Hipermaszkulinitás és vak hűség: csoportos nemi erőszakot gyakran sportolók követnek el

Megkezdődött azoknak a kanadai jégkorongosoknak a pere, akik a vád szerint 2018 nyarán órákon keresztül szexuálisan bántalmaztak egy húsz éves nőt. Bár a korábbi junior világbajnok hokiválogatott öt tagja ártatlannak vallja magát, az ügy túlmutat önmagán, és rendszerszintű problémákra hívja fel a figyelmet – ismét. Mózes Zsófi írása.
–
Ahogyan arról a Telex is beszámolt, az áldozat, E. M. – akinek a nevét személyiségi jogi okokból nem közli a bíróság – 2018. június 19-én, az Ontario állambeli Londonban szórakozni indult a barátaival, amikor egy bárban találkozott a hokicsapat tagjaival. Többükkel beszélgetni kezdett, majd elszakadt a társaságától, és a sportolók egyikével, Michael McLeoddal kezdett táncolni. Nem sokkal később a férfi hotelszobájába mentek, és lefeküdtek egymással – konszenzusos alapon.
A nő még az ágyon feküdt, amikor McLeod kiment a folyosóra, hogy – ahogy erről videófelvétel is készült – beengedje a csapattársait, Dillon Dubét, Cal Foote-ot, Carter Hartot és Alex Formentont, a szobába. A vád szerint ezután az öt férfi szexuálisan bántalmazta a húsz éves, ittas E. M.-et: McLeod és két társa orálisan, többen vaginálisan közösültek vele, egyikük többször rácsapott a nő fenekére, leköpték, és volt, aki a nemi szervét súrolta az arcához. Az éjszaka végén McLeod még egyszer – ekkor már a nő beleegyezése nélkül – közösült vele.
„Ez az ügy nem arról szól, hogy E. M. nemet mondott-e, vagy hogy sikerült-e kilépnie egy nemkívánatos helyzetből, amikor lehetősége nyílt rá
– mondta Heather Donkers ügyész. – A beleegyezésről szól, és arról, hogy mi nem számít annak.” Szerinte megkerülhetetlen tényező, hogy az áldozat húszévesen, ittasan volt jelen a helyzetben, és nem érezte, hogy van választása – miközben egy csapat nagydarab, számára ismeretlen férfi úgy beszélt egymással és róla, mintha ő ott sem lenne.
E. M. a történtekről még másnap beszámolt a nevelőapjának, mire a férfi felkereste a jégkorongszövetséget, akik a rendőrséghez fordultak. A rendőrség azonban 2019-ben bizonyíték hiányában lezárta az ügyet. Az áldozat 2022 áprilisában 3,5 millió kanadai dollár értékű kártérítési pert indított a jégkorongszövetség ellen, majd alig egy hónapon belül végül peren kívül egyezséget kötöttek. Ez azonban akkora médiavisszhangot váltott ki, hogy a társadalmi nyomás hatására a rendőrség felülvizsgálta a korábbi nyomozását, és 2024 februárjában, közel hat évvel az eset után vádat emeltek a sportolók ellen. A férfiak ártatlannak vallották magukat a bíróságon, így most az esküdtszék elé került az ügy.
Korántsem egyedi eset
Az ilyen jellegű, ifjúsági hokijátékosok által elkövetett csoportos szexuális zaklatásos esetek nem egyediek Kanadában. A nyilvános iratok áttekintése során a The Fifth Estate, Kanada közszolgálati oknyomozó műsora 2022-ben legalább 15, ifjúsági hokijátékosokat érintő feltételezett csoportos szexuális zaklatási esetet azonosított, amelyeket a rendőrség 1989 óta vizsgált – és amelyek fele az elmúlt évtizedben került nyilvánosságra.
Korábbi ifjúsági jégkorongozók és a sportágat kutatók szerint ezek az esetek egy olyan kultúrából nőttek ki, amely a nők becserkészését egyfajta csapatsportként jellemezte.
„Tudjuk, hogy a csoportos szex nagyon gyakori a férfi hokikultúrában” – mondta Cheryl MacDonald szociológus, aki a jégkorongot és a szexualitást kutatja. De úgy tűnik, hogy gyakoriak a szexuális erőszakkal kapcsolatos vádak is, amelyek ehhez a kultúrához kapcsolódnak.
1989 óta összesen legalább 50 játékost vádoltak meg feltételezett bűncselekményekkel, akik közül 25-öt helyeztek vád alá, azonban végül csak egyet ítéltek el. A The Fifth Estate által azonosított 15 eset közül kettő az elmúlt hónapokban került a címlapokra: a 2003-as és 2018-as kanadai junior válogatott csapat egyes játékosai által elkövetett csoportos nemi erőszak vádjai. Azonban mostanáig sem a 2003-as, sem a 2018-as ügy nem eredményezett büntetőeljárást,
a játékosok pedig kijelentették, hogy semmi közük a történtekhez.
A The Fifth Estate által nyilvánosságra hozott esetekre reagálva a kanadai jégkorongszövetség ígéretet tett arra, hogy komolyan veszi a szexuális zaklatással kapcsolatos vádakat, és minden ilyet jelezni fog a hatóságoknak, emellett pedig átalakítja a működését – ennek részeként két éve Katherine Hendersont nevezték ki a szövetség élére, aki az első női elnök a szervezet történetében.
