Úgy vált a popkultúra részévé, hogy közben megőrizte önmagát

A 30 éves Vészhelyzetet – ami 1994 őszén debütált az amerikai, 1996-ban pedig a magyar nézők előtt – a tévétörténet egyik legnagyobb hatású sorozataként emlegetik a szakértők. Nem véletlenül. Olyan bepillantást adott ugyanis a sürgősségi osztály életébe, amilyet korábban még egyetlen kórházsorozat sem: a műfajban elsőként állította középpontba az akut ellátásban zajló harcot.

„A Vészhelyzet kapcsán valójában egy 50. évfordulóról is beszélhetünk, tekintve, hogy az alapkoncepciója már 1974-ben megszületett. A történetet az SBO-s (sürgősségi betegellátó osztály – a szerk.) élményei alapján írta Michael Crichton, aki 1969-ben diplomázott a Harvard orvosi karán” – mondta a sorozat 30. évfordulója kapcsán rendezett tavalyi konferencián dr. Nádasi Eszter médiakutató.

Bár kezdetben féltették tőle a nézőket, a sorozat végül 15 évadot élt meg, ezalatt több mint 120 Emmy-jelölést kapott – ezek közül 23-at díjra is váltott –, és meghatározó kulturális termékké vált.  Nem mellesleg pedig olyan színészeknek robbantotta be a karrierjét, mint Julianna Margulies, George Clooney és többek közt a Carter dokit alakító Noah Wyle.

Utóbbi mindössze 23 éves volt a sorozat amerikai debütálásakor, a hirtelen jött óriási hírnevet pedig a Variety friss cikkében róla nyilatkozó John Wells, a Vészhelyzet egykori és az idén debütált Vészhelyzet Pittsburghben sorozat producere szerint irigylésre méltóan kezelte.

„Úgy dolgozta fel, hogy nyitott és kíváncsi maradt, és elérhető az emberek számára – ami nem mindenkiről mondható el” – mondta.

Vészhelyzet Noah Wyle John Carter Vészhelyzet Pittsburghben kórházsorozat
Kép forrása: HBO

Testközelből tapasztalta meg, milyen az egészségügyi dolgozók élete

Noah Wyle mindig is fontosnak érezte, hogy felhívja a figyelmet az egészségügyi dolgozók nehéz helyzetére: a túlterheltségre, a forrás- és emberhiányra, ami nem csupán a magyar, hanem az amerikai egészségügyben is égető probléma. A mai napig ő az egyik fő támogatója például a Doctors of the World nemzetközi non-profit szervezetnek, szabadidejének nagy részét a nekik, illetve a Human Rights Watch Council tagjaként végzett munkájának szenteli.

Minden interjújából süt: őszintén és mélyen tiszteli az egészégügyi dolgozókat, az irántuk való elkötelezettsége pedig nem véletlen. Wyle édesanyja ugyanis ápolónő volt, édesapja pedig villamosmérnök.

Három gyerekük közül a színész középsőként látta meg a napvilágot 1971. június 4-én, Los Angelesben (Wyle ma már egyébként maga is háromgyerekes apa). A szülei az 1970-es évek végén elváltak, az édesanyja pedig idővel újraházasodott.

Wyle már korán érdeklődést kezdett mutatni a színészet iránt: középiskolás gólyaként részt vett a Northwestern Egyetem Színházművészeti programjában, középiskolai darabokban szerepelt, sőt díjat is nyert egy általa írt előadásért.

Először Paul Bartel 1985-ös Eszelős Vadnyugat című filmjében tűnt fel, és az olyan kisebb-nagyobb sikerrel futó mozik után, mint például az Elveszett szívek (1991) vagy a Szving mindhalálig (1993) című musical – amiben többek közt Christian Bale és a Holt költők társaságából ismert Robert Sean Leonard mellett szerepelt –, jött a nagy áttörést jelentő Vészhelyzet.

Vészhelyzet Noah Wyle John Carter Vészhelyzet Pittsburghben kórházsorozat
Kép forrása: Warner Bros. Television

Mindörökké dr. Carter

A sorozat indulásakor a maga 23 évével Wyle volt a legfiatalabb színésztársai között, és az eredeti, induló szereplőgárdából ő maradt a legtovább a show-ban (2005-ben, a tizenegyedik évadban távozott – de a fináléra visszatért). A sorozatban nyújtott teljesítménye miatt az első öt évad mindegyikéért Emmy-díjra jelölték, ahogy SAG- és Golden Globe-jelöléseket is kapott.

Wyle a Vészhelyzetet követő évtizedek során számos filmben és sorozatban szerepelt, mégsem tudott kitörni az orvosskatulyából.

Annyira azonosították a szerepével, hogy rendre hozzá fordultak például, amikor valaki elájult a repülőjáraton, amelyen ő is utazott.

De a Variety róla készült cikkében egy régi anekdotát is felidézett a Vészhelyzetes időkből: George Clooney-val, Anthony Edwards-szal, illetve kisfiával, Bailey-vel és Eriq La Salle-lal egy forgatási napon orvosi jelmezben ugrottak be a Warner Bros. stúdiójával szemben lévő bárba. „Bailey félrenyelt egy sültkrumplit, és mi négyen teljesen bepánikoltunk. Végül egy pincér lépett mellénk, belenyúlt Bailey szájába és kihúzta a sültkrumplit, miközben az egész étterem négy orvosi köpenyes fickót nézett, akik úgy viselkedtek, mint a burleszkfilmek rendőrei.”

