbséggel, hogy nem juhtúróval keveri össze a kukoricalisztes nokedliket, hanem paradicsomszósszal és juhsajttal. Isteni volt, macerában viszont az ötöde a burgonyás megoldásnak.
(Open Books, 8999 forint)
Korea és Magyarország kulináris összeolvadása
A Seoul Budapest című háromnyelvű szakácskönyv összehozza Koreát Magyarországgal, és hozzá dr. Csiba-Herczeg Ágnes jóvoltából még borpárosításokat is kínál!
Klasszikus és modern koreai recepteket találsz (amelyeket Taeyeon Kim mutat be), amiket könnyedén elkészíthetsz hazai alapanyagokból – de csak miután tettél egy látogatást valamelyik ázsiai élelmiszerboltban, és beszereztél ott néhány alapfűszert és kiegészítőt (mivel én nagyon szeretem az ázsiai konyhát, ezek nálam általában megtalálhatók a kamrában, hűtőszekrényben). A koreai konyhával akkor találkoztam először igazán autentikus körülmények között, amikor a Koreai Kulturális Fesztivál keretében Magyarországra látogatott Jeong Kwan szerzetesnő, aki egy exkluzív főzőtanfolyamon mutatta be a buddhista templomi konyhát (az élményről ITT írtam), és azóta nagy rajongója vagyok, hogy láttam, milyen tisztelettel nyúlnak minden hozzávalóhoz. A Seoul Budapest kötetben megismerkedhetsz a koreai konyha alapjaival, a magyar borrégiókkal, és kapsz jó pár receptet is, méghozzá három nyelven: magyarul, angolul és koreaiul.
Ha régóta kacérkodtál a kimcshivel (a fermentált, csípős kínai kellel), a bibimbappal (ami egy rizses, zöldséges egytálétel), netán elkápráztatnád a környezetedet a koreai BBQ- ismereteiddel, ez a te könyved!
Én egy fűszeres sertéstarját (azaz maekjeokot) sütöttem az egyik recept felhasználásával, fűszeres rizzsel és kimcshivel, könnyen követhető volt a leírás, az eredmény pedig nagyon finom. Ez nem egy kifejezetten vegán könyv, sőt, a legtöbb recept húsos alapú, de ha unod már a marhapörkölt–bécsi szelet–csirkepaprikás szentháromságát, abszolút érdemes nyitni keletre!
(Wine Treasury, 9990 forint)
Hírességek exkluzív menüi
A Mad Cook Bookban, a budapesti, negyedik születésnapját ünneplő Madhouse craft bár és bisztró sztorizgatós, receptes kiadványában Beton.Hofi, Jane Goodall, Ónodi Eszter, Kásás Tamás, Farkasházi Réka is mutat recepteket.
A Madhouse executive chefje, Piszkor Norbert, az elmúlt években rendszeresen felkért ismert embereket, vendégséfeket, színházakat, szervezeteket, együtteseket olyan közös menük létrehozására, amelyek passzoltak az adott együttműködő személyiségéhez, tevékenységéhez, de gyerekkorukból, életmódjukból is inspirálódhattak. Igazán izgalmas ételek készültek a vegántól kezdve a zsidó vagy ghánai fogásokon át, egészen a színház vagy a zene által inspiráltakig. Ezeket aztán pár hétig lehetett kapni a Madhouse-ban, az együttműködésekkel pedig minden esetben egy karitatív ügyet is támogatott a csapat.
Ezeket a recepteket mutatja be a Mad Cook Book: Sena Dagadu marha jolofját, Turai Barna pastrami szendvicsét, a Carson Coma rakott krumpliját többek között.
Én Bányai Judit vegán rámenét készítettem el, azaz egy olyan levest, aminek az alapleve zöldségekből és fűszerekből áll csupán, mégis parádésan összetett, mély ízekkel ajándékoz meg, a trükk ugyanis az, hogy a zöldségeket előtte sütőben kell megsütni, a fűszereket pedig száraz serpenyőben, amitől nemcsak a leves lesz zamatosabb, de a színe is gyönyörű barnává válik.
(A kiadvány a Madhouse-ban – 1061 Budapest, Anker köz 1–3. – és a madhousebudapest.hu oldalon kapható. Az ára: 8990 Ft.)
A fotók a szerző tulajdonában vannak