Döntse el, vagy szoptat, vagy lát! – Legyőztem a húsevő amőbát!
Vannak azok a történetek, amik a bulvársajtóban is külön pozíciót töltenek be. Az elrettentő horrorsztorik kattintásvadász címekkel. Ha arra vetemedünk, hogy elolvassuk, egész biztosan végig szidjuk magunkat közben, olyan rémes az első szótól az utolsóig. Szabó Anna Eszter megpróbálja a történetét úgy elmesélni, hogy az üzenete átmenjen anélkül, hogy bárki kikészülne. Nem lesz könnyű. Figyelem, felkavaró tartalom következik!
–
Az úgy volt, hogy úgy tízéves korom környékén kezdtem el kontaktlencsét hordani
Balettoztam, ami szemüvegben problémás volt, és tudtam, hogy a szemüvegeseket sosem küldik fellépésekre (bár esetemben az alkatom is szerepet játszott a sarokba ültetésben), szóval elmentünk az optikába, és elkezdődött a sok-sok éves „lencsés” időszak. Imádtam. Az egész procedúra olyan nagylányos volt, és emlékszem, milyen óriási dolog volt az első nap a suliban vagy az első balettóra a kukkerem nélkül. Tudtam ugrálni, táncolni anélkül, hogy a pápaszem leesne a fejemről, és ami még gigászi fejlemény volt: hordhattam napszemüveget! Szóval abszolút kontaktlencse-rajongóvá váltam. Telt-múlt az idő, eltelt egy bő évtized (diszkalkuliásként nagyvonalúan számolok), és immáron volt egy alig másfél éves kisfiam. Épp az ebéd utáni alvását töltötte rajtam – ahogy az neki a szokása volt –, amikor a szüleimnél töltöttünk pár napot…
A soha véget nem érő délutáni alvás
Iszonyúan száraz volt az egyik szemem, viszketett, égett. Annyira kellemetlen volt, hogy nagy nehezen az éjjeli szekrényhez nyúltam, kikaptam a lencséket. Igen, kézmosás nélkül, de rajtam aludt a kicsi, mozdulni alig tudtam, és egy nehezen alvó gyerek anyukájaként elmondom: ha piranhák rágcsálták volna a lábam, akkor is mozdulatlan maradtam volna, csak hogy a baba fel ne ébredjen.
Szóval kivettem a lencséket, és vissza se raktam őket a tokjukba, hiszen bármi is okozza ezt a rémes érzést, ezeket a lencséket jobb nem használni többet.
Eltelt egy óra, másfél, már alig láttam. Olyan volt, mintha valami fehér festék ment volna a szemembe, és a pislogás sepregette volna az idegen réteget a szemfelszínen. Műkönny, vagy bármilyen csepp volt minden vágyam, de nem volt sehol semmi a közelemben. Annyira viszketett, égett, kapart, csípett a szemem, hogy már bármit bevetettem volna, még az anyatejjel is próbálkoztam, a tenyerembe fejtem pár cseppet és megpróbáltam „bepislogni”, ami enyhített az égő érzésen, de ezen túl nem használt semmit. Soha nem tartottak a délutáni alvások sokáig, pont ezért feküdtem olyan kitartóan a gyerek alatt, de eljött a pont, amikor a kimerültség is háttérbe szorult. Felkeltem, kezemben a kicsivel lebotorkáltam a szüleimhez, ők pedig hátrahőköltek, amikor megláttak.
Irány az ügyelet!
Rögtön mentünk az ügyeletre, ez valami durva kötőhártya-gyulladás lehet. Megvizsgáltak, a diagnózis az, amire gondoltunk. Kaptam antibiotikumos szemcseppet, és hazaküldtek. Bőszen cseppentettem, de semmi javulást nem tapasztaltam, sőt.
Estére annyira elfajultak a dolgok, hogy magzatpózban búgtam, mint egy vajúdó tehén, és arra gondoltam, inkább újraélném a császármetszést az épp hogy működő érzéstelenítéssel (igen, így történt), minthogy még egy percig kelljen ezzel a fájdalommal létezni.
