Szia, Tanárnő!: Munkamegosztás vagy parentifikáció, ha bevonjuk feladatokba a kamaszt a nyáron?
A nyári szünidő fontos rítus: lezár és felkészít, kiszakít az egyformaságból, melyet a kötött órarend mentén hol vánszorgó, hol suhanó, jól megszokott feladatok sorát hozó tanév jelent. Mérföldkő, szabadság, élményszerzési lehetőség, mely ugyanakkor szülőként komoly kihívást is jelent. Mennyi kontrollra van szüksége egy kamasznak? Hogyan legyen egyszerre tartalmas és pihentető ez az időszak? Mit lehet tanulni nyáron? Polyák-Pásztor Diána pedagógus, neveléstudományi kutató, a Szia, Tanárnő! tartalmak szerzőjének írása.
–
Egyedül az online és offline térben: csak a folyamatos építkezés segít
A legnagyobb nehézséget talán az jelenti egy szülőnek, hogy elfogadja: nem lehetséges és nem is szabad minden negatív hatástól megóvni a gyermekünket. Ahogy cseperedik, úgy kell visszafognunk a bennünk szunnyadó őrző-védő ösztönt, hogy ne keringjünk helikopterként minden próbálkozásuk felett, elhessegetve bármiféle önállóságot, önbizalmat, énhatékonyság-érzést.
Ahogyan a mászóka mellé sem állunk oda az idők végezetéig, épp úgy a szabadidő eltöltéséhez sem kell minden pillanatban asszisztálnunk.
A gyermekünk identitásának kialakulásában fontosak azok a tapasztalatok, melyeket a mi kért vagy kéretlen segítségünk nélkül szerez. Szüksége van az önálló konfliktuskezelésre, problémamegoldásra, arra a kísérletezési lehetőségre a kommunikációs minták és a viselkedés tekintetében, melyet a hiányunk nyit előtte.
Világos tehát, hogy el kell engednünk szórakozni, bulizni, határokat feszegetni, hiszen ezekben a szituációkban rengeteget tanul magáról és másokról. Bármilyen szirupos is a következő állítás, nagyon igaz: ha eddig jól tettük a dolgunkat, a fizikai távolság ellenére is közel maradunk hozzá, mert tudja, ha a maga szintjén megoldhatatlan helyzettel szembesül, minket riaszthat, legyen az bármilyen napszakban, bármilyen halaszthatatlan munkahelyi feladat közepette. Ehhez pedig rendkívül fontosak az egyszerű hétköznapok történései.
Tegyük fel a kérdést magunknak: hányszor ültettük kispadra a gyerkőc aktuális szívfájdalmát, mert egy rendkívül fontosnak érződő egyéb probléma feloldásában fulladoztunk nyakig? Hányszor beszéltük ezt meg utólag vele?
Csatlakozz a WMN-Tagsághoz!
Ezt a tartalmat csak a WMN-tagok olvashatják tovább.
Legyél te is a közösségünk része, támogasd munkánkat!
Szükségünk van a támogatásodra.
Megnézem a tagsági csomagokatvagy bejelentkezem
Kiemelt kép: Unsplash/Roselyn Tirado
Glow
Glow