Egymillió növény- és állatfajt fenyeget kihalás, hárommilliárd ember pedig minőségileg éhezik – A WWF drámai Élő Bolygó Jelentését szemléztük
Támogatott tartalom
Sokat hallani mostanában ezt a kifejezést: biodiverzitás. Kérlek, ne menekülj el, nem egy száraz, nehezen követhető tudományos cikk következik, hanem az életünk! Az élővilág sokfélesége ugyanis az emberi faj jövőjének záloga is. Ma már az egyik legfontosabb természetvédelmi cél ennek megfelelően a biodiverzitás megőrzése. Ha ugyanis hagyjuk, hogy fajok tűnjenek el a Földről, akkor magunktól vesszük el egyre inkább a túlélés esélyét. A WWF 2022-es Élő Bolygó Jelentését szemlézte Kurucz Adrienn.
–
A WWF a világ legnagyobb természetvédelmi civil szervezete, 61 éve működik. Nem állatvédő szervezet, ahogyan sokan hiszik, illetve nem csupán az: az élővilágot egységként kezeli, hiszen ahhoz, hogy egyes fajokat megmentsenek, meg kell óvni az élőhelyüket is. Célja a biológiai sokféleség (biodiverzitás) megőrzése, a környezeti szennyezés csökkentése, a természeti erőforrások hosszú távon fenntartható használatának elősegítése, a megújuló energiaforrások használatának ösztönzése, valamint a fenntartható élelmiszertermelés.
A WWF-nek van egy nagyon fontos kiadványa, az Élő Bolygó Jelentés. Kétévente adják ki, és tulajdonképpen egy átfogó tanulmány a bolygó „egészségi állapotáról”. Célja, hogy bemutassa, milyen hatással voltunk mi emberek a Földre, és támogassa a kormányokat, közösségeket, vállalkozásokat és szervezeteket abban, hogy megalapozott döntéseket hozzanak a természet erőforrásainak használatával és védelmével kapcsolatban.
Október 13-án jelent meg a 2022-es jelentés, ebből szemléztük a legfontosabb változásokat. Vigyázat, sokkoló tartalom!
– Ma a Földön egymillió növény- és állatfajt fenyeget kihalás.
– 1970 és 2018 között átlagosan 69 százalékkal csökkentek a megfigyelt gerinces fajok – emlősök, madarak, kétéltűek, hüllők és halak – populációi. (A populáció egy időben és egy helyen élő, ugyanazon fajhoz tartozó egyedek számát jelenti – a szerző.) A megfigyelt édesvízi populációk mérete átlagosan 83 százalékkal csökkent. A mezőgazdaság, a vadászat, a csapdák és a fakitermelés jelentik a leggyakoribb fenyegetést a vadon élő állatokra a trópusokon, Európában pedig a környezetszennyezés.
– A Föld klímája már 1,2°C-ot melegedett az iparosodás előtti idők óta. Hacsak nem korlátozzuk a felmelegedést, az éghajlatváltozás valószínűleg a biológiai sokféleség csökkenésének és az ökoszisztémák pusztulásának első számú oka lesz a következő évtizedekben.
– A trópusi régiókban a megfigyelt vadon élő állatok száma megdöbbentő ütemben zuhan, a latin-amerikai és a karibi régióban megfigyelt populációk átlagosan 94 százalékos csökkenést mutattak 1970 óta, az ugyanebben az időszakban megfigyelt populációk mérete Afrikában 66 százalékkal, míg Ázsia csendes-óceáni térségében 55 százalékkal csökkent, Észak-Amerikában 20 százalékkal, Európában és Közép-Ázsiában pedig 18 százalékkal.
– A brazil Mamirauá Rezervátumban 1994 és 2016 között 65 százalékkal csökkentek az amazonasi folyami delfin populációi a halászat (és a régióban gyorsan növekvő népesség) miatt.
– A Kongói Demokratikus Köztársaság Kahuzi-Biega nevű Nemzeti Parkjában a keleti síkvidéki gorillák száma becslések szerint 80 százalékkal csökkent 1994 és 2019 között. A gorillák ugyanis élelmiszerként és háziállatként is keresettek…
– Dél- és Nyugat-Ausztráliában 1977 és 2019 között 64 százalékkal csökkent az ausztrál oroszlánfóka kölykök száma a vadászat, a vízi hulladékok, illetve különféle betegségek miatt.
