A hit nem lehet akadály a szerelemben – Ma van a vallásszabadság napja
Amikor Aszif Ikbal 1998-ban elmondta a szüleinek, hogy új barátnője van, hatalmas családi dráma kerekedett belőle. Édesanyja és édesapja napokig nem szólt hozzá, amikor pedig igen, a vita soha véget nem érőnek tűnt. A barátnője családjánál ugyanez volt a helyzet. „Egyszerűen nem lehetett őket meggyőzni – mondta Ikbal a VICE magazinnak. – Két évünkbe telt, míg végre összeházasodhattunk. Az ő szülei ma már elfogadnak minket és a szerelmünket, de az én szüleim még mindig nem. Ez van.” Az ok, amiért a szülők ilyen sokáig ellenezték a fiatalok kapcsolatát, az volt, hogy Ikbal muszlim, felesége pedig hindu vallású, Indiában pedig a nem azonos vallásúak közti házasságkötés a mai napig kemény és megosztó kérdés. Ez vezetett oda, hogy Ikbalék létrehoztak egy közösséget, amelyben különböző hitű, más kaszthoz tartozó és LMBTQ-párok segítik egymást, és megosztják a tapasztalataikat. A vallásszabadság napján Fejes Flóra járja körül a vallások közti házasságkötés témáját.
–
Menedék a szivárvány alatt
„2005-ben alapítottuk a Dhanakot (jelentése: szivárvány), a saját tapasztalataink alapján – meséli Ikbal. – Az biztos, hogy nem volt egyszerű. Természetesen ott volt a feladat, hogy meg kellett győzni a családot, de eközben arra ébredtünk rá, hogy mennyire aggasztó helyzetben vannak Indiában a különböző vallású családok.” A Dhanak egy nonprofit szervezet, amely a választáshoz való jogot népszerűsíti a házasság és párkapcsolatok aspektusából. Együttműködve a bűnüldöző hatóságokkal, igyekeznek megvédeni azokat a párokat, amelynek tagjait családjuk a választottjuk miatt fenyegeti – ez ugyanis olykor halálos veszélyt is jelenthet. A Dhanak a weboldalán és egy segélyvonalon keresztül is elérhető.
„Amikor megkeresnek minket, fontosnak tartjuk megértetni velük, hogy nem kell bűntudatot érezniük amiatt, mert kölcsönös szerelmet éreznek egy másik felnőtt iránt – nyilatkozta Ikbal. – Annak érdekében, hogy megerősítsük bennük a bizalmat, a helyi rendőrőrsöt is tájékoztatjuk a hollétükről. Ha megkapják a jogi támogatást, már biztonságban érzik magukat. A következő lépés általában az, hogy otthont biztosítsunk a párok számára, ahol addig maradhatnak, amíg nem találnak egy új állást és anyagi fedezetet ahhoz, hogy a családjuktól függetlenül új életet kezdhessenek.” Ezek az átmeneti otthonok ma már India minden pontján megtalálhatók, jól felszereltek, és élelmiszer is jár hozzájuk állami konyhákról. Ikbal azt meséli, a párok többnyire nem akarnak a saját államukban maradni, inkább messzebbre utaznak, nehogy a családjuk rájuk találjon. India északi tartományában, Harijánában például rengeteg állami otthon van, illetve 2018 óta szigorú törvények érvényesek, amelyek a becsületgyilkosság régi hagyományából fakadó bűneseteket próbálják megelőzni.
Mostanáig a szervezet nagyjából ötezer párnak segített Ikbal elmondása szerint. De a társadalmi előítéletek elleni küzdelem kemény, és hosszú harc. Ikbal és alapítótársai rendszeresen kapnak fenyegetéseket a párok családtagjaitól.
„Egyszer egy családnak sikerült kinyomoznia az egyik menedékhelyünk címét, és fegyveres férfiakkal érkeztek a helyszínre. Itt bizonyult igazán hasznosnak, hogy mindig értesítjük a rendőrséget a párok hollétéről, hiszen így gyorsan a segítségükre siethettek.”