Sheldon Kennedy, aki korábban a Detroit Red Wings játékosa volt, jégkorongos karrierje után a szexuális zaklatás áldozatainak védelmével foglalkozott. Szerinte a 2018-ashoz hasonló esetek kapcsán az egyik legaggasztóbb tényező, hogy nyolc játékos közül senkiben sem volt elég önbizalom ahhoz, hogy azt mondja, nincs rendben, amit csinálnak. „Meg kell adnunk nekik az önbizalmat és az eszközöket, hogy kiállhassanak és közbeléphessenek.”
Nem csak a jégkorong, de az kifejezetten
Bár a jégkorong körüli esetek nagy nyilvánosságot kaptak, más sportágakban is előfordultak hasonló vádak. 2020-ban nálunk Kabát Péter esetétől volt hangos a sajtó: az egykori focista csapattársa nyolc évvel korábban rávett egy nőt arra, hogy 15 focistával szexeljen. Kabát akkor azt mondta, az eset végén sajnálta a lányt, aki csupán azért ment bele az aktusokba, mert szerelmes volt az egyik focistába. „A srác meg csak nézte a helyzetet, és röhögött” – tette hozzá.
2023-ban több mint 300 francia sportedző, tanár és tisztviselő szembesült szexuális visszaélés vagy annak eltussolásának vádjával, 45 sportág területén. Az esetek 81 százaléka nőket és lányokat érintett, míg az elkövetők 90 százaléka férfi volt.
Az 1990-es években Laura Robinson újságíró elkezdte vizsgálni a sportolók által elkövetett szexuális bántalmazást különböző sportágakban, de – mint mondta – „a jégkorong kiemelkedett”. Ez részben annak köszönhető, hogy ezek az ügyek nagy médiavisszhangot kaptak, és a sportág vezetői nem reagáltak megfelelően.
Az egyik, Robinson által vizsgált esetben a bírósági eljárás során kiderült, hogy 1989-ben Brian Sakicet és Wade Smith-t, a Swift Current Broncos játékosait azzal vádolták, hogy szexuálisan bántalmaztak egy 17 éves lányt, aki Robinson szerint tanulási nehézségekkel küzdött. A rendőrség többször is kihallgatta a feljelentőt, időnként a szülei vagy ügyvédje nélkül, és végül a lány azt mondta a rendőrségnek, hogy lehet, hogy nem mondott nemet a férfiakkal való szexuális kapcsolatra, amiért a rendőrség végül a lányt vádolta meg. Bár végül felmentették, a rendőrség ejtette a vádakat a két játékos ellen is.
Sakicet röviddel ezután leigazolták a Washington Capitals csapatához.
„Egy csodálatos országban élünk, ahol ártatlan vagy, amíg be nem bizonyosodik a bűnösséged
– mondta Jack Button, a Capitals játékos-személyzeti igazgatója akkoriban a The Washington Postnak. – Ami engem illet, Brian Sakic tiszta, mint a hó.”
Néhány évvel később egy másik esetben három játékost vádoltak meg egy tinédzser lány szexuális zaklatásával. A sportolók ügyvédei sajtótájékoztatót hívtak össze, ahol nemcsak nyilvánosan megnevezték a lányt, de kijelentették azt is, hogy hazudik. Hetekkel később a három játékos közül kettő rágalmazásért beperelte a lányt. Nyárra a rendőrség ejtette a vádakat a játékosok ellen, majd a játékosok is ejtették a pert.
Mike Danton, a St. Louis Blues korábbi játékosa az 1990-es évek végi junior hokis karrierje során látta, hogy a szex mennyire áthatotta a csapattagok közös, pályán kívüli tevékenységeinek nagy részét is az újonc beavatásoktól az ünnepi partikig. „Tizenévesként nem hiszem, hogy a heten egy nővel, hatan kettővel és tizen hárommal okos dolog” – mondta Danton, majd hozzátette, szerinte a csoportos szex nem a tinédzserek kísérletezési szándékából származik.
Rendszerszintű problémák rendszerszintű megoldásokat igényelnek
A hipermaszkulinitás, a csapattársak iránti vak hűség, a fizikai dominancia és az erő a világ legjobb sportolóinak és sportcsapatainak a sajátja. Riasztó módon azonban például az egyetemi kampuszokon elkövetett csoportos nemi erőszakok 40 százalékát csapattársak követik el.
Egy 2021-es, nyugat-kanadai kutatók által végzett tanulmány arról számolt be, hogy a szexuális zaklatás és a szexuális zaklatások eltussolása egyaránt a „jégkorongkultúra része”, egy, a Kanadai Jégkorongliga megbízásából létrehozott független vizsgálóbizottság pedig megállapította, hogy
a jégen kívüli helytelen viselkedés „kulturális normává” vált, amelyet a „hallgatás kódexe” véd.
Amikor azonban a sportolókat úgy kezelik, mint akik a törvény felett állnak, nagyobb valószínűséggel követnek el bűncselekményeket. Felmerülhet a kérdés, hogy a sportolók bálványozása olyan környezetet teremt-e, ahol az általuk elkövetett nemi erőszak és szexuális zaklatás nem tekinthető büntetendőnek, az azonban egyértelmű, hogy a probléma megoldásához mindenekelőtt elszámoltathatóságra és következményekre lenne szükség.
A kiemelt kép forrása: American Hockey League, New Jersey Devils, Jenn G, AHL