Nagylevegő – vágjunk bele!

Mielőtt nekiesnél a simogató napsugaraktól inspiráltan (vagy mert annyira unod a téli cuccaidat) a szekrényednek, érdemes egy nagy levegőt venni és átgondolni:

  • Hogyan telik egy átlagos napod? Mivel közlekedsz, merre jársz, és milyen feladataid vannak?
  • Mit viselsz a hétvégéken és a kiemelt ünnepeken? Milyen helyekre jársz?
  • Mit jelent számodra az öltözködés, és mi könnyítené meg a reggeleket? Több vagy kevesebb ruha? Előre bekészített szettek, vagy spontán kreatívkodás?
  • Mit szeretsz magadon, és mit rejtenél el? Milyen stílusú, színű darabokban érzed jól magad?
  • Ha van kedved, nézegess inspirációs képeket az interneten, hagyd, hogy kicsit magával ragadjon a tavaszi hangulat! Nézd vissza a tavalyi képeket magadról, és gondold át, mit miért szerettél vagy nem szerettél viselni.
  • Kukkants bele a szekrénybe, és gondold át praktikum szempontjából, van-e szükséged valamilyen rendszerezőre, vállfákra, dobozokra. Ha a válaszod igen, érdemes még gardóbrendezés előtt elbattyogni húsgolyóért. Akarom mondani vállfákért!

Amint átgondoltad a fentieket, keress egy nyugodt napot – de minimum fél napot –, amit a szekrényed átpakolására szánsz. Ha nyitott vagy ilyesmire, hívhatsz hozzá barátokat és lehet a gardróbrendezés egy klassz közös esemény is!

Ha megittad a kávéd és betetted a kedvenc zenéd, akkor az alábbi pontok segítségével neki is kezdhetsz a hadműveletnek – de ezek nem kőbe vésett szabályok, szabd magadra nyugodtan a lentieket!

fenntartható divat tavaszi nagytakarítás gardróbrendezés ruhatár frissítés ruhatár rendszerezés
Kép: Sipos Viki

Az alábbi tanácsok segítségével kevesebb lesz a macera:

1. Pakold ki az összes téli ruhád a szekrényből! Próbálj meg nem megijedni a kupactól.

2. Válogasd szét az elpakolásra váró halmot az alábbiak szerint:

  • ami marad a szekrényben (olyan alapdarabok például, mint farmer vagy póló);
  • ami javításra szorul: varrd meg most, vidd el tisztítóba, szakemberhez;
  • aminek búcsút intesz: a még jó állapotú holmikat eladhatod online platformon, leadhatod adományként, elviheted adományboltba, de csinálhattok ruhacserét is a barátaiddal; ami a hordhatósági kritériumoknak már nem felel meg, azt leadhatod újrahasznosító pontokon, de lehet belőle géprongy is;
  • írd be a naptáradba, melyik kupacot mikor és hova viszed, hogy ne az ajtó előtt várakozzanak júniusig;
  • a meleg, téli cuccokat helytől függően dobozokba, vákuumos zacskóba vagy a szekrény erre szánt polcaira suvaszthatod.

3. Töröld át a szekrényt, hagyd kicsit kiszellőzni, rendezgesd el a vállfákat, és készülj fel a művelet mókás felére!

fenntartható divat tavaszi nagytakarítás gardróbrendezés ruhatár frissítés ruhatár rendszerezés
Kép: Sipos Viki

4. Jöhetnek a tavasz-nyári ruhák! Bevallom, ősszel nem annyira szeretem hordani a nyári ruháimat a hangulatom miatt, de tavasszal imádom ezeket farmer- vagy bőrdzsekivel, ingekkel kombinálni. Alá pedig mehet egy biciklisnaci, így nálam a kánikularuhák is felkerülnek már áprilisban a vállfákra. Ezeket a ruhákat ugyanúgy nézd át, mint a télieket, hogy csak megfelelő állapotú holmik kerüljenek a szekrényedbe. Ha még nem tetted, és szükséges, mosd ki vagy öblítsd át őket.

5. Próbálgass! És legyél magaddal kedves: teljesen normális, ha szorít a szoknya, ha furcsa a kificcenő felkarod, ha világítanak a lábaid!

Idővel megszokod majd, ne legyél túl szigorú magaddal! A ruháiddal viszont próbálj meg az lenni: amit nem szeretsz már magadon, nem passzol a stílusodhoz vagy az élethelyzetedhez, azokat tedd el vagy add tovább!

fenntartható divat tavaszi nagytakarítás gardróbrendezés ruhatár frissítés ruhatár rendszerezés
Kép: Sipos Viki

6. Tedd fel magadnak a kérdést: „Jól érzem magam ebben?”. A trendhullámok jönnek-mennek, így azt javaslom, inkább erre a kérdésre fókuszálj. Ha a válaszod igen: viseld. Ha a válaszod nem: ki vele! Ha szereted az adott ruhát, de úgy érzed, most mégse vennéd fel: tedd el! Lehet, hogy jövőre újra kedvet kapsz hozzá, belehízol vagy belefogysz.

7. Legyen emlék: ha valamihez érzelmileg erősen kötődsz, de csak bezavar a szekrényben, tedd külön emlékes dobozba vagy kreatívan hasznosítsd újra egy darabját (mint amikor a babák első rugdalózójából plüss készül).

8. Nézd végig a ruháidat és gondold át, mi hiányzik a szekrényedből: például, ha az állapotuk miatt leselejtezted az összes fehér pólód, akkor érdemes felírnod ezt a tételt a bevásárlólistádra. Már tavaly is szerettél volna egy sötétkék balerinacipőt? Bevásárlólistára vele!

Apropó, lista: a feketeöves gardróbrendezők számon tartják ilyen formában az összes ruhadarabjukat, amit ilyenkor a legcélszerűbb elkezdeni.

fenntartható divat tavaszi nagytakarítás gardróbrendezés ruhatár frissítés ruhatár rendszerezés
Kép: Sipos Viki

9. Pihenésképp görgess tavaszi szettes fotókat: ha szusszannál kicsit, keress rá egy-egy meglévő darabodra, és nézd meg, mások mivel viselik! Lehet, hogy így olyan ötleteid támadnak a saját darabjaiddal kapcsolatban, amikre azelőtt nem is gondoltál! Le is menthetsz magadnak fotókat, vagy egymás mellé rendezhetsz darabokat a szekrényben a nehezebb reggelekre.

10. Ha minden a helyén van, veregesd magad vállon: szép munkát végeztél!

+1 A hiányzó darabok beszerzésére adj időt magadnak! Tényleg szükséged van rá? Kitaláltad, mivel tudod felvenni? Ha igen, keresgélj fenntartható módon: vásárolj másodkézből vagy kis hazai márkáktól, de ha ott nem találsz, válaszd a fast fashiont. Ha tudatosan, átgondolva vásárolsz és kihasználod a meglévő holmijaid, azzal máris tettél egy fenntarthatóbb divatért.

Ugye, hogy nem is fájt annyira?

A legjobb dolog a macerás ügyekből egyszemélyes mókát vagy baráti eseményt csinálni. Ha pedig úgy érzed, egyedül nem megy, kérj segítséget szakértőtől: mi, stílustanácsadók, nemcsak kibírjuk, de kifejezetten élvezzük, ha belemászhatunk a szekrényedbe, és szetteket kreálhatunk neked! Hozzám is fordulhatsz, vagy ha csak inspirációt keresel, az Instagramon megtalálsz!

WMN szerkesztőség

Képek: Sipos Viki