– Az óceáni cápák és ráják megfigyelt populációi átlagosan 71 százalékkal csökkentek az elmúlt 50 évben. Egyes cápafajok ma már a legveszélyeztetettebb kategóriába tartoznak.
– A melegvízi korallok fele már odaveszett. A 1,5°C-os vízmelegedés a melegvízi korallok 70–90 százalékának elvesztését eredményezi. A 2 °C-os melegedés több mint 99 százalékos veszteséget okoz…
– Évente 10 millió hektárnyi, azaz egy portugáliányi erdőt veszítünk el.
Azért reményt keltő példák is akadnak…
– 1999 és 2015 között a ciprusi Chrysochou-öböl partvidékén 500 százalékkal nőtt az álcserepesteknős fészkeinek száma a környezetvédők erőfeszítéseinek köszönhetően. (Többek közt áthelyezték a fészkeiket a turisták által közkedvelt helyekről a tengerhez.)
– Az Egyesült Királyságban a darvak 1600 körül kihaltak a vadászat és az élőhelyük elvesztése miatt. Norfolkban azonban 1979-ben egy kis tenyészpopulációt hoztak létre, 2010-ben pedig Somersetben indult visszatelepítési program. 2021 volt a legsikeresebb év a darvak számára a XVII. század óta. A teljes népesség jelenleg több mint 200 példányra tehető.
– A Virunga-hegységben a hegyi gorillák populációi 604 egyedre nőttek, szemben a 2010-es 480 egyeddel.
Érdemes tehát küzdeni, mert szívós munkával meg lehet állítani a negatív folyamatokat, sőt, vissza is lehet fordítani őket akár.
A WWF arra figyelmeztet, hogy azonnali átfogó, védelmi és helyreállítási intézkedésekre van szükség elsősorban a trópusi régiókban, amelyek csak akkor lesznek sikeresek, ha 2030-ra felére csökkentjük az emberiség globális lábnyomát. Ennek hiányában saját víz-, élelmiszer- és energiaellátásunk is veszélybe kerül, nem csak más fajokat veszélyeztetünk.
Mik a legfontosabb teendők?
Sürgősen át kell térni a fenntartható működésre a mezőgazdaságban, az élelmiszeriparban, az erdőgazdálkodásban, a halászatban, az energiaszektorban, a bányászatban, az infrastruktúrában és az építőiparban. A gazdag országoknak támogatni kell Ázsiában, Afrikában és Latin-Amerikában a biodiverzitás védelmét. Egyrészt, mert a biológiai sokféleség közös érdek, másrészt mert a jóléti társadalmak fogyasztási szokásai aránytalanul nagy mértékben járulnak hozzá a természet pusztulásához.
Miközben a világ szegényebb területein 2021-ben körülbelül 193 millió ember éhezett. Ez közel 40 millió emberrel több, mint egy évvel korábban. Hárommilliárd ember pedig nem engedheti meg magának a Földön, hogy egészségesen étkezzen, és emiatt gyerekek milliói nem fejlődnek egészségesen.
Napjainkban az ember által előidézett éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenésének kettős vészhelyzetével kell szembenéznünk, amely erősen kérdésessé teszi a kilátásainkat. A folyamatok megállíthatók, de ehhez azonnal cselekedni kell. Nagyon sok múlhat azon például, milyen eredményeket hoz majd a decemberi montreáli ENSZ Biodiverzitás Konferencia.
„Miközben az éghajlatváltozás hatásai gyötrik az élővilágot is, az élőhelyek és a természeti rendszerek helyreállítása az egyik legfontosabb eszközünk a klímaváltozás hatásaival szemben. Az erdők és gyepek elnyelik és tárolják a szén-dioxidot, a vizesélőhelyek tárolják és a talajba szivárogtatják a felszíni vizeket, a mezővédő erdősávok megakadályozzák a talaj lemosódását. Az aszály, az árvizek, a szélviharok, a talajerózió ellen természetre alapozott megoldásokat is használhatnánk, csak hozzászoktunk, hogy kizárólag műszaki, mérnöki megoldásokban gondolkodjunk – mondja Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója.
„Nem védhetünk meg mindent, amit szeretnénk, de annál sokkal többet tehetünk, mintsem hogy üljünk ölbe tett kézzel.”
Ezt pedig Sir Peter Scott, a WWF egyik alapítója üzente valamennyiünknek.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/Ibrahim Suha Derbent