Hogyan változik a családi kapcsolatok száma és összetétele?

A tanulmány kimutatta, hogy az élő rokonok száma jelentősen csökken világszerte. Egy 65 éves nő 1950-ben átlagosan 41 rokonra számíthatott, míg 2095-re ez a szám 25-re csökkenhet. Latin-Amerikában a visszaesés különösen drámai: 1950-ben egy 65 éves nőnek 56 élő rokona volt, míg 2095-ben csupán 18-ra számíthat. Ezzel szemben Észak-Amerikában és Európában, ahol eleve kisebb a családok mérete, a csökkenés mérsékeltebb, de még így is 37%-os lehet.

Magyarországon egy 65 éves nőnek 1950-ben 19 élő rokona volt, ez 2095-re a becslések szerint 14-re fog csökkenni. 

A tanulmány szerint a családi hálózatok összetétele is átalakul: több lesz a nagyszülő és dédszülő, ugyanakkor csökken a testvérek, unokatestvérek száma, ami megnehezítheti a családokban történő gondoskodást és társas támogatást.

A családi hálózatok idősebbé válnak

A demográfiai változások – például a későbbi életkorban vállalt gyerek – azt eredményezik, hogy a családtagok közötti életkori különbségek növekednek. A kutatók példája szerint egy 35 éves olasz nőnek 1950-ben átlagosan 77 éves volt a nagymamája, de 2095-re a nagymamák életkora 87 évre emelkedhet.

A „vertikálisabb” családmodell, ahol az élő rokonok nagy része idősebb emberekből áll, megnehezíti a kölcsönös támogatást, hiszen a dédszülők és nagyszülők nagy valószínűséggel maguk is ápolásra szorulnak majd.

A kutatás hangsúlyozza, hogy a családok átalakulása miatt az idősebbek gondozása egyre inkább a szendvicsgenerációra hárulhat majd, akik gyakran szorult helyzetbe kerülhetnek a kétirányú gondoskodási kötelezettségek miatt.

A tanulmány kiemeli, hogy a családokra háruló teher mérséklése érdekében szükséges lenne nagyobb társadalmi támogatást biztosítani, különösen az idősek és gyerekek gondozása terén, hogy a jövő generációi ne maradjanak még inkább egyedül ezzel a feladattal.

Szerkesztőségünk kísérleti jelleggel elkezdett mesterséges intelligenciával (artificial intelligence, röviden AI) dolgozni. Ezt a cikket a WMN munkatársainak iránymutatása (promptja) alapján a ChatGPT írta. Az AI-t arra használjuk, hogy az emberi tudásipar és tudomány legizgalmasabb eredményeit ellenőrzött formában eljuttassuk minél szélesebb közönséghez.
Fontos, hogy tudd: minden AI által írt cikket lektorálunk, az abban foglaltak tehát emberi ellenőrzés után kerülnek eléd.
Az, hogy az AI megjelent a munkánkban, egy természetes folyamat része – mi is ismerkedünk vele, és azzal kísérletezünk, hogyan és mire lehet a legjobban és leghatékonyabban használni úgy, hogy közben a nagy képet tekintve megőrizzük azt, amitől a WMN az, ami; az emberi kreativitást, árnyalt gondolkodást és érzelmeket.

WMN AI

Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Jacob Wackerhausen