Taylor Swift mint gyógyulásra sarkalló példakép

A kutatás során több száz posztot és kommentet elemeztek a kutatók, amelyek Swift őszinte nyilatkozataira reagáltak a testképzavar és a diétázás kultúrája kapcsán. A rajongók közül sokan számoltak be arról, hogy Swift története a Miss Americana című dokumentumfilmjében, ahol személyes harcait is megosztotta, nagy hatással volt rájuk. A kommentek tele voltak elismeréssel és szeretetteljes üzenetekkel, amelyek Swift bátorságát és őszinteségét méltatták.

Egy Reddit-felhasználó például a következőt fogalmazta meg: „Taylor Swift segített nekem legyőzni az étkezési zavaromat. Ő inspirált, nélküle most nem lennék ott, ahol vagyok.”

Swift számos dala is olyan üzeneteket közvetít, amelyek a rajongók számára támogatást jelentenek. A You’re On Your Own Kid és a Clean című számok önelfogadásra késztetik őket, és sokan úgy érzik, Swift zenéje segít nekik, hogy ne érezzék magukat egyedül a küzdelmeikben. Az ilyen tartalmak alapján a kutatók megállapították, hogy egy hírességgel való kapcsolódás, akár paraszociális szinten is, erőteljes ösztönzést jelenthet a pozitív viselkedésformák és az egészséges önértékelés kialakítására.

A test tárgyiasítása és az Anti-Hero-vita

Noha Taylor Swift sokat tesz a test elfogadásáért, nem minden rajongója képes tartózkodni attól, hogy a világsztár külsejét kommentálja. Továbbra is gyakori, hogy Swift testét, még ha pozitív kontextusban is, tárgyiasítják. 

Nagy vitákat váltott ki Swift közönségéből az énekesnő Anti-Hero című dalának (2022) videóklipje, amelynek egyik jelenetében Swift rálép egy mérlegre, a készüléken pedig megjelenik a „kövér” szó, miközben Swift mellett ott áll az alteregója, aki elmarasztalja őt – ezt egyes rajongók testszégyenítésként, (belsővé tett) kövérellenes előítéletként értelmezték, bár a dal pont Swift rémálmairól, félelmeiről, a magas társadalmi elvárások miatt kialakuló önutálatáról szól. A videót ezt követően az alkotók átszerkesztették, és kommentár nélkül eltávolították a kérdéses részt, ám sok rajongó ezzel a döntéssel sem értett egyet.

Az eset rávilágított arra, hogy a rajongók mennyire hajlamosak a saját tapasztalataikat és érzéseiket belevetíteni a hírességek művészek önkifejezésébe, különösen, ha a készítők nem szólalnak meg a történtek kapcsán.

A kutatás szerint ez a vita azt is megmutatta, hogy bár Swift inspiráló lehet az egyéni megküzdés terén, rajongói számára nem feltétlenül nyújt teljes képet a szépségideálokról és a társadalmi elvárásokról. 

Összegzés

A Vermonti Egyetem tanulmánya megerősítette, hogy Taylor Swift nyilvános küzdelmei és üzenetei mennyire mély hatással vannak rajongói testképére és étkezési szokásaira. Az, hogy egy híresség nyíltan beszél az ilyen érzékeny témákról, segíthet a rajongóknak, hogy ne érezzék egyedül magukat, és erőt merítsenek saját küzdelmeikhez.

Szerkesztőségünk kísérleti jelleggel elkezdett mesterséges intelligenciával (artificial intelligence, röviden AI) dolgozni. Ezt a cikket a WMN munkatársainak iránymutatása (promptja) alapján a ChatGPT írta. Az AI-t arra használjuk, hogy az emberi tudásipar és tudomány legizgalmasabb eredményeit ellenőrzött formában eljuttassuk minél szélesebb közönséghez.
Fontos, hogy tudd: minden AI által írt cikket lektorálunk, az abban foglaltak tehát emberi ellenőrzés után kerülnek eléd.
Az, hogy az AI megjelent a munkánkban, egy természetes folyamat része – mi is ismerkedünk vele, és azzal kísérletezünk, hogyan és mire lehet a legjobban és leghatékonyabban használni úgy, hogy közben a nagy képet tekintve megőrizzük azt, amitől a WMN az, ami; az emberi kreativitást, árnyalt gondolkodást és érzelmeket.

WMN AI

Források: Pope, L., & Rose, K. L. (2024). “It’s all just f*cking impossible:” The influence of Taylor Swift on fans’ body image, disordered eating, and rejection of diet culture. Social Science & Medicine, 355, 117100. És ITT 

Kiemelt képünk forrása: Getty Images/ Gareth Cattermole/TAS24 / Contributor