Íme, Magyarország legbátrabb női – Szavazz a Hadas Kriszta Közösségépítő-díj döntőseire!
Rovattámogatás
![](/picture/123462/normal/341/00341908.jpeg)
Már nyolcadik alkalommal díjazzuk Magyarország legbátrabb nőit, azokat, akik kiállásukkal példát mutatnak és erőt adnak. Idén az alábbi négy kategóriában adjuk át a SzuperWMN-díjakat: a Civil és Közéleti Fődíjak mellett Hadas Kriszta emlékére Közösségépítő-díjat alapítottunk, valamint második alkalommal adjuk át a 35 év alatti pályakezdő, vállalkozása elején járó vagy civil mozgalma fejlesztése előtt álló nőknek – az Erste támogatásával meghirdetett – Higgy magadban! különdíjunkat. Ahogy már megszokhattátok, az olvasók jelöltjei közül szerkesztőségi szavazással állítottuk össze a shortlisteket, a döntés azonban innentől a tiétek! A Hadas Kriszta Közösségépítő-díj 2024-es döntősei Gyémánt Ágnes, Kovács Petra, valamint Kovalcsik Kriszti, szavazni pedig ITT tudtok rájuk.
–
A Hadas Kriszta emlékére alapított közösségépítő díjunkkal olyan nőket szeretnénk elismerni, akik példaértékű küldetéstudattal, kitartással és szeretettel hoznak létre és tartanak életben segítő, támogató közösségeket. Mielőtt azonban bemutatjuk a kategória jelöltjeit, néhány fontos információ:
Szavazni február 23-ig tudtok EZEN a linken, egy IP-címről kategóriánként egyszer. A díjakat – a Nyoszoli Kinga iparművész által tervezett üvegszobrokat, valamint a személyenként félmillió forintos alapítványi vagy egyesületi támogatást – pedig március 8-án, a WMN tizedik születésnapja alkalmából megrendezett WMN Fesztiválon adjuk át, ennek részleteit ITT találjátok.
És most ismerjétek meg a Hadas Kriszta Közösségépítő-díj 2024-es döntőseit:
Gyémánt Ágnes – a Szülők az LMBTQ+ emberekért csoport alapítója
A 2016-ban létrehozott oldalt 1380 ember követi, ám az olvasóinak száma valószínűleg ennél magasabb, hiszen sokan nem merik vállalni, hogy csatlakozzanak. Gyémánt Ágnes évek óta szervezi a közösség életét, programjait, például az éves családi napot, amelyet a Pride-hónapban tartanak workshopokkal és beszélgetésekkel. Havonta rendeznek szülői találkozókat, ahol az érintett családtagok tapasztalatot cserélhetnek, segíthetik egymást. Gyakran ez az első közösség, ahol a szülők nyíltan beszélnek másokkal, miután gyerekük előbújt. Ágnes szinte folyamatosan rendelkezésre áll, meghallgat, csetel, segít, eligazít. Emellett élő könyvtárként évek óta járja az országot, beszél arról, milyen volt anyaként megélni ezt az élethelyzetet, mi mindenen ment keresztül. Célja, hogy az érintett szülők tudják: nincsenek egyedül.
Kovács Petra – a Fogvatartottakért és Családjukért (FECSKE) csoport alapítója
A FECSKE egy szabadult fogvatartottakból, családtagjaikból és szakemberekből álló hálózat, amely azért jött létre, hogy segítse a szabadultak társadalmi reintegrációját és a bűnismétlés elkerülését. Ennek egyik eszköze, hogy a börtön valóban „csak” szabadságelvonás és méltányos büntetés legyen, ne járjon extra nehézségekkel, embertelenséggel. Nemcsak a rabok, hanem az évi közel százezer hozzátartozó is egyaránt kiszolgáltatott a börtönnek és a társadalomnak. A kint maradt nők egyedül vannak a gyereknevelésben, a családfenntartásban, egyedül mennek a beszélőre, ők küldik a pénzt a börtönbe, ők állnak tehetetlenül fogvatartott férjük által behozott nehézségek megoldása előtt. Petra a hozzátartozókkal áll napi kapcsolatban, jogi tanáccsal, figyelemmel, lelki támasszal segíti őket. Korrekt és méltányos, 10 évre visszamenőleg mindenkinek emlékszik a nevére, a történetére, az érzékeny pontjaira. Biztos támasz a börtön által érintetteknek, elsősorban azoknak a nőknek, akik egyedül maradtak társuk börtönbüntetése miatt.
Kovalcsik Kriszti – a Lustalány online közösség alapítója
A testfunkcionalitást, elfogadást és a sokszínűség támogatását zászlajára tűző influenszer negyvenezres Instagram-közösségének motorjaként olyan témákat és ügyeket karol fel, amelyek fájón sokakat érintenek. A Lustalány nevet nem ő választotta magának, hanem abban a társadalmi közegben égett rá még gyerekként, amelyben a testsúlya alapján leértékelték és stigmatizálták. Pedig Kovalcsik Kriszti ezen a területen sem lusta: őszinte szembenézéssel és egyéni küzdelmei feltárásával teszi a társadalmi párbeszéd részévé a táplálkozási zavarok és a fenntarthatóan működtethető egészséges életmód ügyét. Nőket, anyákat, gyereket tervező és -nevelő családokat érintő témákról, és a „családbarát politikáról” is kommunikál, gyakran csípős iróniával, máskor tüzes kérlelhetetlenséggel, de mindig egyenesen.
A Hadas Kriszta Közösségépítő-díj döntőseire február 23-ig tudtok szavazni, itt: