Aki siet, az hülye, avagy hogyan NEM tettük jobb hellyé a világot néhány aprósággal
Volt egy naiv elképzelésem arról, hogy egy lekésett metró kapcsán összegyűjtök néhány olyan apróságot, ami senkinek sem kerül pénzbe, de még különösebb erőfeszítésbe sem, mások számára mégis könnyebbé, kellemesebbé vagy csak egyszerűbbé tenné a mindennapokat. Nos, fogalmazzunk úgy, hogy a siker nem volt teljes. Vagy inkább: részletes látleletet kaptam arról, miért nem így csináljuk eleve ezeket az apróságokat. Ha pesszimista akarok lenni: miért nem fogjuk soha így csinálni. Következzék tehát egy esettanulmány arról, miért nem olyan könnyű jobbá tenni a világot. Csepelyi Adrienn írása.
–
Egyetlen metrót lekésni tényleg first world problemnek tűnik, ugyanakkor sok múlhat azon a két-három percen. Hogy ne a lehető legdidaktikusabb megfejtésekkel jöjjek: például egy busz vagy vonat indulása, amit, ha nem érünk el, hosszú órákat rostokolhatunk valahol. A minap lekéstem a metrót, pont az orrom előtt csukódtak az ajtók – épp annyi kellett volna az eléréséhez, hogy ne kelljen megállnom félúton a mozgólépcsőn azért, mert többen álltak a bal oldalon, így aki lefelé szeretett volna „gyorsforgalmizni” (ahogyan egyébként tanítják, és amire, ugye a közlekedési vállalat is sokáig kérte az utasokat), az megrekedt.
Ennek kapcsán azon gondolkodtam, mennyi ilyen apróság van, ami nem kerülne semmibe, csak a szándékba, de mások számára akár nagy jelentőséggel is bírhat.
Ilyenek jutottak eszembe, hogy
- ha mindenki maga elé venné a hátizsákját a villamoson/buszon, és nem vágna vele hátba/gyomorszájon mindenkit;
- ha a boltban mindenki egymásba tornyozná a bevásárlókosarakat, nem összevissza hagyná, és így megspórolna az adott dolgozónak egy felesleges munkafázist.
Ezen felbuzdulva szerettem volna a szerzői Facebook-oldalamon egy szívmelengető-közszolgálati kommentfolyamot indítani arról, mi mindennel tehetjük könnyebbé, jobbá, élhetőbbé a környezetünket mások számára anélkül, hogy ezért nekünk különösebben meg kellene szakadnunk.
Ki is posztoltam a fenti gondolatmenetet, amire el is kezdtek szállingózni a remek tippek. Mivel ez egy gyakorlatias és segítőkész cikknek indult, ezen a ponton felsorolom a legjobb tippeket, mert ezek tényleg nem kerülnek senkinek semmibe, mégis sokkal kellemesebb hely lehetne a világ, ha megtennénk őket.
- Ha a megállókban, ahol nincs várakozásra kijelölt hely, úgy várakoznának az emberek, hogy a járókelők elférjenek tőlük;
- ha átgondoltan rakodnánk az árut a kasszaszalagra, hogy fizetéskor ne húzzuk az időt;
- ha kevés az idő pakolni, akkor ne a pénztárnál szatyrozzunk, hanem a kocsiba hányjuk az árut, és majd arrébb rakodjunk;
- ha mindenki indexelne a körforgalomból kifelé (meg amúgy is);
- ha nem mennének át az emberek a piroson (pláne nem gyerekkel, őket veszélyeztetve, vagy gyerekek előtt, rossz példát mutatva);
- ha mindenki maga elé engedné a boltban a mögötte állót, ha neki sok a cucca, annak meg alig van;
- ha mindenki köszönne, amikor belép valahová (igen, a biztonsági őröknek is);
- ha a villamosra-buszra szállva nem állnánk meg az ajtóban, eltorlaszolva azt;
- ha parkolásnál nem hagynának az emberek félautónyi üres helyeket, és így több kocsi férne el;
- ha a kerékpárosok a kijelölt helyeken közlekednének, vagy ha a járdán tudnak csak menni, akkor vigyázzanak a gyalogosokra;
- ha a boltban nem az utolsó utáni pillanatban keresnénk a pénzt vagy a kártyát a tárcánkban;
- ha nem állna be senki a kereszteződésekbe, ha már látja, hogy nem fog átférni;
- ha mindenki rendeltetésszerűen használná a szelektív kukákat;
- ha senki sem szemetelne;
- ha az autósok alkalmaznák a cipzárelvet;
- ha senki sem állna le vészvillogóval random helyeken indokolatlanul;
- ha mindenki lehúzná maga után a nyilvános vécét (és felhajtaná az ülőkét, ha nem használja);
- ha mindenki kezet mosna;
- ha a pénztárhoz éréskor nem telefonálna senki;
- ha a megállóba érkező busz/metró/villamos felszállni vágyó utasai nem az ajtóban szobroznának, és így le tudna szállni gyorsan mindenki;
- ha az utcán senki sem fújná mások arcába a füstöt;
- ha kisgyerekek mellett senki sem cigizne;
- ha az utolsó slukkot senki nem a buszon/villamoson fújná ki;
- ha vezetés közben csak kihangosítóval telefonálnának az emberek;
- ha a boltban nem foglalnák keresztbe az egész sort a kocsi mellett beszélgetéssel;
- ha minden kutyás összeszedné maga után a kutyaszart;
- ha az autópályán érvényesülne a jobbra tarts elve;
- ha a liftben nem nyomogatnák összevissza a gombokat az emberek, ha nem is akarnak ott kiszállni.
