Akik egy 34 emeletes épület falán táncoltak Pinkkel – Ismerd meg a BANDALOOP társulatot
Támogatott tartalom

Sokféle táncstílust ismerünk: társast, kortárst, hiphopot, balettet, countryt, vertikálist – pardon, vertikálist? Úgy érted, hogy a táncosok 90 fokkal elforgatják a „színpadot”, és sziklafalakon, valamint felhőkarcolók homlokzatán mozognak egyszerre, és ugrálnak úgy, mintha nem több száz méter magasan lennének? Igen, úgy. A több mint harminc éves amerikai BANDALOOP társulat nem ismer félelmet, sem lehetetlent: a formabontó együttes ugyanis a kortárs táncot ötvözi a mászással, az extravaganciát a káprázattal. A BANDALOOP produkcióit 22 országban több millió ember láthatta már, néhány éve többek közt Budapesten is óriási sikerrel léptek fel. Idén tavasszal pedig a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretein belül ismét visszatérnek hozzánk, hogy meghódítsák Miskolc és Pécs ikonikus épületeit. Kaiser Orsolya írása.
–
A BANDALOOP társulat ötlete 1990-ben pattant ki Amelia Rudolph fejéből, amikor a kaliforniai Yosemite Nemzeti Parkban kirándult. Ott, a lenyűgöző Tuolumne Meadows-hágón Rudolph egy pillanatra megállt, majd azon tűnődött:
„Miért ne lehetne a hegyoldalon, a sziklákon, a földtől távol, a levegőben táncolni?”
Rudolph megvalósította az elképzelését: létrehozott egy olyan formációt, amely különleges módon ötvözi a kortárs táncművészetet a legkülönbözőbb mászó- és függőtechnikákkal. Tudásuknak és felszerelésüknek köszönhetően a BANDALOOP tagjai akár több száz méter magasan is könnyedén, magabiztosan mozognak – legyen szó akár a kaliforniai, 2307 méteres El Capitan sziklafaláról vagy az 1500 méteres kínai Tianmen-hegyről.
A BANDALOOP előadásait eddig 22 országban több millióan láthatták. Az elmúlt években a társulat többször járt Magyarországon is: felléptek Debrecenben és Győrben, táncoltak a Müpa homlokzatán, 2017-ben pedig a Kálvin tér egyik üvegfalú irodaházán mutatták be produkciójukat. A vertikális tánc úttörői idén tavasszal ismét visszatérnek hozzánk: a Bartók Tavasz programsorozat részeként Miskolc és Pécs épületein láthatjuk majd őket.
Münchentől Rijádig már több mint 30 városban felléptek már
A társulat állandó próbaterem híján 2003-ig ott gyakorolt, ahol csak tudott: mászótermekben vagy épp egyetemek falán.
Egy alkalommal egy járőr megkérdezte tőlük, hogy mégis mit csinálnak, amire Rudolph azt felelte: „Épp egy új táncstílust hozunk létre.”
A gravitációval dacoló művészek számára minden felület színpad. Az oaklandi társulat már táncolt nagyvárosok felhőkarcolóinak üvegfalán, ódon várfalakon, múzeumok homlokzatán, hídpilléreken, de a Yosemite Nemzeti Park 700 méter magas sziklafalán is.
A BANDALOOP a kezdetekben táncosokból és hegymászókból állt, azonban ma már a társulat minden tagja professzionális táncos. A társulat már több mint harminc városban (többek között például Münchenben, Rijádban és Santiagóban) adott elő, 2023-ban például a londoni Szent Pál-székesegyház falán mutatták be előadásukat. Bár elsőre veszélyesnek tűnhet, a társulat több mint három évtizedes fennállása alatt komoly sérülések szerencsére nem történtek, csupán egy-két zúzódás és horzsolás okozott némi kellemetlenséget.
Egy „színpadon” Pinkkel
A performanszokon és a világjáráson túl a társulat táncműhelyeket szervez gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, amelynek során a résztvevők megtapasztalhatják, milyen érzés a levegőben táncolni. A BANDALOOP egyik oktatója, Rose Huey szerint a legfiatalabb tanítványuk mindössze kilencéves volt, míg a legidősebb nyolcvannégy. „Ez a műfaj hatással van az emberekre, a testükkel való kapcsolatukra, ahogy arra is, hogyan látják azt a környezetet, amelyben élnek, és azokat az épületeket, amelyeket minden nap látnak” – fogalmazott Huey.
Kiemelt kép forrása: Cristian Soto Quiroz/BANDALOOP Facebook-oldala