Az inkognitó mód nem azt jelenti, hogy nyomtalanul böngészhetünk a neten
Rengeteg a tévhit arról, mire jó a privát keresés
Ctrl+Shift+N – ez az inkognitó mód billentyűparancsa, és sokan használják akkor, amikor valami olyasmire keresnek rá, amiről azt szeretnék, hogy ne maradjon nyoma. De vajon ezzel tényleg el lehet tüntetni mindent, amit így csinálunk az interneten? Nos, nem igazán. Dián Dóri annak járt utána, hogy milyen tévhitek övezik az inkognitó módot, és mire jó valójában.
–
Nagyon sok oka lehet annak, hogy valaki inkognitó módra vált: nem szeretné, ha a párja meglátná a keresési előzményekben, hogy jegygyűrűt keres; szeretné elkerülni, hogy a főnöke megtudja, hogy álláshirdetéseket nézeget; illegálisan tölt le egy filmet; ki akarja kerülni a célzott reklámokat; kölcsönadja a gépét néhány percre a kollégájának. Ja, és olyan is van, aki már hallotta valakitől, hogy egyesek pornónézésére is használják.
Ám hiába hívják inkognitó módnak, bármit is csinálunk egy ilyen böngészőben, hiába nem menti el a keresési előzményeinket, van, ahol nyoma marad a tevékenységünknek.
Sok a tévhit
A Chicagói Egyetem és a Hannoveri Egyetem közös, 2018-ban megjelent kutatásából kiderült, hogy az internetezők jelentős része azt hiszi, nyomtalanul garázdálkodhat így a neten, pedig ez nincs így.
A 460 fős kutatásból kiderült, hogy a válaszadók több mint fele, 56,3 százaléka hitte azt, hogy a keresési előzményeiket sehol sem mentik el, 46,5 százaléka gondolta azt, hogy a privát mód használatakor elmentett könyvjelzők nem jelennek meg a normál módban. Továbbá 40,2 százalékuk hitte azt, hogy így elrejthetik a helyadataikat is, valamint 25,2 százalék volt abban a hitben, hogy az inkognitó mód elrejti a nyilvános IP-címüket.
Fény derült valamint arra is, hogy még mindig tartják magukat azok a tévhitek, miszerint így el lehet kerülni a vírusokat és a hirdetéseket, meg hogy bárki, akár a munkáltatónk, a szolgáltatónk vagy esetleg a hatóságok vissza tudják nézni a keresési előzményeket.
Inkognitó mód ≠ teljes anonimitás
Nos, ezek mind tévhitek az inkognitó móddal kapcsoltban, ugyanis ez nem azt jelenti, hogy amire így rákeresünk, az azonnal törlődik is mindenhonnan.
A Google Chrome ezzel a tájékoztatással várja azt, aki a Ctrl+Shift+N kombinációt használja:
A Chrome nem menti a következő adatokat:
- böngészési előzmények;
- cookie-k és webhelyadatok;
- űrlapokon megadott információk.
Eddig tiszta, ám van egy másik oszlop is:
Tevékenysége továbbra is látható maradhat a következők számára:
- A megtekintett webhelyek
- Munkaadója vagy iskolája
- Internetszolgáltatója
Azaz, a fent felsorolt elemek mind tudják és mentik, hogy az adott felhasználó mit csinál a böngészőjében, akkor is, ha inkognitó módban teszi. Ha tehát, tegyük fel, valaki valamilyen illegális tevékenység végrehajtásához keres információt, akkor annak bizony nyoma marad és vissza kereshető. De ha a munkahelyi wifin keres valaki álláshirdetéseket, az is kiderülhet a főnöke számára, ha ellenőrzi a hálózati tevékenységet.
De akkor mire jó egyáltalán?
Az, hogy az inkognitó vagy privátmód nem ad teljes anonimitást, érthető: sokkal veszélyesebb hely lenne az internet, ha három gombnyomásra lenne mindenki attól, hogy eltűnjön a világhálón. Persze, aki szeretne, az tud nyomtalanul böngészni a neten, de ahhoz már egy kicsit alaposabb technikai tudás szükséges.
A VPN és az inkognitó mód használata segíthet anonimmá tenni a böngészést, de az internetszolgáltató továbbra is meg fogja tudni mondani, mikor csatlakozik és mikor bontja le a kapcsolatot a felhasználó. Valamint a VPN-cég a feltételektől függően naplózhat bizonyos információkat a tevékenységéről.
Összességében tehát nagyon nehéz teljesen elrejteni online tevékenységünket.
Az inkognitó mód azonban valóban törli (vagy nem menti) a keresési előzményeket – arról az eszközről, amin használják. Arra jó tehát, hogy azok elől rejtsük el a tevékenységünket, akik ugyanazt a gépet használják, mint mi. Tehát, ha jegygyűrűt keresünk így, a párunk nem fog rájönni a tervünkre. Arra is jó megoldás lehet, ha valakinek kölcsönadjuk a gépünket, akkor nem kell kijelentkeznünk például a saját e-mail-fiókunkból ahhoz, hogy a másik be tudjon jelentkezni a sajátjába, és az ekkor beírt adatokat sem jegyzi meg a gép.
Azonban azok az oldalak, amiket könyvjelzőként így elmentünk, látszódni fognak a normál módban is. Arról a bizonyos illetőről pedig, akiről már valaki hallotta, hogy pornót néz inkognitó módban, más nem fogja tudni, milyen felnőttfilmre keresett rá, de a szolgáltatója attól még nagyon is tisztában lesz ezzel az információval.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/ acques Julien