Betakargatott malackák: a legjobb snack gyereknek és felnőttnek pár perc alatt
Támogatott tartalom
Az elmúlt években nagyon sok ételből „fejlesztettem” ki gyerekbarát verziót. Ez általában azt jelentette, hogy amit a gyerekeim nem szeretnek, azt nem rakom bele. De aztán sokszor rájöttem, hogy ez nekem nem kellemes kompromisszum, mert hiányoznak a kimaradt részek. Így gyakran előfordul, hogy inkább kétfélét csinálok, egy gyerek- meg egy felnőttbarát verziót. Minden idők egyik legnépszerűbb jolly joker snackjével is így vagyok, úgyhogy most elhoztam nektek a leveles tésztába tekert virsli gyerek- és felnőtt verzióját. Két mártogatóst is ajánlok hozzá, biztos, ami biztos. Tóth Flóra írása.
–
Mit szeretnek a gyerekek a legjobban? Ketchup, virsli, sajt, tészta
Ez a négy hozzávaló tényleg a gyerekek 80 százalékánál toplistás. Így nem tévedhetünk, ha összerakjuk egy étel formájában. Az angolszász „pig in blanket”, vagyis „malac a takaróban” valójában leveles tésztába tekert virslit takar. De mivel ez szerintem önmagában kicsit száraz fogás, mindegyik tésztalapocskára tettem egy kis darab szeletelt sajtot, és megkentem egy kis ketchuppal (tényleg csak kicsi kell, én általában túltolom, és kifolyik).
Ez nem is igazi recept, csak egy alapötlet, amit mindenki úgy valósít meg, ahogy a szájíze (vagy a gyerekeié) szerint a legjobb. Azt kimondottan ajánlom, hogy roppanós virsli kerüljön a tésztatakaróba. Azt meg semmiképpen sem javaslom, hogy házi leveles tésztával próbálkozzatok, egyszer nekiugrottam, soha többet. Minden, engem is beleértve, úszott a vajban, ráadásul nem is lett olyan jó állagú, mint a bolti.
Általában fekete szezámmagot szoktam a tetejére szórni, alapos tojással kenegetés után, mert a gyerekek bírják a kis fekete magocskákat.
Csodás kiegészítő a zöldségfogyasztás helyrebillentéséért
Ez a recept Mautner Zsófi bódvalenkei cigánytúró receptjének és az én családi körözött receptemnek a gyerekbarát fúziója.
A hozzávalók:
- 250 g túró
- 2,5 dl tejföl
- 1 kápia paprika
- 2 kis újhagyma
- 2 kis paradicsom vagy 8 koktélparadicsom
- só, bors
- nem kevés őrölt füstölt paprika (tényleg ne spóroljatok vele, ez a lelke az egésznek)
A lényeg, hogy minden zöldséget jó apróra kell vágni. A hagymával szoktam kezdeni, és amíg a többit aprítom, egy picit be szoktam sózni, hogy lágyuljon addig is az íze. Aztán mindent összekeverek, és kész.
Betakargatott malackák, extrás verzió
Egyszer valaki mesélte, hogy a bizonyos gyorsétterem emblematikus édes-savanyú szósza valójában baracklekvár és ketchup összekeverésével készül, és azóta én ennek a kicsit turbózottabb változatát készítem mindenbe. A recept ennyi:
- 4 evőkanál baracklekvár (homogén állagú, lehetőleg magas gyümölcstartalmú)
- 3 evőkanál ketchup
- 1-2 evőkanál almaecet ízlés szerint (én kettőt teszek bele)
- kevés só
A felnőtt virsliroló alját ezzel kenem ki, és fekete szezám helyett fenyőmagot szórok rá – és máris egy kicsit extrább az egésznek az íze. És az édes-savanyú szószból jut mártogatósnak is, ami külön jó (de amúgy a korábban leírt túrós recept is tökéletesen passzol ehhez a verzióhoz is).
Nem volt még olyan buli, ahol ne aratott volna osztatlan sikert, és ne fogyott volna el az elsők között. Ennek egyébként az egyik titka szerintem a méret. Anyukám annak idején nagy, tésztába tekert egész virsliket csinált, ami az egyik véglet, a másik pedig a falatnyi darabkák, amiket sok recept ír. Szerintem a kettő között van a tökéletes méret: egy virslit három részre vágunk, a tésztát pedig hosszában felezzük, keresztben pedig hatodoljunk, így jönnek ki a pont kétharapásnyi darabkák. Ez az úgynevezett „double-dipping” (vagyis az összenyálazott, összebacizott mártogatnivalók közös mártásba mélyesztése) ellen is véd: bemártod, harapsz, bemártod a másik végét, és kész, nem történt nyálcsere. Természetesen gyerekbuli esetében nem érdemes hosszas prédikációba kezdeni a double-dipping ellen. De a poszt-Covidban elég sok felnőtt háklis erre, ezért érdemes kétharapásnyi méretűnél kisebb, mártogatható ételeket előállítani.
Nektek mi a kedvenc gyerek- és felnőtt partiételetek? A következő időszakban nagy szükség lesz az inspirációra.
Képek: Kerepeczki Anna / WMN