Dr. Meskó Bertalan: „A járvány után a politikusok nem tehetik meg, hogy ne foglalkozzanak kiemelten az egészségüggyel” – Elviszlek magammal EXTRA
Rovattámogatás
2020. május 27.
|
DTK
Dr. Meskó Bertalan optimista ember. Ha úgy tetszik, az orvosi jövőkutatói szakma egyik nemzetközileg is elismert élharcosaként ez munkaköri kötelesség nála. De most nemcsak ezért optimista, hanem azért is, mert azt látja, hogy az általa képviselt célok terén a járvány és annak következményei igazi áttörést hozhatnak. Ő a munkatársaival hosszú évek óta foglalkozik az orvostársadalom szemléletváltásával, az orvos-beteg kapcsolat jobbá tételével és azzal, hogy miként lehetne hatékonyabbá tenni az egészségügyi rendszereket a legújabb technológiai fejlesztések segítségével. Eddig gyakran nagyon kemény falakba ütközött; sem az orvosok, sem a betegek, sem a politikai döntéshozók nem voltak igazán nyitottak – márpedig Bertalan szerint a digitális egészségügyi forradalom nem technológiai, hanem kulturális forradalom. Az egészségügyi rendszerekből világszerte ötmillió szakember hiányzik, miközben egyre többen igényelnek ellátást. Ezért sem lehet tovább várni, és szerinte a forradalmat alulról kell megszervezni. Ehhez első lépésként neked és nekem, vagyis a (potenciális) betegeknek komolyan kellene vennünk az egészségünket, és nem csak akkor, amikor már rosszul vagyunk. Az orvosoknak pedig a betegeket kellene komolyan venniük, és bevonni őket a róluk szóló döntésekbe. És hogy hol van a helye ebben a folyamatban a legújabb technológiának? Erről, a politikai döntéshozók feladatáról és felelősségéről, valamint a közeli jövőben várható, „posztkorona” életünkről is beszélgettem dr. Meskó Bertalan orvosi jövőkutatóval az Elviszlek magammal EXTRA-sorozat befejező részében.
Neked ajánljuk
WMN Life –
2024. október 25.
–
FB
Rózsa György volt az Elviszlek magammal e heti vendége. A producer-műsorvezető betekintést engedett a lelki életébe is, ami a jókedélyű felszín alatt akár nagyon komor is lehet. Bár igyekszik a nehéz helyzetekben is megőrizni a vidámságát, ez sokszor nem könnyű. „Az elmúlt húsz év személyes tragédiákkal volt tele. A lányomon kívül, rövid időn belül mindenkit elveszítettem, akit szerettem” – mondta Krisztának. Fiala Borcsa összefoglalója.
0 like / 0 dislike
13 megosztás
WMN Egszsg –
2024. július 7.
–
MZS
A mennyezeten vibráló neont nézem, körülöttem mindenütt gépek csipognak. Az arcomhoz egyre közelebb ér a maszk, ez kicsit csíphet, mondja az aneszteziológus, és miközben kis hangyák százai masíroznak a bőröm alatt, elalszom. A testem elernyed, csak a szíjak tartják az ágyhoz kötözve. Piszkosul kiszolgáltatott vagyok. És legalább ennyire szerencsés is.
0 like / 0 dislike
58 megosztás
WMN Egszsg –
2024. június 14.
–
MD
Képzeld el, hogy belépsz egy rendelőbe, ahova – az éttermekhez, kávézókhoz, üzletekhez hasonlóan – ki van téve egy szivárványszínű zászló, egy matrica, vagy az orvos, az ápoló visel egy kitűzőt, ami jelzi a pozitív hozzáállását. Hogyan éreznéd magad érintettként? És hogyan éreznéd magad akkor, ha egy barátod, családtagod lenne LMBTQ-ember? Vagy azt gondolod, minek „politizálni” a kórházakban?
0 like / 0 dislike
5 megosztás
WMN Ügy –
2024. június 1.
–
SzHA
„Van kiút a kiégésből: igaz, ehhez tudatosan vállalni kell azt a sok fájdalmat, amivel a feldolgozás, és ha szükséges, a jövő átkeretezése együtt jár” – hívja fel a figyelmet Ágnes, aki szülészeti ápolóként tapasztalta meg az olyan mély érzelmi és szakmai kiégést, amely egy időre a rendszerből való kilépésre késztette.
0 like / 0 dislike
25 megosztás
WMN Egszsg –
2024. május 9.
–
MZS
A férfi orvosok nagyobb valószínűséggel utasítják el a nők fájdalmát és tüneteit, ami így nagyobb eséllyel vezet téves diagnózishoz és rosszabb orvosi ellátáshoz.
0 like / 0 dislike
18 megosztás
WMN Life –
2024. április 7.
–
SZIJ
Nagyon keveset tudunk az adenomiózis okairól, de sajnos az orvosok többsége ahelyett, hogy segíteni akarna, ignorálja azokat a nőket, akik pokolian szenvednek ettől a betegségtől. Íme, egy sikertörténet, amit huszonöt év szenvedés előzött meg.
0 like / 0 dislike
23 megosztás