Vészhelyzet Noah Wyle John Carter Vészhelyzet Pittsburghben kórházsorozat
Anthony Edwards, George Clooney, Noah Wyle, Eriq L Salle – Kép forrása: Warner Bros. Television

Eközben azonban a cikkben arról is mesélt, hogy a Covid első hullámának idején, 2020-ban az Instagramon keresztül számtalan üzenetet kapott orvosoktól. Voltak, akik egyszerűen csak megköszönték neki a Vészhelyzetben nyújtott alakítását, ami abban inspirálta őket, hogy az orvosi pályát válasszák, de a legtöbb üzenet ezzel szemben kétségbeesett volt. Attól visszhangzott, hogy az egészségügyi dolgozók milyen kiszolgáltatott helyzetben vannak – és hogy senki nem meséli el az ő történetüket.

„Olyasmiket írtak, hogy »Carter, hol vagy?« (...) Nagyon nehéz idekint’” – mesélte a Varietynek. És hiába tartotta magát tudatosan távol a Vészhelyzet után az orvosi szerepektől – olyannyira, hogy még állatorvos karaktert sem akart alakítani –, „akkor jött a felismerés, hogy újra felhasználhatnám Cartert, hogy kifejezzem, amit most érzek.”

30 évvel később ismét sztetoszkóppal a nyakában

Wyle-ék tehát a Covid időszaka alatt, és annak apropóján kezdtek el abban gondolkodni, hogy talán érdemes lenne egy új kórházi sorozatban beszélni az egészségügyi rendszer hőseiről és az ő mindennap vívott szélmalomharcukról.

„Ezek az emberek annyit áldoznak másokért, és őrület, hogy megkérdőjelezik a szakértelmüket. Őrület, hogy még mindig nem tudunk egyetérteni abban, hogy a maszkok csökkentik a betegségek terjedését. Hogy még mindig nem ismerjük el: a védőoltások fontosak a betegségek visszaszorításában. Egyszerűen őrület, hogy itt tartunk. Ezért akartam csinálni egy olyan sorozatot, ami újra fókuszba hozza az orvosi tényeket” – mondta.

Vészhelyzet Noah Wyle John Carter Vészhelyzet Pittsburghben kórházsorozat
Kép forrása: Warner Bros. Television / HBO

Bár a sorozat a Vészhelyzethez hasonlóan egy olyan sürgősségi osztályon játszódik, ahol az elemekkel való harc és a túlterheltség állandó, igyekeztek elemelni a kultikus sorozattól (csak a magyar címe lett ennyire áthallásos), ez pedig nem véletlen.

Bár Wyle Carter doki történetét szerette volna eredetileg tovább mesélni a Vészhelyzet több egykori alkotóját bevonva, ez az ötlet végül nem valósulhatott meg, Crichton jogutódja – az özvegye – elkaszálta (majd később be is perelte az alkotókat – többek közt Wyle-t – és a Warnert a Vészhelyzet Pittsburgben miatt, ami szerinte másolja Crichton sorozatát).

Wyle elhatározása azonban, hogy újra reflektorfénybe helyezze az egészségügyi dolgozókat, nem csökkent, és meglepetésére a streamingszolgáltató óriás, a Max, akikkel korábban egyeztetett Carter doki történetének újraélesztéséről, továbbra is szeretett volna egy orvosi sorozatot készíteni vele – még akkor is, ha nem dr. Carterként szerepel benne.

Miután 2023 őszén véget ért Hollywoodban az írói sztrájk, a stáb gyorsan összerakott mindent, ami a Vészhelyzet Pittsburghben gyártásához szükséges volt, és 2024 júliusában már el is kezdődtek a forgatások, a sorozat pedig idén januárban debütált.

15 órás műszak, valós időben

„Az SBO-s munka tényleg olyan, mint egy csatamező: folyamatosan történik valami, és magas ingerelárasztás alatt vagy orvosként. Így ott dolgozni nemcsak lelkileg megterhelő, de akár súlyos addikciót is jelenthet – olyan, akár a drog” – ezt még dr. Spányik András orvos, pszichoterapeuta mondta tavaly, a már említett konferencián, és a szavai tökéletesen leírják a Vészhelyzet Pittsburghben által bemutatott világot is.

Wyle nemcsak az egyik főszereplője – dr. Michael „Robby” Robinavitchot alakítja – a sorozatnak, hanem producere és írója is, a 15 részes széria pedig formabontó módon 15 óra eseményeit mutatja be valós időben (egy-egy epizód egyetlen helyszínen, egyetlen órában történik, ugyanazon a napon). A forgatás is időrendi sorrendben zajlott, ami nagyon ritka az iparágban.

A Vészhelyzet Pittsburghben nyers őszinteséggel mutatja be a sürgősségi osztályon dolgozók túlterheltségét, napi problémáit, az ott szerzett lelki traumáikat. Emellett számos más társadalmi problémára is ráirányítja a figyelmet: így az eutanázia kérdésére, a forrás- és munkaerőhiánnyal küzdő egészségügyi rendszerre, a Covid lelki traumáinak feldolgozatlanságára és többek közt a fentanil terjedésére is.

Koncepcióját tekintve abszolút újítónak számít, a nézők mellett pedig a kritikusok elismerését is kivívta. És, ami Noah Wyle-t illeti: szinte egy emberként viszi a hátán az egész sorozatot. Nem hiába, a téma szívügye, az orvosi köpeny pedig épp emiatt már nem skatulya számára, hanem eszköz az általa fontosnak tartott ügy felhangosítására.

Filákovity Radojka

Kiemelt kép: HBO