Úgy éreztem, hogy a szememből az agyamba sugárzik a fájdalom, nem bírtam már kinyitni a szemem, azt hittem, meg fogok őrülni. Vinnyogtam, állati hangok jöttek ki a torkomon, miközben a kicsi jött, hogy szopizni akar. Csukott szemmel öleltem magamhoz, és próbáltam legalább addig nem sírni. Egész éjjel nem aludtam, a szememből folyamatosan ömlött a könny, és valami annál sűrűbb akármi. Nem volt kérdés, másnap hétfő volt, spuriztunk vissza a klinikára, egy ismerős szemész orvoshoz.
Szoptatni akar vagy látni?
A filmekben mindig jelentőségteljes pillanat, amikor az orvos vizsgálat közben elkezd bizonytalanul, tétován viselkedni. Megnézi az érintett területet újra és újra. Odahív egy kollégát, suttogva elemezgetik a beteget. Na, hát ez történt velem is. Alig bírtam kinyitni a beteg szemem, gyakorlatilag össze volt ragadva és olyan piros volt, hogy magamtól is megijedtem. Belenéztem a szerkezetbe, hosszú percekig nézett egyik orvos a másik után. Elvonultak, majd visszajött az orvosom. Tudtam, hogy baj van. Azt mondta, minden jel szerint egy korai fázisban elcsípett acanthamoeba-fertőzésem van. Fogalmam sem volt, miről beszél, hát folytatta tovább. Ez egy parazita, a csapvízben, de bármilyen fürdő vizében megtalálható. A kontaktlencsések szemfelületén a sok szembe nyúlkálás miatt rengeteg mikrosérülés lehet, amik az ilyen parazitáknak ideális pancsolóhelyet biztosítanak.
Szóval megmosod a kezed, megtörlöd (de esetleg nem teljesen szárazra), belenyúlsz a szemedbe, és már be is vihetted azt a szemétládát a szemedbe, és ha talál egy icipici sérült felületet is, ő ott boldogan beköltözik, és nekiáll bulizni.
Nem részletezném, szerintem elég, ha annyit mondok, hogy ez az amőba olyan gyulladást generál, ami aztán felemésztheti a szaruhártyát, ha nem kezelik időben. Rögtön elmondta az orvos, mi a teendő. Először is azonnal meg kell szúrják a szemem szteroiddal, mert a gyulladás elfajult. Aztán drasztikus fertőtlenítés következett, és utána fél éven át napi négyszer kellett cseppentenem, majd rendszeres kontrollra jártam. Zavaromban és ijedtemben annyit kérdeztem csak, hogy lehet-e szoptatni ilyen szerek mellett. Az orvos zavarba jött, de aztán látta, hogy komolyan kérdeztem. A válaszát az életben nem felejtem el: „Nézze, el kell döntenie, hogy mi a fontosabb: a szoptatás vagy a látása.” Majdnem elsírtam magam, csak a fájdalomtól már azt sem tudtam. Megnyugtatásképpen megígérte, hogy utánanéz a kérdésemnek, de addig is kezdjük el a kezelést. (Végül ezek mellett folytathattam a szoptatást is.)
Nézzen előre, és ne mozogjon!
Kaptam érzéstelenítő cseppet, és figyelmeztettek, hogy előre kell néznem, és maradjak nyugodt, mozdulatlan. Az ösztöneim mást súgtak, de szót fogadtam.
Igen, megszúrták a szemem. Elképesztően ijesztő volt az egész, viszont a hatását gyorsan megéreztem, nagyon hamar alábbhagyott az égető érzés, és a pirosság is szinte rögtön halványulni kezdett.
