Dr. Belső Nóra: „Az öregedés nem csak negatív folyamatokból áll” – Hello, WMN! – bemelegítés
Holnap újra találkozunk veletek a következő Hello, WMN! estünkön, már csak egy kis időnek kell eltelnie addig. Az idő pedig, ha akarjuk, ha nem, múlik. Erről beszélget D. Tóth Kriszta Básti Juli színésszel, dr. Belső Nóra pszichiáterrel, Janklovics Péter színész-humoristával és Szabó T. Anna költővel. Dr. Belső Nóra magánemberként és szakértőként is azt mondja, hogy a boldog időskor fontos alapköve, hogy az életünk vége felé sem csak a halált várjuk.
–
WMN: Ha azt a szót hallod: öregedés, mi az első dolog, ami az eszedbe jut?
Dr. Belső Nóra: Bölcsesség. Úgy gondolom, hogy az öregedés nem csak negatív folyamatokból áll. A tapasztaltság például segít abban is, hogy lazábban kezeljük az életet, és ne rágódjunk olyan apróságok miatt, mint mondjuk 25 évesen. De lehet, hogy csak azért keresem a pozitívumot benne, mert már öregszem.
WMN: Van olyan ember a környezetedben, vagy akár olyan példaképed, aki a lehető legjobban használja ki az időt?
Dr. B. N.: Sok ilyen embert látok magam körül. Mondhatom akár a szüleimet is, akik 78 évesen még dolgoznak, de emellett tudják a szabadidejüket töltődésre fordítani, például a természetben. Szerintem nagyon fontos az egyensúly megtalálása a munka és a magánélet, a feltöltődés között, és ebben ők jó példák.
WMN: Szerinted mi a boldog időskor záloga?
Dr. B. N.: Az, hogy az ember lásson célokat maga előtt, és ne a halált várja. Az értelmes napi és hosszú távú célok nagyon fontosak, az, hogy legyen miért kikelni reggel az ágyból, legyen mibe energiát fektetni. Ebben nagy segítség tud lenni a család, a fiatalabb generációk, ahol esetleg be lehet segíteni. De lehet egy ilyen cél a megélt élettapasztalatok összegyűjtése, amit aztán át lehet adni a fiataloknak.
WMN: A hétköznapokban sokszor érezzük, hogy kifolyik az idő a kezünkből. Teszel ez ellen? Ha igen, hogyan?
Dr. B. N.: Néha érezzük azt, hogy a 24 óra nem elég. De a jó időgazdálkodást meg lehet tanulni. Ennek fontos része, hogy mindenre annyi időt szánjunk, amennyi kell, és ne többet. Meg az is, hogy tudjunk nemet mondani, ugyanis a felesleges, energiavivő dolgokat ki kellene söpörni. Hogy csak az maradjon, ami valóban fontos. Én is erre törekszem, éppen ezért nem viselem jól, ha az én időmmel packáznak.
WMN: Érezted már azt, hogy jó lenne, ha egy adott pillanatban megállna az idő? Milyen élethelyzetben?
Dr. B. N.: Olyankor, amikor nagyon kiteljesedettnek éreztem az életemet. Ilyen volt, amikor a gyerekeim óvodáskorúak voltak. Mert akkor már visszazökkentem a munkába, de közben még nem volt egy csomó nehézség: iskolaválasztás, feleselés és hasonlók.
-
Április 23-án este várunk téged is! Ha még nincs jegyed, KATT IDE!
Olvasd el a nevekre kattintva a többi vendég, azaz Szabó T. Anna, Básti Juli és Janklovics Péter válaszait is!
Fotók: Kerepeczki Anna/WMN