Fiala Borcsa: Minek az ilyennek gyerek (Novella)
Egy ártatlan kisgyerek miatt is lehet harctér… persze csak addig, amíg nem történik valami olyan horderejű dolog, ami egy platformra tereli az addig konkurens feleket. Fiala Borcsa novellája.
–
A családias hangulatú kávézó ajtaja kivágódott, ám pár pillanatig senki nem lépett be rajta. A rést derékmagasságig egy gigantikus kerekű, tengerészkék vásznú babakocsi töltötte be. Aztán előlépett a járgány mögül egy idősebb asszony, átpréselte magát az ajtófélfa és a kocsi közötti kis hézagon, az egyik lábát nekitámasztotta az üvegajtónak, nehogy visszacsukódjon, majd két kézzel megragadta a babakocsi kerekei felett lévő foganytyút, és nagy lihegések, fájdalmas nyöszörgések közepette becibálta a helyiségbe. Kissé feleslegesnek tűnt e fáradságos művelet, egyrészt mert a kávézónak nem is volt küszöbe, ami esetleg gátat képezhetett volna, másrészt az ajtó mögötti falon élénkpiros karika volt felszerelve, nyilvánvalóan abból a célból, hogy egy kis kallanytúval a bejáratot ki lehessen akasztani. No meg az asszony küszködéseit látva máris odalépett a pult mögül a barista, hogy segítsen, ám egy kézmozdulattal el lett hessentve: semmi szükség, hogy láb alatt legyen még ő is.
Most, hogy a kocsit sikeresen átjuttatta az akadályokon, az idősebb asszony megállt a kávézó közepén, és mint egy tábornok, aki felméri a harcmezőt még egyszer, utoljára, mielőtt győztes rohamra vezényelné csapatát, összehúzott szemmel vizslatott körbe, hogy megtalálja a legtökéletesebb asztalt maguknak. Ekkor lépett mellé a fiatalabb nő a babakocsi mögül, ugyanúgy a helyiséget pásztázva. Az asszony odafordult hozzá, a helyzetet összegzendő:
– Az a sarok nem lenne rossz, de pont a vécéajtó mellett van, rendkívül bosszantó lehet ott a forgalom. Az esetleges szagról nem is beszélve. De mit szólsz ahhoz ott ni? Szép fényes… Áh, nem jó, ott meg ránk fújja a cúgot a légkondi, még csak az hiányzik, hogy Petike meghűljön itt nekem. Várj csak! Micsoda szerencse, odasüss! Épp szedelődzködnek a kertajtó melletti asztalnál. Gyorsan, gyerünk oda, le ne csapjon rá más!
– Ugyan, anyu, hagyd már. Nézd, a gyereksarok melletti asztal épp üres. Képzeld, a múltkor is, amikor Ágiékkal voltam itt, már olyan szépen eljátszott ott Petike, öröm volt nézni! Majd meglátod… egészen elképesztő, milyen gyorsan fejlődik az én kincsem!
– Hát persze hogy sebesen fejlődik – bólogatott az idősebb nő, miközben előremasírozott, hogy a babakocsi útjából arrébb húzzon minden széket, kissé odébb toljon egy ruhafogast, de még az egyik vendég táskáját is áthelyezte, hogy a széles kocsit a lánya gond nélkül el tudja navigálni a kiszemelt pontig. – Te is jóval megelőzted a kortársaidat. Hamarabb ültél fel, jártál, mint a szomszéd kislány, pedig az három héttel idősebb is volt nálad! Ette is a kefét az anyja!
De hát hiába, a mi családunkban mindenki ilyen korán érő típus volt. No meg én is de sokat foglalkoztam veled, te jó ég, mennyit!
Emlékszel, hogy szeretted azt a sárga gömböt a különféle alakú lyukakkal? Tudod, a…
– Ja, valami rémlik. Meséltem, ugye, hogy Petikének épp a múlt héten érkezett meg a fejlesztő játéka Svájcból. Alapjáraton egy fél vagyon, de sikerült jutányosan hozzájutnom az egyik külföldi anyukacsoportban. Nem volt egyszerű, de az én kincsemnek bármit, ugye, Petikém?
Azzal a fiatal nő benyúlt a babakocsiba, és előhalászta a mélyéről a kisfiát. A gyereket a karjára vette, majd gügyögve megcsiklandozta az oldalát, hátha sikerül kacagásra ingerelnie. Amikor a kisfiú elgöcögte magát, a két nő büszkén hordozta körbe a tekintetét a kávézó közönségén: ugye, megcsodálták a csemete kivételes báját, aranyszín fürtjeit, búzakék szemét? Aztán az idősebb nő a lányához fordult:
– Jól van, most már tedd akkor le azt a gyereket. Hadd mozogjon! Hisz attól fejlődik, nem az ilyen külföldi frincfrancoktól. Nem kell minduntalan kézben fogni, még elkapatod, aztán jól a fejedre nő.