Ezek nem egyedülálló esetek. A probléma súlyossága abból is látszik, hogy csupán tavaly több mint tízezer házaspár jelentkezett állami otthonokba Harijánában.
Többet beszélnek a vallásról az azonos vallású párok
Persze nem mindenhol ilyen éles a helyzet, ha különböző vallású felek között jön létre szerelem, ami a nyugati világban is gyakran előfordul. A Pew Research Center 2016-os felmérése szerint a felnőtt amerikai pároknak csupán a fele vallja azt a nézetet, hogy az azonos vallás szükséges egy sikeres házassághoz, ennek ellenére váratlan helyzeteket hozhat egy ilyen kapcsolat, akár a jövőbeli gyerekeket illetően is.
Azok, akik különböző vallású szülőkkel nőttek fel, azt mondják, a hit kevésbé játszott fontos szerepet gyermekkorukban, akik viszont azonos vallású felmenőkkel éltek, másként látják ezt a kérdést. A különböző hitű édesanya és édesapa mellett nevelkedők 30 százaléka mondta, hogy a vallás fontos kérdés volt a családjukban, míg ahol egyezett a szülők vallása, ott 43 százalék vélekedett így. Ahol pedig csak az egyik szülő volt hívő, ott mindössze 24 százalék tartotta fontosnak a vallást.
A felmérésből az is kiderült, hogy az Egyesült Államokban élő különböző vallású párok kevésbé gyakorolják a vallásukat.
Az amerikaiak szerint sokkal fontosabb, hogy a pároknak hasonló érdeklődési körük legyen, illetve passzoljanak az ágyban, mint hogy milyen a spirituális hátterük – amikor a házasságkötés témája kerül szóba.
Azok pedig, akik kifejezetten vallásosnak mondták magukat, jellemzően azonos hitű partnerrel kötötték össze az életüket: például a protestánsok 82, vagy a katolikusok 70 százaléka, akik szintén protestáns, illetve katolikus partnerrel éltek. Ezek a párok jellemzően gyakrabban látogattak el istentiszteletekre és misékre is, és gyermekeiket is vallásosnak nevelték.
A kevert vallású párok gyermekei ehhez képest felnőttként gyakran nem sorolják magukat egyetlen valláshoz sem.
Ugyanebből a felmérésből az is kiderül, hogy a felnőttek kétharmada gyakran beszélget házastársával a vallásról, ám azok, akik más vallásúval házasodtak, ritkábban teszik ezt. Akik az előbbi csoportba tartoznak, gyakran úgy gondolják, hogy „Istennek terve van a házasságukkal”, így az élet egyéb buktatóit is másként kezelik, mint a nem vallásos, vagy a különböző vallási csoporthoz tartozó párok, például gyakrabban maradnak együtt egy viszony napvilágra kerülése után is.
Nekisha Michelle Kee, az Ultimate Match Agency alapítója szerint néhány dolgot érdemes átgondolni, ha más vallási hátterű emberrel hoz össze bennünket a sors. Először is, hogy hozzunk saját szabályokat a párkapcsolatunkat illetően. Minden kapcsolat különböző, ezért mindenkinek magának kell eldöntenie, náluk mi működik. Ehhez persze nem árt egy kis humor sem: Kee szerint a pároknak nem szabad tabuként kezelni egymás szertartásait, a könnyedség és a nevetés sok helyzetben enyhülést hozhat a különbségben.
De ami mindennél fontosabb, hogy tisztelettel forduljunk egymás és a másik hitvilága felé, és ne a különbségeinket ismételgessük. Az ünnepeink persze lehet, hogy más napokra esnek majd, de a lényeg, hogy tűzzünk ki egy célt, ami mindkettőnknek megfelel, és vonjuk be a másikat is a családi ünnepekbe.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / jjneff