Nők, akik férfitestbe születtek – Bali transznemű női (Fotókkal!)
Vendégszerzőnk – városépítészi munkája mellett – céljának tekinti, hogy dokumentarista fotósorozatokon keresztül mutasson be pozitív, mégis egészen megrázó történeteket, hátha ezzel is csökkentheti a berögzült sztereotípiákat. 2015 januárjában utazott először Jakartába, Indonézia fővárosába, ahol hamar felkeltették az érdeklődését a rikító ruhába öltözött transzneműek. Továbbutazva Bali szigetére pedig már dokumentálni kezdte mindennapjaikat. Lenyűgözték a férfitestbe született nők a bátorságukkal és erejükkel, ami a személyes önmegvalósításukhoz vezetett… bármi áron. Így született meg évek munkájával az alábbi fotósorozat. Polgár András írása és képei.
–
Indonézia a Föld legnépesebb muszlim vallású országa, 260 millió lakójának 90 százaléka az iszlám vallás tanítása szerint éli mindennapjait. Az ország 17000 szigetéből álló szigettengerének egyetlen nagyobb szigete Bali. A négymilliós, Pest megyénél kisebb területen élő emberek alapvetően hindu vallási hagyományokat ápolnak, mely a külföldi befektetőknek elegendő „kiskaput” jelentett arra, hogy a kulturális turizmusra építsenek a paradicsomi környezetben. A turistaszám azonban – mint ahogy számos, napjainkban felkapott célterület esetében – a XX. század végén meredeken emelkedni kezdett. A hely turistaparadicsommá züllött, a minőség helyett a mennyiség került előtérbe, mely az erőforrások túlhasználásával, illetve környezeti-társadalmi válsággal fenyeget. A '80-as évektől induló, egyre erőteljesebb turisztikai beruházások nemcsak a helyiek szokásait, mindennapjait, de magát a tájat is megváltoztatták.
A tömegturizmus hozadékaként a transzneműek számára Bali szigete az idegenforgalom, a szórakoztatóipar és a prostitúció paradicsomi környezetévé vált. A történet szereplői egytől-egyig muszlim vallású férfiak, azaz nők, vagyis transzneműek, akik eredeti nemükkel képtelenek azonosulni. Nővé válásukért pedig igen kemény áldozatokat hoznak: drága műtéteket, egészségileg kockázatos hormonkezeléseket vállalnak, és a családjukat hátrahagyva kezdenek teljesen új életet a szigeten. Indonéziában törvényes a nemváltás, ám a családok megközelítése általában ennél jóval konzervatívabb, ha saját gyermekükről van szó. A transzneműek így többnyire a rokonságtól távol, más helyen kezdenek új életet. A döntésben szerepet játszik az újdonság megismerése, és a saját – korábbi – énjüktől való eltávolodás is. Ahogy Bali turistaparadicsommá vált, úgy alakult ki saját közösségük is – a szórakoztatóipar pedig hamar kapcsolt: az éjszakai élet meghatározó alakjai lettek.
A képeken látható személyek már gyermekként tudták, hogy nem fiúnak születtek, hogy felnőttként inkább női testben akarnak élni. A sebészeti beavatkozások (szilikonmell beépítés, pénisz eltávolító műtétek) és a folyamatos hormonkezelés hatására végre már saját nemüknek megfelelően élhetnek.
Megváltoztatták testüket, hogy önazonosak legyenek. Ahhoz, hogy elérhessék mindazt, amire korábban vágytak – a lehetőségeket, a jobb életkörülményeket és az elfogadó környezetet – Indonézia szigettengerének gyöngyére, Balira költöztek.
Polgár András