A lánya egy pillanatig tétovázott, hol a fiára, hol az anyjára pillantva. Petike szeme azonban már megakadt a gyereksarok apró konyhájának kis piros fazekán, nagy rúgkapálások és éles visítások közepette lekéredzkedett.
A két nő végre kényelmesen elhelyezkedett az asztalnál. Az idősebb elővett egy legyezőt a táskájából, és azzal hűtötte magát. A figyelmüket azonban továbbra is szinte kizárólag a kisfiúnak szentelték, büszkén lesték minden mozdulatát. A gyereket azonban szerencsére nem zavarta a rá szegeződő két óvó szempár. Először a piros fazekat hajította le a földre, aztán ment utána a többi edény is, majd mikor már csak egy fakanál árválkodott a pulton, lehuppant a fenekére és azzal kezdte el az egyik lábost püfölni.
– Tattam-tattam… – billentette fejét a ritmusra az idősebb nő. – Talán korai kijelenteni, de mintha egészen kiváló ütemérzéke lenne Petikének, nem gondolod? Igazán örülök, hogy megfogadtad a tanácsom, és sok Mozartot hallgattál várandósan. Látod, már meg is van az eredménye!
Ám mielőtt a lánya válaszolni tudott volna, a pincér lépett oda hozzájuk, hogy a kisfiú okozta zajban egy kissé emelt hangot megérdeklődje, mit óhajtanak a hölgyek fogyasztani.
– Egy melange-ot, legyen szíves, karamellaöntettel, és egy szelet zserbót – adta le a rendelését az idősebb nő.
– Nekem egy presszó lesz rizstejjel. Cukor nélkül – nyomta meg az utolsó szót a lánya, gyors pillantást vetve az anyja felé.
– No és Petikének? Nem örülne egy forró csokinak?
– Jézusom, anyu, dehogy is! Petikének nem adunk édeset hatéves koráig! Csakis így óvhatjuk meg attól, hogy egészségtelen kapcsolata alakuljon ki a cukorral. Amire egyébként – zárójelben megjegyzném – senkinek nincs szüksége.
Az idősebb asszony nagyot nyelt.
– Akkor esetleg egy sajtos pogácsát ne kérjünk neki?
– Köszönjük, ennyi lesz – szólt a fiatalabb nő a pincérhez határozott hangon, majd az anyjához fordult:
– Petike nem eszik étkezésen kívül. Hisz tudod jól, ezt már vagy ezerszer elmagyaráztam.
A pincér távoztával anya és lánya ismét minden figyelmét a kisfiú ténykedésének szentelhette, aki most húsos kezecskéivel egy fonott kosárból hajigálta kifelé a plüssjátékokat, majd egy földre pottyant szalvétát kezdett el apró fecnikre tépkedni.
A két nő néma csendben, szinte megbabonázva csodálta.
Amikor Petike újra a lábos csépelésébe kezdett a fakanállal, az idősebb asszony felnézett, büszkén körbepásztázva a teremben, vajon mások is tanúi-e az unokája kivételes tehetségének.
Ekkor szúrt szemet neki a nemrégiben érkezett új vendég. A fiatal anyuka épp akkor vette ki a babakocsiból a kislányát, és tette át az ölébe.
– Hát ez egészen elképesztő – hívta fel a lánya figyelmét a skandalumra. – Odasüss.
– Jézusom – csóválta a fejét a lánya is, nem rejtve véka alá a nemtetszését. – Hát ennek nincs kint mind a négy kereke, az tuti. Beülni a légkondi alá azzal a csöpp gyerekkel!
– Miért nem önti rögtön nyakon egy vödör jeges vízzel is? – kontrázott az idősebb.
– Most tényleg, ott akarja az ölében tartani végig? Mondhatom, jó kis program ez annak a szerencsétlennek…
Az anyuka ekkor a tányérján lévő csokis croissant-t félbetörte, majd a kisebbik darabot a kislány kezébe nyomta.
A két nő egy pár pillanatig meg sem tudott szólalni a felháborodástól. Aztán egymásra pillantottak, mély egyetértésben.
– Hát igen. Nem való mindenkinek gyerek.
– Bizony, hogy nem.
Fiala Borcsa
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Westend61