Elég jó kis lista, nem?
Ha mindezeket betartaná mindenki, nagyon nyugis kis világban élnénk – legalábbis jelentős mennyiségű stresszel kevesebb venne körül bennünket.
Csakhogy a fentiek mellett valami egészen más is elkezdett záporozni a kommentekben: a magyarázat arra, hogy a világ vajon miért nem így működik valójában.
A szó szoros értelmében a fotelből figyelhettem, amint kibontakozik előttem a problémafelvetés, a megoldás hiányának ténye – és ennek legfőbb indoka is.
És a belgák hova álljanak?
Először is: be kellett látnom, hogy a mozgólépcsős felvetés valóban nem minden esetben olyan egyszerű. Többen jelentkeztek ugyanis, hogy betegségük miatt mankóval járnak (vagy anélkül, de a jobb oldaluk gyengébb), és emiatt nem tudnak biztonsággal jobbra húzódni a lépcsőn. Ez természetesen érthető és tiszteletben tartandó, gyorsan le is szögeztem, hogy elfogadhatatlannak tartom, ha lökdösik őket vagy beszólnak nekik (mint kiderült, ez sajnos egyáltalán nem ritka, úgyhogy szeretném nyomatékosítani: erre nincs mentség).
Csakhamar azonban másféle indokok is érkeztek:
- akadt, aki praktikusabbnak/biztonságosabbnak tartja, ha a gyereke mellette és nem előtte utazik (ez szintén respektálható érv);
- mások szerint brit tudósok bebizonyították, hogy nem okos dolog a jobboldalas szabály, hanem egymás mellé kellene tömötten állnunk (a magam részéről vírushelyzeten kívül sem állok szorosan vadidegen emberek mellé, és nem is érzem komfortosnak vagy biztonságosnak, hogy a teljes lépcső tömve van, szóval a brit tudósok szerintem inkább metrózzanak még egy ideig, hogy az elméletgyártás helyett a gyakorlatot is átlássák);
- megint mások szerint mindenki keljen fel korábban, és akkor senkinek sem kell sietnie (kösz, nyilvánvalóan semmi más oka nem lehet annak, hogy siet!), meg vidéken amúgy is ritkán járnak a buszok;
- és akadtak olyanok is, akik szerint aki siet, az kapja be, vegyünk példát róla, ő sem siet, mennyivel jobb ember a sietőknél!
Gondolom, egyértelmű, hogy a racionális felvetéstől négy lépésben jutottunk el addig, hogy aki másképp vélekedik valamiről, az kapja be. Ezen a ponton akadt olyan is, aki majmos meg bohócos emojikat kommentelt, jelezvén, rendszertanilag hová sorolja azokat, akik (továbbra is a hivatalos ajánlásnak megfelelően) bal oldalon mennének lefelé a mozgólépcsőn.
Mi az isten bajunk van?
Fogalmam sincs, miért épp a mozgólépcsős téma csípődött be ennyire a kommenszekcióban, mindenesetre döbbenetes volt látni, hogy minden békítő szándékom ellenére szemernyit sem közeledtek az álláspontok. Egy idő után tulajdonképpen képtelenség volt komolyan venni az adok-kapokot, mert az nagyjából így nézett ki:
– Csináljunk jó dolgokat, hogy másoknak jobb legyen!
– De én nem akarok, mert szerintem mások hülyék!
– Szerintem meg ti vagytok a hülyék, úgyhogy én se akarok!
– A brit tudósok szerint meg ti mindannyian hülyék vagytok, csak én nem!
(Elnézést tudom, hogy sarkítottam, de sajnos nem annyira!)
Szóval mire észbe kaptam, megérkezett a válasz arra a fel sem tett kérdésemre, hogy miért akadályozzuk egymás kényelmét, nyugalmát stb., ha amúgy nem kerülne semmibe, hogy ne tegyük. Tágabban értelmezve megkaptam az internet (és a társadalom) működésének látleletét.
Megoldást azt viszont nem.
A kommentszekció megrekedt ezen a ponton. Nyilván én magam sem tudtam átvágni a gordiuszi csomót, így aztán a vita lassan elhalt. Azaz: marad minden a régiben. Épp, mint a való világban.
Illúzióim persze nem voltak a tekintetben, hogy egyetlen Facebook-posztommal lavinát indítsak el, és egyetlen nap alatt megreformáljuk a követőimmel a világegyetemet, de az azért megdöbbentett, hogy ennyire apró, hétköznapi dolgokban vajon hogy lehetünk egymással ennyire ellenségesek.
Aki tudja, írja meg kommentben.
Ha a világbékét nem sikerül is nyélbe ütnünk vele, legalább néhány percet spórolhatunk a reggeli dugóból.
Csepelyi Adrienn
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/PhotoAlto/James Hardy