A lakásfelújítás olyan, mint a szülés: közben nem jó, de utána jó lesz!
Támogatott tartalom
Azt szokták mondani, hogy minden lakásfelújítás másfélszer annyi ideig tart, és kétszer annyi pénzbe kerül, mint amit előzetesen eltervezünk… és ebben tényleg van valami. De akkor miért vág bele mégis szinte mindenki legalább egyszer életében? Hát azért, mert ez kicsit olyan, mint a szülés: a csodás végeredmény kárpótol a megelőző szenvedésekért, és míg a rossz rész csak viszonylag (?) rövid ideig tart (még ha közben ezt nem így érezzük is), a hozadékát éveken át élvezzük (aztán jön a kamaszkor és/vagy a költözés – gyakran egyszerre). Viszont a szülésnél is sokat segít (tapasztalatból mondom), ha felkészülten érkezel a „bulira” – és ez a lakásfelújításnál is pontosan így van. Ezért érdemes elolvasni Tóth Flóra beszámolóját Csepelyi Adrienn, Fiala Borcsa (mint fekete öves lakásfelújítók) beszélgetéséről Kormos Zoltánnal, aki az OTP Bank otthonteremtési megoldásokért felelős vezetője és dr. Hartlieb Balázzsal, aki az OTP Ingatlanpont ügyvezetője és az OTP Pénzügyi Pont Zrt. vezérigazgatója. Jól sejtitek, a felújítási támogatásról is lesz szó.
–
Az már rögtön az elején kiderült, hogy az online kerekasztal-beszélgetés valójában négy felújított lakásban zajlik, és még ha nem mind a négyen gondolnak is vissza boldog nosztalgiával a munkálatokra (de van, aki igen), valójában négy, az otthonával nagyon is elégedett ember mesélt a lakásfelújítási élményeiről – és annak az anyagi oldaláról. Mert nyilván mielőtt bárki most rögtön felcsapja az internetet elérhető szakemberek után kutatva, vagy rohan az első barkácsáruházban a DIY otthonátalakítás kellékeiért, mint Csepelyi Adri tette, azt kell mérlegelnie, hogy van-e elég pénze a lakásfelújításhoz.
Mi nem merünk nyújtózkodni, addig sem, amíg simán érne a takarónk
A felújítás pénzügyi része a 12. terhességi hét és a 25 év közötti, a családdal együtt élő gyereket felmutatni tudó (de egyébként bármilyen konstrukciójú) családok esetében most jelentős állami támogatást kap: ez az otthonfelújítási támogatás, amelynek részletes leírását ITT találjátok. A támogatás rendszere egyébként az, hogy a maximum hatmillió forint értékű munkálatok felét vállalja át az állam, utólag, a bemutatott számlák alapján visszafizetve a költségeket. A program 2021. január 1-jén kezdődött és 2022. december 31-ig tart, és a várakozások szerint nagyjából kétszázezer ilyen típusú felújításra van kapacitása az építőiparnak, szóval sokak életminőségét javíthatja ez a lehetőség.
Ezzel kapcsolatban merült fel, hogy ha valakinek nincs elegendő forrása a felújítás elkezdéséhez, akkor akár támogatott hitelből is bele lehet vágni. Mi, magyarok azonban nem vagyunk túl bátrak a hitelfelvétellel kapcsolatban. Pedig ehhez a támogatáshoz is lehet társítani nagyon hosszú távú, kiszámítható, szintén támogatott hitelt, ahogy a különböző CSOK-os lehetőségekhez is. Ezeknek persze vannak feltételei, de
így is sokkal kevesebben vesznek fel támogatott hitelt, mint ahányan amúgy megtehetnék.
Ez nemcsak az államilag támogatott lehetőségeknél jellemző, hanem általánosságban a piaci hiteleknél is: a magyar lakóingatlanoknak a negyede terhelt jelzáloggal (vagyis valószínűleg lakáshitellel), míg Észak- és Nyugat-Európában ez 75–90 százalék között van. Ezt Kormos Zoltán foglalta össze a beszélgetésben, kiegészítve a GDP-hez viszonyított hitelfelvételi aránnyal, amiből szintén az derül ki, hogy óvatosak vagyunk. Ezért lenne fontos már a tervezés idején pénzügyi szakértő segítségét kérni, mert akkor nemcsak az derülne ki, hogy milyen támogatásokat vehetünk igénybe, hanem az is, hogy pontosan meddig ér az a bizonyos takaró – és lehet, hogy így akár nagyobb, jobb fekvésű, kisebb felújítást igénylő vagy „kertesebb” ingatlanokat is nézegethetünk.
