A „szeretetnyelv” ma is népszerű elmélet, csak jóformán semmi tudományos alapja nincs
Biztosan te is találkoztál már azzal a népszerű elmélettel, mely szerint az emberek az ötféle szeretetnyelv egyikét „beszélik”, azaz mindenkinél megvan az az egy (vagy pár) specifikus mód, ahogyan kifejezi és ahogyan szereti, ha számára kifejezik a szeretetet. Tartja magát az a nézet is, hogy az azonos szeretetnyelvet beszélő párok kapcsolata sokkal boldogabb és harmonikusabb, mint azoké, akiknek különböző a szeretetnyelvük. Csakhogy egy új tanulmány szerint nincs tudományos alapja a szeretetnyelv fogalmának, az meg pláne félrevezető, hogy csak ötféle módon tudnánk kimutatni a másik iránti szeretetünket. Dián Dóri írása.
–
A szeretetnyelv kifejezést Gary Chapman amerikai író, párkapcsolati szakértő és házassági tanácsadó hozta be a köztudatba az 5 szeretetnyelv: A tartós szerelem titka című, 1992-ben megjelent könyvében. A mű hatalmas siker lett világszerte, 50 nyelvre lefordították, és több mint 20 millió példány kelt el belőle.
A könyvében Chapman öt különböző szeretetnyelvet különböztet meg, melyek a következők:
- Az elismerő szavak: azoknak, akik ebbe a típusba tartoznak, a dicséret, a kedves szavak a fontosak;
- A minőségi idő: akik ezt a szeretetnyelvet beszélik, azok az együtt töltött időt értékelik igazán;
- Az ajándékozás: az e típusba tartozók apró meglepetésekkel, tárgyakkal fejezik ki, hogy fontos számukra a másik;
- A szívességek: az ezt a szeretetnyelvet beszélők számára az az igazi odafigyelés, ha segítséget kapnak valamilyen feladatban, átvállalnak tőlük bizonyos terheket;
- A testi érintés: az ebbe a típusba tartozók öleléssel, gyakori érintéssel fejezik ki a szeretetüket.
Bár vonzó gondolat, hogy ilyen egyszerűen be lehessen határolni, hogyan tudjuk jól szeretni a másikat, és hogyan lehet jól szeretni minket, egy új kutatás szerint nincs sok tudományos alapja a szeretetnyelvek létezésének.
A Current Directions in Psychological Science nevű szaklapban megjelent tanulmányban kanadai kutatók, Emily A. Impett és munkatársai azt írják, hogy bár nincs sok empirikus kutatás a témában, a meglévő tudományos anyagok nem támasztják alá, hogy létezik szeretetnyelv.
A tudósok három pontban cáfolják az elméletet
1. Nincs egy specifikus módja a szeretet kifejezésének
Ellentétben Chapman téziseivel, nem igaz, hogy mindenkinél létezne egy specifikus, domináns módja annak, ahogyan szeretet képes adni és elfogadni. A kutatások ehelyett azt mutatják, hogy az emberek túlnyomó többsége ismeri mind az öt, Chapman által leírt szeretetnyelvet, azok mindegyikét a szeretet kifejezéseiként dekódolja, és el is tudja őket fogadni. Továbbá ezek közül nem preferálják jobban az egyiket vagy a másikat, így már az az alaptézis is meginog, hogy létezik személyre jellemző szeretetnyelv.
Videóajánló
2. Több mint öt
A másik kijelentés, amit a vizsgálatok alapján cáfolnak a tudósok, hogy csupán ötféle módja lenne a szeretet kimutatásának. A meglévő tanulmányokból (is) kiderül, hogy számos más módja is lehetséges a szeretet kifejezésének:
például ha az illető támogatja a partnere személyes fejlődését, elismeri és tiszteletben tartja az autonómiáját, valamint bevonja a szociális életébe.
Ez csak néhány példa, de mindegyik révén éreztethetjük a másikkal azt, hogy szeretjük, és ezek nem kevésbé fontos módszerek, mint a Chapman által leírt öt metódus.
3. Nem kell passzolni
Chapman a könyvében arra a következtetésre jut, hogy az azonos szeretetnyelvet beszélő párok kapcsolata tartósabb és harmonikusabb, mint azoké, akik különböző módot preferálnak a szeretetük kifejezésére. A kutatók ezt az állítást is megdöntötték: vizsgálatok alapján nincs jelentősége annak, hogy a párok hogyan fejezik ki egymás felé a szeretetüket – az egyetlen fontos következtetés, amit le lehet vonni, az az, hogy azok a párok, akik bármilyen módon, de rendszeresen kifejezik egymás felé a szeretetüket, elégedettebbek a párkapcsolatukkal.
A szerelem valójában „kiegyensúlyozott étrend”
A tanulmányt jegyző kutatók szerint a szeretet kifejezéséről inkább úgy érdemes gondolkodnunk, mint a kiegyensúlyozott étrendről: vannak kulcsfontosságú összetevők, amelyek elengedhetetlenek a szervezet egészségéhez, és fontos a változatosság is. Bár bizonyosan vannak olyan kapcsolatok, amik rövidebb-hosszabb ideig egyik vagy másik „összetevő” nélkül is működnek (például a távkapcsolatokban az érintés hiánya),
azok a párok lesznek a leginkább elégedettek a kapcsolatukkal, akiknél Chapman összes pontja, illetve más, az író által nem említett módokon is kifejezik egymás iránt a szeretetüket.
A tanulmányra a most 86 éves Chapman is reagált: szerinte az, hogy a könyve óriási siker lett, és több millió példány kelt el belőle, önmagában bizonyítja azt, hogy elmélete igenis segíthet az embereknek abban, hogy tartós és boldog párkapcsolatban éljenek.
Források: IFL Science, A hivatkozott tanulmány
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Getty Images/ insta_photos