Strandolás kismamaként: ezekre figyelj oda!
Nőgyógyászok jótanácsai
Tizenöt évvel ezelőtt, amikor már előrehaladott terhes voltam ikrekkel, szerintem még ennél is melegebb nyár volt, és a hatalmas hasammal, feldagadt lábammal és bálnatestemmel semmi másra nem vágytam, mint hogy hadd ringatózzak valami vízen, legalább egy kis időre megszabadulva az elnehezedett tagjaimtól, de bármikor intéztem magamnak efféle programot, riadt tekintetű és visszafojtott lélegzettel vizslató családtagok reszkettek a közelemben, hogy mi van, ha most kapok épp fertőzést. Így egy idő után kénytelen voltam lemondani a súlytalanság illúziójáról, és cipelni tovább a terheimet – ma már tudom, hogy feleslegesen. Terhesen ugyanis simán lehet strandolni, mint azt több nőgyógyász és szakmai ajánlás megerősítette – Gyárfás Dorka írása.
–
Tulajdonképpen rövidre is zárhatnánk a kérdést ekképpen: az úszás kifejezetten javallott terhes nők számára, akár szabad vízben, akár medencében történik – nem kell félni a fertőzéstől, és nem lesz nagyobb a születési rendellenesség esélye, ahogy azt a szakmai ajánlások megfogalmazzák. De ennél azért menjünk mélyebbre, és térjünk ki pár részletre, amik lényegesek lehetnek.
Az Up to date nevű orvosi portál, ami a legfrissebb szakmai ajánlásokat tartalmazza, azt írja, hogy azért ne essünk túlzásokba: a forró fürdő és a szauna kerülendő, különösen az első trimeszterben, mert hipertermiához vezethet (amikor a testhőmérséklet hirtelen nagyon magasra szökik), ami megnöveli az idegcső- és más születési rendellenesség kockázatát. Ha valaki mégis ellenállhatatlan késztetést érezne az előbbi tevékenységekre, akkor csak nagyon rövid időre hódoljon nekik.
Az úszás viszont egészséges, még akkor is, ha a medencék mikrobákat és vegyszereket tartalmaznak, az eddigi tanulmányok szerint ugyanis ezek semmilyen káros hatással nincsenek az állapotos szervezetére. Ezt erősíti meg dr. Csermely Gyula szülész-nőgyógyász is, aki azt mondja, harmincéves szakmai praxisában még sosem fordult elő, hogy valaki terhesen a strandolástól kapott volna a szülést vagy a magzat egészségét veszélyeztető fertőzést. Maximum gombát, ez azonban könnyen kikezelhető. Nyilván a fertőzött tavakat kerülni kell, de az terhesség nélkül is javallott.
Ahogy a nap ellen is mindenkinek fontos védekeznie, de állapotos nőknek a már említett hipertermia miatt különösen (hogy ne hevüljön fel a szervezetük nagymértékben), meg azért, mert a bőrüket is fokozottan kell védeni – a napsütés tehát szerinte nagyobb veszélyforrás.
Ugyanígy vélekedik dr. Pohl Ákos szülész-nőgyógyász is, aki még hozzáteszi, a terhességi pigmentáció elkerülésére is érdemes figyelni, ezért se tegye ki magát a várandós nő direkt napsütésnek, viszont igyon sok vizet, mert azáltal elkerülhető a méhizom kontraktilitása, vagyis összehúzódása és a keményedés.
Ha valaki – hozzám hasonlóan – egy medencében vagy szabad vízben hűsítené a testét, akkor az alábbi dolgokra érdemes még odafigyelni:
- A terhesség alatt a hüvely védekezőképessége csökken, így a lehető legkevesebb időt töltsük vizes fürdőruhában. Fürdés után váltsunk pamut fehérneműre és jól szellőző ruhára.
- Fürdés előtt és után egy-egy lactobacillustartalmú hüvelykúp sokat segíthet a hüvelyflóra fenntartásában.
- Érdemes a strandolás előtt kezelőorvossal egyeztetni, hiszen ő kíséri a várandósságot és ő van tisztában az esetleges személyes ellenjavallatokkal.
- Az aggódók számára a családi medence és az aqua natal foglalkozás a legbiztonságosabb – az előbbi esetben pontosan tudhatjuk, kik mártóztak meg a vízben, az utóbbin pedig még szigorúbban ellenőrzik a víz tisztaságát.
- De biztonságosnak tekinthetők az óceánok, a tengerek és a nagyobb tavak is.
Csermely Gyula szerint nincs meghatározott ideje annak, hogy meddig lehet nyilvános helyen fürdeni terhesen, bár sokszor elhangzik, hogy minél kevésbé nyitott a méhszáj, annál biztonságosabb.
Szerinte még a kilencedik hónapban is nyugodtan lehet – normális lefolyású terhesség esetén. Pohl Ákos szerint éppen ezért (a méhszáj állapota kérdésében) érdemes konzultálni az orvosunkkal, illetve akkor sem árt az óvatosság, ha a kismama hüvelyi folyást tapasztal.
Utánanéztünk még az amerikai nőgyógyászok szaklapjában is (American Journal of Obstetrics and Gynecology), hogy mit javasolnak, és az e téren végzett vizsgálatokat összevetve itt is arra jutottak, hogy „a rendszeres medencehasználat és a születési rendellenességek bármely típusa között nincs pozitív összefüggés”, mindegy, hogy a terhes nő melyik etnikumhoz, korcsoporthoz tartozik, milyen testalkatú, szült-e korábban vagy ez az első várandóssága, hogy dohányzik-e, hogy milyen társadalmi osztályba tartozik, mennyire tájékozott, vagy mikor esett teherbe. Nincs, és kész – fürödjetek nyugodtan, nemcsak a közérzetetek szempontjából előnyös, hanem mert az esetleges ödéma ellen is jót tesz.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / Maximiliano Neira