Vegyes falazat, dilatációs rés és szigetelt villanykábel
Szerencsére a beszélgetésben részt vevő szakemberek nemcsak pénzügyi témákban vannak otthon, hanem az úgynevezett átkeretezést is sikerrel alkalmazzák: Borcsa elmesélte, hogy nála a felújításnál volt olyan fal, amiben a vattától a felesüvegekig minden találtak – Hartlieb Balázs szerint ez a vegyes falazat tökéletes példája (irónia!).
A konnektor helyett falba épített hosszabbító megfelelően szigetelt villanykábel, a félig a levegőben lebegő fal pedig a dilatációs rés miatt nem ért fel a plafonig, hogy hő esetén tudjon megfelelően tágulni. Aha.
A dilatációs hézag vagy rés egyébként bizonyos helyzetekben valóban szükséges megoldás, csak éppen burkolatok esetében a legtöbbször valamilyen rugalmas anyaggal szokták kitölteni a rést, és semmiképpen nem a levegőben lógó fal a megoldás a hőtágulás problémájára. De az legalább kiderült, hogy Borcsánál valóban nagy szükség volt a felújításra.
Felújító és hangszeres szomszédok
Bár Borcsa tavaly újíttatta fel az otthonát részben, de épp a napokban merült fel, hogy alsó szomszédja a többkilós gumiszőnyeg ellenére hallja a doboló fiát, így megvan a motiváció a következő körre. Zenélőszomszéd-élménye Kormos Zoltánnak is volt – aki ráadásul első körben igyekezett határozottan fellépni a zajterhelés ellen, a történet hepiendje mégis az lett, hogy pereskedés helyett együtt oldották meg a zongoraszoba hangszigetelését (egyébként szigetelésre is lehet igénybe venni támogatást, csak mondom). A zenélő szomszédoknál talán csak a végtelen felújítással küszködő szomszédok idegesítőbbek – még akkor is, ha néha mi magunk vagyunk azok (de benne lenni sem könnyű, szomszédként szerintem mindig gondoljatok erre). Éppen ezért, tapasztalatból szeretném tanácsolni, hogy a helyzet finomításának a kulcsa a transzparens kommunikáció.
Érdemes segítséget kérni
Az pedig mindenki beszámolójából kiderül, hogy érdemes szakemberekhez fordulni, ingatlanvásárláskor, -felújításkor és pénzügyi tervezéskor is. Csepelyi Adri elmesélte, hogy ő szinte az orvosi papírjait is magával vitte a bankba, annyira felkészülten szeretett volna segítséget kérni – és ez mindenképpen hasznos hozzáállás, mert így nagyobb az esély a személyre szabott támogatások megtalálására. De nemcsak pénzügyi területen, hanem akár az ingatlan kiválasztásában sem kell egyedül döntenünk, mivel a szakemberek sokkal jobban ismerik a piaci helyzetet, hiszen nagyon sok ingatlannal találkoznak. Kormos Zoltán hozzátette, hogy bankfiókjaikban mindenki személyre szabott segítséget kaphat, de aki nem tud eljutni, az akár online is felveheti a kapcsolatot a bank szakértőivel.
Még egy DIY felújításhoz is hasznos egy kis szakmai támogatás, ahogy Csepelyi Adri mondta, őt a belsőépítész barátnője ébresztette rá arra, hogy
egy lakásfelújítás esetében a gyorsaság, a jó minőség és az olcsóság közül kettőt választhatsz, mind a három egyszerre nem fog megvalósulni.
Lehet, hogy nem ez a legpozitívabb konklúzió, de legalább egy realista végszóval engedünk utatokra benneteket. És hajrá a lakásfelújításhoz – hacsak nem épp a szomszédomban élsz.
Ha pedig érdekelnek Borcsa további lakásfelújítós sztorijai, az Adri lépcsőházában kitett felújítási kiírás pontos szövege, vagy a szakértőink gondolatai a következő évek ingatlanpiaci mozgásáról, valamint az online hitelfelvételi lehetőségek, akkor nézzétek meg a kerekasztal-beszélgetésünket ITT!
Tóth Flóra
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/valentinrussanov