„Gyerekkoromban az élet kijelölte számomra az utat: a futballt” – Ma 70 éves Nyilasi Tibor
Nyilasi Tiborról szinte lehetetlen pályaösszegző cikket írni, hiszen annyira gazdag volt a játékosmúltja, ám a jelenje sem mondható unalmasnak. Ezért Both Gabi – némi szubjektív bevezető után – húsz fontos eredményt gyűjtött össze vele kapcsolatban az eddigi életpályájáról. (Bár eszébe jutott közben, hogy akár egy hozzá méltó könyvet is írhatna róla…)
–
Az Aranycsapaton kívül kevés labdarúgónk élhette meg azt, hogy a következő generáció is elismeri a jelentőségét. Közéjük tartozik Nyilasi Tibor, alias Nyíl is, aki 1955. január 18-án született Várpalotán, vagyis épp ma ünnepli a hetvenedik születésnapját.
Valódi, élő legenda, aki aktív játékosként az egyik legismertebb futballista volt nemcsak Magyarországon, hanem Európa-szerte, és edzőként, sportdiplomataként is sikert sikerre halmozott.
Főként a nosztalgia miatt vállaltam ezt a cikket, mert a családunkban a futballőrület nemcsak apáról fiúra, hanem apáról lányára is szállt. Ez a (kis)lány pedig én voltam.
A gyerekkoromat abszolút meghatározta az, hogy a házunkból épp ráláttam a helyi futballpályára. Ha a verandán egy kicsit kihúztam magamat, akkor még a vasárnap délelőttönként zajló megyei bajnokság meccseit is láthattam egy kicsit távolabbról, de legtöbbször magam is kimentem szurkolni a mieinknek.
Apám Pesten dolgozott, és majdnem mindennap hozott Esti Hírlapot. Én gondosan átolvastam az újságot, és természetesen mindig a sporthíreknél kezdtem, ahogy később, már felnőttként is ezt tettem mindaddig, amíg léteztek értékelhető papíralapú napilapok.
A foci hírei hozzátartoztak a mindennapjainkhoz
Apám elvakult Fradi-drukker volt, míg az egyik bátyja a Dózsának szurkolt. A zöld-fehérek és a lilák szembenállása a mai napig vérre menő családi és drukkolói vitákat okoznak. Nálunk is akadt néhány nehéz helyzet emiatt. Ezeket ma már fedje jótékony homály, de annyi biztos, hogy
én gyerekként meg voltam győződve arról: a foci az egyik legfontosabb dolog, ami csak létezhet ezen a világon.
Bevallom, ma már nem követem a napi sporteseményeket, ezért is lepett meg, amikor e cikkhez kerestem különböző forrásokat, és láttam, mennyi olyan felület van, ami a Fradival foglalkozik, és ha Fradi, akkor persze Nyilasi. A mai napig sokan ehhez a klubhoz kötik az egykori focistát.
Na, jó, azt is bevallhatom most már, hogy kislányként titkokban, egy egészen kicsit azért szerelmes voltam bele. Azt hiszem, elég sokan lehettünk így ezzel akkoriban mi, kiskamasz lányok.
„A fradizmus szelleme megcsapott, és hála Istennek, itt ragadhattam” – nyilatkozta tavaly Nyíl az FTC 125. születésnapján.
És akkor most jöjjön az a húsz fontos eredmény, amelyek miatt Nyilasi Tibort ma is úgy tisztelik, mint aktív játékoskorában:
1. 1967 és 1970 között az Úttörőstadion csapatában a 68 mérkőzésen összesen 124 gólt szerzett, tehát már 12 évesen elkezdte a gólgyártást.
2. A magyar ifjúsági válogatottban 15 alkalommal szerepelt és 7 gólt szerzett. Budapest válogatott 16, serdülő válogatott pedig 3 alkalommal volt.
3. 1971 és 1974 között a Fradi juniorjaként, 65 mérkőzésen 54 gólt szerzett.
„Gyerekkoromban csak a labda, a foci és a meccsre járás kötött le. Semmi más nem érdekelt. Nyilván akkor is voltak diszkók, táncklubok, koncertek, de egyik sem érdekelt igazán.” (Nyilasi Tibor)
4. 1975-ben pályára lépett a Kupagyőztesek Európa-kupáján a Ferencváros színeiben.
5. 1981-ben az év labdarúgója volt, és emellett magyar gólkirály 30 találattal, valamint Ezüstcipő-díjas. (Nyilvánvaló mutyi miatt nem lehetett az övé az aranycipő, mert egy bolgár játékos az utolsó fordulóban négy gólt lőtt, és ezzel megelőzte Nyilasit, aki ezerszer jobb játékos volt, mint az, aki őt csalással megelőzte.)
6. 1984-ben osztrák gólkirály lett.
7. Hetvenszeres magyar válogatott volt, 32 gólt szerzett a nemzeti csap színeiben.
8. 1978-ban és 1982-ben is szerepelt a világbajnokságon, öt mérkőzésen lépett pályára, és két gólt szerzett.
9. 1981-ben bekerült az Európa-válogatottba.
10. Összesen 243 magyar bajnoki mérkőzésen vett részt, és 130 gólt lőtt.
11. 383 mérkőzésen összesen 220 gólt szerzett zöld-fehér színekben.
12. 1983-tól 1987-ig az Austria Wien csapatát erősítette. Zsinórban három bajnoki címet szerzett. Az első idényében 26 találattal ő lett a bajnokság gólkirálya.
13. 120 tétmeccsen 81 alkalommal talált az ellenfelek kapujába az osztrák bajnokságban.
14. 1988. május 14-én, 33 évesen zárta le a játékoskarrierjét az Admira elleni bajnoki találkozón.
15. 1984-ben megkapta az FTC örökös bajnoka címet.
16. Az osztrák Bundesliga összeállította a szerintük legjobbnak vélt 11-et azokból a játékosokból, akik valaha pályára léptek az bajnokságban. Ebben az elit társaságban kapott helyet az ezüstcipős Nyilasi Tibor is, aki az Austria Wien együttesével három osztrák bajnoki címet is ünnepelhetett.
„Annál, hogy harmincöt évesen leül valaki a Fradi kispadjára, nem hiszem, hogy létezik nagyobb kihívás Magyarországon edzőként.” (Nyilasi Tibor)
17. Nyilasi Tibor 254 mérkőzésen irányította a Ferencvárost (ezekből 171 volt bajnoki), egy bajnoki címet nyert (1992), háromszor nyerte el a Magyar Kupát (1991, 1993, 1994), kétszer pedig a hazai Szuperkupát (1993, 1994).
18. 1999-től a Sport TV szakkommentátora lett.
19. 2002 és 2007 között a Magyar Labdarúgó-szövetség utánpótlásért felelős szakfelügyelője volt.
20. 2010 augusztusa és 2014 januárja között az MLSZ sportigazgatójaként tevékenykedett. 2013 januárjában tagja lett az UEFA szakmai bizottságának. Jelenleg az MLSZ elnökségének tagjaként dolgozik.
„Gyerekkoromban az élet kijelölte számomra az utat: a futballt. Azóta ezzel foglalkozom, gyanítom, most már ezzel is fogok.”
Ezt mondta egyszer Nyilasi Tibor, mi pedig azt kívánjuk neki, hogy még jó sokáig járhasson a kijelölt útján erőben és egészségben!