A Bethesda Gyermekkórházzal leginkább az égési sérült gyermekek és fiatalok gondozását kapcsoljuk össze, hiszen itt alakult meg 2002-ben az Égéssérült Gyermekeket Gyógyító Országos Központ. Utóbbi működéséről, valamint az égési sérült gyerekek pszichés támogatásáról két évvel ezelőtt írtam nektek, amikor nemcsak az ott dolgozó szakemberek meséltek, de érintett fiatal is beszélt az ott megélt időről.

A Központban működő Országos Gyermekplasztikai és -Égéssebészeti Központban többféle operációt is végeznek: egyrészt az égési sérült gyermekek korrekciójával foglalkoznak, másrészt a gyermekkorban tapasztalt, veleszületett vagy valamilyen trauma során szerzett defektusokat orvosolják.

„A leggyakoribb gyerekplasztikai műtétek a különböző nagyságú anyajegyek eltávolítását jelentik, de itt kezeljük az egyes koponyaelzáródási, illetve gerincvelő záródási problémákból adódó eltéréseket, az égési vagy egyéb sérülések után keletkező hegek korrekcióját, valamint az egyéb külső elváltozásokat is” – kezdi dr. Bene Ruzsena főorvosnő.

helyreállító műtét plasztikai műtét Bethesda Gyermekkórház dr. Bene Ruzsena gyerek helyreállító műtét
dr. Bene Ruzsena - A fotó a Bethesda Gyermekkórház tulajdona

A doktornő példának hozza a fülkagyló-rendelleneséget, azaz hétköznapi nyelvre lefordítva, amikor egy kisgyerek egyszerűen látványosan elálló fülekkel születik.

Ezeknek a jegyeknek a korrekciójára azért lehet szükség minél előbb, mert az iskolai közösségbe kerülve gyakran lesznek csúfolódás célpontjai az érintett gyerekek. „A műtétet még hatéves kor előtt szoktuk javasolni. Nagyobb óvodáskorban ugyanis már érett a gyerek az operációra és könnyebbség neki az iskolakezdés, ha addigra megoldódik a problémája” – részletezi a doktornő.

Sokan nem tudnak az államilag finanszírozott műtéti lehetőségről

Nemrégiben a Bethesda-kórház Facebook-oldalán olvastam egy posztot, amiben arról írtak, hogy egy 16 éves nagylány kapott segítséget az intézményben jelentős emlőméret-aszimmetriája miatt.

Az érintett lánynak azzal a nehézséggel kellett megküzdenie, hogy a két melle között extrém nagy volt a méretkülönbség, amit kizárólag műtét segítségével lehetett korrigálni. Dr. Bene Ruzsena a konkrét eset – és minden hasonló probléma – kapcsán hangsúlyozza: a társaskapcsolatok kialakítását akadályozza nagy mértékben, ha az érintett gyerekek nem jutnak segítséghez.

„A magánpraxisok potenciális betegeit is látom, és azt tapasztalom: sokan, akik hasonló gonddal küzdöttek kiskamasz-vagy kamaszkortól, nem tudtak a lehetőségről, hogy állami intézményben is megműtik őket. Így felnőttként a magánellátásban keresnek megoldást” – fejti ki a doktornő. 

A szakemberek az intézményben minden típusú emlőanomáliát tudnak orvosolni, amelyből egyébként több van, mint gondolnánk. „Sokan nem mernek hozzánk fordulni, gyakori tévhit, hogy csak 18 éves kor felett szabad belevágni az emlőműtétekbe. Természetesen vannak olyan formái, amelyek nem végezhetőek kiskorún – például szépészeti beavatkozások.

Azonban a nálunk kezelt problémák mind betegségnek számítanak. Hangsúlyozom: itt nem arról van szó, hogy valaki nem elégedett az egészséges, természetes méretű, szimmetrikus melleivel. Hanem igazán nagy anomáliákról beszélünk, amelyek megnehezíthetik a nővé válás amúgy sem könnyű folyamatát” – hívja fel a figyelmet dr. Bene Ruzsena.

