Kimenő Radival: 5 vidéki kulturális program, amitől eláll a lélegzeted
A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek programjait ajánljuk
Támogatott tartalom

A szezon egyik legjobban várt kulturális eseménye számomra minden évben a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek, ami néhány éve már nemcsak a budapesti, hanem a vidéki közönséget is jobbnál jobb programokkal kápráztatja el. És hogy mi se csak mindig a fővárosi kínálatra koncentráljunk, összegyűjtöttem azokat az előadásokat, koncerteket, amiket a fesztivál keretein belül érdemes vidéken megnézni. Filákovity Radojka ajánlója.
–
Lélegzetelállító tánc a falon
A vertikális tánc úttörőiként nevezik őket – nem véletlenül.
Annak idején volt szerencsém látni első magyarországi fellépésüket: akkor a budapesti Kálvin tér ikonikus irodaházának homlokzatán – igen, arról beszélek, amit függőleges üvegfal borít – táncoltak.
A Bandaloop művészei ugyanis nem ismernek sem félelmet, sem lehetetlent.
Gyakorlatilag bármilyen épület homlokzatát úgy használják színpadként, mintha nem több száz méterre a föld felett kellene táncolniuk – méghozzá függőlegesen.
Az alpinista-tánccsoportot – amely újragondolta a tánc műfaját, és ezzel együtt aktivizálta a nyilvános tereket – 1991-ben alapították, lélegzetelállító, vertikális koreográfiáikat pedig a világ legmagasabb felhőkarcolóin és ódon várfalakon is előadták már, de több száz méteres sziklafalon is dolgoztak. A Kálvin téri irodaház „bevételét” követően pedig a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ falát is táncparkettnek használták már.
Idén május 9. és 11. között Miskolcon, 16. és 18. között pedig Pécsen találkozhatsz velük.
A program ingyenes – ne hagyd ki, de tényleg! Bővebb információkat ITT találsz róla.
A Bohemian Betyars, az Amor Fati és a Dalinda koncertjét is meghallgathatod ingyen Miskolcon
A világzene (szerintem) az egyik legsokoldalúbb műfaj a zenében – és milyen jó, hogy egy külön fesztivált szentelnek neki! A budapesti közönség számára már jól ismert, idén tízéves Ritmo évek óta varázsolja a belváros szívébe az egész világot, a Ritmo PIKNIK pedig néhány éve már több vidéki nagyvárosban is ingyenes világzenei koncertekkel, és a műfaj legjobb előadóival várja a közönséget. Napközben kreatív gyerek- és családi programok, esténként pedig emlékezetes világ- és népzenei pop-up koncertek vannak repertoáron.
Május 10-én és 11-én Miskolc Város Napja alkalmából a zsongást és a felhőtlen hangulatot olyan izgalmas fellépők biztosítják, mint a Dalinda, a Bohemian Betyars, az Amor Fati, a Balkan Pop-Up zenekar, valamint Nové Soma és Csoóri Sándor „Sündi” duója. A kisebbeket pedig Szalóki Ági gyerekkoncertje, valamint Paár Julcsi mesekoncertje örvendezteti majd meg.
A koncertek ingyenesek és több színpadon zajlanak majd, bővebb információkat pedig ITT találsz róluk.
Dupla élvezet: film és koncert egy igazi klasszikussal
Annak idején a főiskolán nagy érdeklődéssel vettem fel az Amerikai filmtörténet című kurzust, amit az ismert hazai filmtörténész, Szekfű András tartott, aki a lehető megmélyebben igyekezett bevezetni minket a mozi születésének és felemelkedésének legfőbb pillanataiba. Nem túlzok, ha azt mondom: a saját rajongásomat a némafilmes műfaj iránt, ott és ő alapozta meg, A generális pedig Buster Keatonnel azóta is nagy kedvencem.
Az 1926-ban, tehát közel száz éve bemutatott film valós események alapján készült, és az amerikai polgárháború alatt játszódik.
A némafilmhez az elmúlt évtizedekben többen is írtak kísérőzenét, és tették „hangossá” – ezúttal Szüts Apor vállalkozott arra, hogy a bő hetvenperces, rendkívül látványos és izgalmas filmhez új, élőben előadható szimfonikus muzsikát készítsen.
Ezzel pedig olyan nagy elődök nyomdokába szegődött, mint Richard Strauss, a kétszeres Oscar-díjas Erich Wolfgang Korngold és Petrovics Emil.
Aki hozzám hasonlóan nagy film- és zenerajongó, annak május 7-én, Pécsen látnia-hallania kell a filmet kísérő, a Pannon Filmharmonikusok által előadott művet, amelyet Farkas Róbert vezényel majd. Bővebb információk ITT találhatóak a programról.
Miskolcon pedig május 9-én kerül sor a filmkoncertre a Miskolci Szimfonikus Zenekar közreműködésével.
A világ egyik legtragikusabb szerelmi története – táncmozdulatokkal elmesélve
Bizet világhírű és lélegzetelállító operája, a 150 éve bemutatott Carmen előtt tiszteleg az 1970-ben alapított, New York-i székhelyű Ballet Hispánico előadása. A latin-amerikai társulat eddig három kontinensen több mint 2,5 millió néző előtt lépett már fel. A Carmen.maquia Gustavo Ramírez Sansano koreográfiája, ami elementáris energiával, zsigerekre ható intenzitással meséli újra a világhírű, tragikus szerelmi történetet.
Ha egy valóban elementáris erejű, felejthetetlen előadásra vágysz, ne hagyd ki a Carmen.maquia-t, amit május 8-án játszanak a Miskolci Nemzeti Színházban.
Bővebb információkat ITT találsz az előadásról.
A balettet szereted-e?
Magyarország egyik vezető balett-társulatának, az idén negyvenhat éves Győri Balettnek szinte bérelt helye van a Bartók Tavaszon, ami nem véletlen: minden évben elképesztő előadásokkal örvendeztetik meg a közönséget. Ha éppen most ismerkednél a balett műfajával, az ő előadásaikat jó szívvel ajánlom – sőt, kezdhetnéd rögtön a GisL-el, ami május 16-án érkezik a pécsi közönség elé!
A 19. századi romantikus balett stílusteremtő remekműve ugyanis a Giselle, aminek népszerűsége a mai napig töretlen, címszerepe pedig minden balerina álma. Ezt az egyszerre misztikus, gyönyörű és borzongató, 1841-ben bemutatott történetet helyezte új megvilágításba a Győri Balett, Lajkó Félix zenéjével.
A koreográfus, Velekei László így nyilatkozott róla: „Minden alkotásnál van egy vízióm (...) A falusi lány szerelmi csalódása és földöntúli léte történetének esszenciáját egy felvonásba sűrítettem össze. Olyan előadásra törekszünk, amely színházi, balett-, ugyanakkor önálló koncertélmény is.”
Bővebb információkat ITT találsz az előadásról.