Azt hittem, a szuri lesz a neheze, ám a kezembe nyomtak egy szemcseppes fiolát, amiben jód volt. Annak ellenére, hogy a leírásában mindig hosszasan ecsetelik, mit tegyünk a szembe kerülése esetén, nekem az volt a dolgom a következő három napban, hogy napi kétszer belecseppentsem a szemembe. Annyit mondok, hogy másfél napig bírtam. Nem vagyok egy hisztérika, ismétlem, a császárt is lenyomtam cirkusz nélkül, pedig nem működött jól az érzéstelenítés. De a jód olyan embertelen módon csípett, olyan érzés volt, ami semmihez sem fogható: mintha lángra kapott volna a szemem. Már előtte is sírtam, utána pedig fél óra volt, mire elviselhetővé vált az érzés. Az orvossal egyeztettünk, megmondtam, hogy egyszerűen nem bírom tovább a jódos kezelést. Megértette, és azt mondta, hogy ez tényleg drasztikus kezelés, de legalább olyan agresszívnek kell lennünk, mint a fertőzésnek. Így kaptam még szteroidot, és onnantól jött a napi négyszeri cseppentés, azok is elég csípősek voltak.
Ez a szemét parazita iszonyú szívós, nagyon nehezen adja fel, ugyanis a kezelésektől nem legyengül, hanem betokozódik, ezért kellett olyan sokáig és olyan sokat cseppentenem.
Bye-bye, amőba!
Amikor fél év után végre azt mondták a vizsgálatok után, hogy tiszta a szemem, majdnem sírtam az örömtől. Mint kiderült, folytathattam a szoptatást a szerek mellett is, így végül is nem kellett választanom a látásom és a szoptatás között. Nyilván a látást választottam volna, de nem szerettem volna ilyen hirtelen és muszájból abbahagyni.
Az egész történet olyan, mintha nem is velem történt volna. Szürreális volt a lézeres szemműtétem is – mert kontaktlencsét nyilván nem hordtam többé, a szemüveget meg utáltam –, ugyanis komoly vizsgálatokat kellett előtte elvégezni, mert az amőba, ha látszólag el is tűnt, megeshet, hogy csak összement, és a lézer felélesztheti.
Bizony, akár valami science fiction történet.
Szerencsére a féléves kúra sikeresnek bizonyult, nem kapott új erőre a seggfej amőba, és a lézeres beavatkozás is sem rontott az állapotomon, ezzel végleg lezárva ezt a fejezetet.
A tanulságok
Azóta minden kontaktlencsés ismerősömnek elmesélem ezt a történetet, ugyanis rengeteg a tévhit a témával kapcsolatban. Akárhányszor felröppen egy ilyen hír valahol, a kommentszekció szó szerint felrobban!
„Ez baromság! Már nem tudnak mit kitalálni, hogy ijesztgessék a népet!” Erre csak annyit tudok mondani, hogy helló, Szabó Anna Eszter vagyok, és sajnos ez a fajta fertőzés tényleg létezik, nem ajánlom senkinek.
„Ja, ha valaki igénytelen és annyira idióta, hogy nem cseréli a lencséjét, az mit csodálkozik?!” Én minden szabályt betartva cseréltem a kontaktlencséimet, tisztítottam őket az alapos kézmosás után. Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy valószínűleg nem töröltem teljesen szárazra a kezem utána. Vagy lehet, hogy zuhanyzás közben ment víz a szemembe, ki tudja. De a lényeg, hogy nem voltam igénytelen, óvatos és rutinos voltam, mégis megtörtént.
„Jó nagy idióta lehet, akinek csak akkor tűnik fel a baj, amikor már kifolyt a szeme.” Nekem szinte egyik pillanatról a másikra jöttek a tünetek, és percről percre durvult a helyzet, nagyjából fél nap lefolyása alatt eszkalálódott annyira, hogy magzatpózban vonyítsak a fájdalomtól.
„Én húsz éve vagyok kontaktlencsés, és még nem hallottam ilyenről, gyanús.” Sok kontaktlencsét viselő személyes támadásnak vagy összeesküvés-elméletnek hiszi ezeket a történeteket, holott egyszerűen annyiról van szó, hogy a lencsések szaruhártyája több sérülésnek, nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mint azoké, akik maximum véletlenül nyúlnak a szemükbe.
„Minek ilyen történetekkel sokkolni az embereket?!”
Hát azért, hogy mással ne forduljon elő.
Szabó Anna Eszter
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/ViDi Studio