Profizmus és komplex szemlélet várja az érintetteket

Nem túlzás tehát, amikor a kórház a posztjában úgy fogalmaz: életmentő műtétként is lehet hivatkozni a hasonló esetekre, mivel a mentális egészség szempontjából létfontosságú foglalkozni ezekkel a problémákkal. Az intézmény emellett a komplex szemléletre is felhívja a figyelmet, amely dr. Bene Ruzsena főorvos hitvallása. Ezt persze nem csupán ő, hanem az elmúlt húsz évben általa kinevelt orvosnemzedék is követi. Így a gyermekeket érintő helyreállító műtéteket egyrészt a legnagyobb profizmus kíséri, másrészt a fizikai felkészülés mellett a lelki támogatás is fontos szempont az osztályon.

helyreállító műtét plasztikai műtét Bethesda Gyermekkórház dr. Bene Ruzsena gyerek helyreállító műtét
Dr. Vajtai Luca, dr. Bene Ruzsena, dr. Molnár Ábel, dr. Rácz András, a fotó a Bethesda Gyermekkórház tulajdona

„Az esztétikát nem mindig lehet különválasztani a funkciótól és nem is érdemes. Bármilyen eltérés okozhat olyan pszichés zavarokat, amely indokolja a műtétet. Persze külön kezeljük azokat az eseteket, ahol például egy égési sérült korrekciós műtétről van szó, és a kezelő orvos jelezte az operáció szükségességét.

Más, amikor a szülő vagy a gyerek kérésére érkeznek hozzánk egyéb jellegű problémával: ilyenkor mindig adunk egy hosszabb várakozási időt, miután felvázoltuk a folyamatot. Így biztosan el tudják dönteni, belevágnak-e a műtétbe” – magyarázza a doktornő. Ahogy meséli: a kamaszok természetesen már főleg saját akaratukból érkeznek, a kicsiknél a szülő kezdeményez, így ők kevésbé vannak tisztában azzal, miért fontos egy-egy műtét. 

Csak hasonlók akarnak lenni a kortársakhoz

A műtétre való felkészítés része tehát a gondolkodási idő biztosítása, illetve annak a lehetősége, hogy a gyerek és a szülő újra és újra felteheti az őket foglakoztató kérdéseket a szakembereknek. Az operáció előtt aztán pszichológussal is konzultálnak az érintettek. Az orvosok természetesen tájékoztatnak a hegekről, a lehetséges szövődményekről, a műtét folyamatáról. A műtét utáni felépülés hat hétnyire becsülhető. Kivételt jelentenek természetesen az égési sérült gyerekek és fiatalok, akik folyamatos utógondozást igényelnek. „Mivel növekszik a test, de a hegek nem növekednek vele együtt, ezért figyelni kell, mikor kezdenek a hegek mozgáskorlátozottságot okozni. Ekkor újra és újra be kell avatkozunk, egészen a fiatalok felnőttkoráig” – foglalja össze a doktornő.

Dr. Bene Ruzsena szerint a legfőbb különbség, hogy míg a felnőtt plasztikai műtéteknél általában a páciens azt fogalmazza meg: szép vagy szebb szeretne lenni, a gyerekek helyreállító műtétei esetében arról van szó, hogy hasonlók akarnak lenni a kortásaikhoz.

„Az emlődeformitás a fiatal lányokat és a fiúkat is érintheti, utóbbiaknál például szükségtelenül növekedhet az emlőállomány. A lányoknál lehet túlzott és hirtelen a növekedés, de előfordulhat, hogy sem az emlőállomány sem az emlőizom nem fejlődik ki és látványos aszimmetria alakul ki. Fontos hangsúlyozni, a műtétek elsődleges célja az, hogy ezeknek a fiataloknak szebb pubertáskoruk legyen, kiegyensúlyozottan élhessék át a felnőtté válást, ez pedig nagyon-nagy tét” – mondja a doktornő, aki szeretné, ha minél többekhez eljutna a hír: van lehetőség állami egészségügyben elvégzett beavatkozásra még a nagykorúság előtt. Hiszen sok rossz szociális helyzetben élő gyerek felnőttként sem tudja majd megfizetni magánellátásban a beavatkozást. Emellett nemtől, kortól, társadalmi helyzettől függetlenül beárnyékolhatja egy fiatal életét, ha ilyesfajta problémákkal kell megküzdenie.

Széles-Horváth Anna

Kiemelt képünk a Bethesda Gyermekkórház tulajdona.