Veszprém akkor is izgalmas helyszín, ha épp nem rendeznek nemzetközi zenei fesztivált a városban, de július utolsó és augusztus első hetében olyan gazdag programokat kínál az Auer Fesztivál, amely kiváltképp arra csábítja a zenekedvelőket, hogy az egész hetet ott töltsék.

A klasszikus zenei hagyományok és a kortárs kreativitás találkozásához lenyűgöző hátteret ad a város. A Hangvilla, a Megyeháza Szent István terme, a Szent Mihály Főszékesegyház és a balatonfüredi Zsidó Kiválóságok Háza már megszokott helyszínei az Auer Fesztiválnak, de idén először a Laczkó Dezső Múzeum is fogadja a zenére éhes közönséget.

Auer Lipót összeköti a múltat és a jelent

A veszprémi Mendelssohn Kamarazenekar azért hozta létre az Auer Fesztivált, hogy méltóképp ápolja a nemzetközi színtereken is nagy sikert aratott, veszprémi születésű hegedűművész és hegedűpedagógus, Auer Lipót emlékét.

Az Auer Fesztivál azt tűzte ki céljául, hogy a nagyközönség Auer szülővárosban ismerhesse meg azokat a világhírű előadókat, akik nemzetközi szinten meghatározzák a zenei életet.

„Minden kisfiú, aki arról álmodozott, hogy jobban fog játszani, mint a másik, mind Auerhez akart kerülni. Auer igen tehetséges ember, és jó tanár volt” – emlékezett vissza Nathan Milstein, az egyik világhírű tanítványa Auer Lipót hegedűművészre, aki 1845-ben született Veszprémben, és onnan indulva hódította meg a nagyvilágot.

Az ő emléke előtt tiszteleg tehát immáron 11. alkalommal a globális színtéren is mind rangosabbnak számító fesztivál, amelynek Kováts Péter, Bartók–Pásztory-díjas hegedűművész vállalta el a művészeti vezetését, a fesztivál rendezője és rezidens zenekara pedig a szintén Bartók–Pásztory-díjas veszprémi Mendelssohn Kamarazenekar.

Dupla siker

Nagyon jó hírrel kezdem a programok ajánlását, ugyanis akik attól féltek, hogy lemaradtak a 40 éves Mendelssohn Kamarazenekar nyitókoncertjéről, megnyugodhatnak!

Bár pillanatok alatt elkeltek a jegyek a július 29-re meghirdetett koncertre, a szervezők és a vállalkozó kedvű zenekar, valamint a nagynevű vendégelőadók is úgy döntöttek, hogy duplakoncerttel nyitják meg az Auer Fesztivált. Így a 17.30-kor kezdődő előadáson még azok is élvezhetik a Mendelssohn Kamarazenekar gálakoncertjét, akik azt hitték, hogy lecsúsztak erről a páratlan élményről.

Többszörösen kitüntetett kiválóságok – mint Balázs János, Baráti Kristóf, Fenyő László és Kolonits Klára – lépnek színpadra, valamint a Junior Prima és Artisjus-díjas Anima Musicæ Kamarazenekar is közreműködik ezen a jeles eseményen, amelyet a Hangvillában rendeznek meg. Saint-Saëns, Liszt és Mendelssohn művei csendülnek fel többek között, úgyhogy nem csodálom, ha ekkora érdeklődés övezi a gálakoncertet.

Világzene a Kárpát-medencében

Már Filákovity Radojka is ajánlotta nálunk korábban az Auer Fesztivált, amelyben Roby Lakatost egyenesen úgy nevezte, hogy ő „az ördög hegedűse”. Nos, Roby Lakatos ezúttal ismét fellép az Auer Fesztiválon, ám most nem szólóban, hanem Nagy Csomor András és zenekara vendégeként.

A világzenét képviseli a Kárpát-medencében Nagy Csomor András és kiváló zenekara, amibe minden belefér a népzenétől kezdve a kávéházi cigányzenéig, de a jazz, a flamenco, a salsa, illetve a balkáni hangzás is szerepel a repertoárjukon. Július 30-án, este nyolckor a Megyeházán találkozhatunk velük ezen a fergetegesnek ígérkező estén.

Hallgasd Stradivari csellóját, majd sétálj tokkal és vonóval! – Érkezik a veszprémi Auer Fesztivál
Forrás: Facebook/AUER Fesztivál, Veszprém

Steven Isserlis igent mondott Veszprémnek!

A brit csellózseni és multitálentum, Steven Isserlis, világszerte elismert szólista, kamarazenész, oktató, író és műsorvezető. A legnevesebb zenekarok hívják vendégszerepelni rendszeresen, de nem csupán klasszikus, hanem kortárs zenei művek hiteles tolmácsolója is: a nemrégiben a Müpában fellépő Thomas Adès is előszeretettel dolgozik vele, de Kurtág György műveit is szívesen játssza. Zenei kurátorként is jelentős szerepet vállal, például a nagy hagyományokkal rendelkező, főként zsidó tematikájú művészeti fesztivál, a New York-i 92nd Street zenei programjának összeállítása is az ő nevéhez fűződik.

Az 1726-os „Marquis de Corberon” Stradivarius csellón szólaltatja meg Veszprémben Haydn A Windsori kastély nyitányát, a D-dúr gordonkaversenyt, utána pedig Prokofjev Klasszikus szimfóniáját hallhatjuk tőle, majd Raveltől a Couperin sírja című darabot játssza el.

Augusztus 2-án, szombaton este nyolctól a Hangvilla Nagytermében várja ez a lenyűgöző fellépés a nézőközönséget. 

Műfaji gazdagság

Ezeken kívül figyelemre méltó még a svéd The Real Group énekegyüttes is. Virtuóz énekeseik az a cappella műfajába kalauzolják el a hallgatókat, de egy kis jazzes beütés is várható az előadásukon.

A fiatal cseh hegedűművész, Josef Špaček több mint egy évtizede dolgozik együtt Miroslav Sekera zongoraművésszel. Többek között Smetana, Dvořák és Janáček ismert darabjaival mutatják meg virtuozitásukat a Megyeháza történelmi falai között.

A barokk zene sem maradhat ki, hiszen a Szent Mihály Főszékesegyház különleges akusztikájú terében Vivaldit is hallhatjuk Auer József fagottművész és Kárász András Péter csellóművész szólójával. A Mendelssohn Kamarazenekar is játszik ezen az estén, melynek művészeti vezetője Kováts Péter, az est címe pedig: A barokk Velence hangjai.

Pikk Dáma – A zenetörténet híres kártyajátékai címmel Bősze Ádám zenetörténész előadása is érdekesnek ígérkezik.

Zenei séták

Szellemes címet kapott az Auer Fesztivál egyik újdonsága, a tematikus zenei sétákra hívó esemény: Tokkal és vonóval. A veszprémi székhelyű TúraJó Egyesület sétavezetői az általuk vezetett programokban mélységeiben is bemutatják Auer Lipót életét és a városhoz kötődő emlékeit.

Ezeken kívül még számtalan kiváló koncert várja a veszprémi Auer Fesztivál látogatóit, ezért arra biztatunk mindenkit, hogy tájékozódjon a fesztivál igen informatív és gazdag honlapján, ahol minden kérdésükre választ kaphatnak!

 

Both Gabi

Kiemelt kép forrása: Getty Images/ Amy T. Zielinski/ Contributor