A társas, amit betiltottak Kubától a Buckingham-palotáig, mégis játsszák akár a föld vagy a víz alatt is – 89 éves a Monopoly
Az eredeti ötlet, amely egy fiatal nő (aki ráadásul feminista mozgalmi aktivista is volt!), Elizabeth Magie fejéből pattant ki, azt később egy munka nélküli mérnök fejlesztette tovább, majd szabadalmaztatta pont 89 évvel ezelőtt, 1933. március 7-én, végül némi huzavona után a Parker Brothers vásárolta fel, hogy mára a világ egyik legsikeresebb, legtöbb verzióban forgalomba hozott táblajátéka legyen, ám betiltsák többek között Kubában, de még ez se akadályozza meg abban, hogy az űrbe is eljusson. Fiala Borcsa írása.
–
Monopoly – a tények
Egy pennsylvaniai munka nélküli mérnök, Charles Darrow találta fel a Monopoly (majdnem) legelső változatát, amely szinte azonnal óriási siker lett. Nem csoda, a társasjáték épp a gazdasági világválság derekán nyújtott olyasfajta szórakozást a játékosoknak, amelynek segítségével kiszakadhattak a nyomorúságos valóságból, és esténként pár órára megajándékozta őket azzal az illúzióval, hogy ők is képesek lehetnek nagy vagyonokat összegyűjteni.
A ma már ikonikusnak számító figurák kialakítása Darrow unokahúgának köszönhető. A mérnök eredetileg azt tervezte, hogy olyasmi tárgyakat használ majd a játékhoz, amik a legtöbb háztartásban megtalálhatók, ám a lány inkább felkínálta mintának a karkötőjén található charmokat. A játék 2007-es Itt és most nevezetű kiadásában található figurákat a NASA még az űrben is megutaztatta.
Amikor Darrow bemutatta a játékát a Parker Brothersnek, azok eleinte nem akartak vele foglalkozni, ugyanis nem kevesebb mint 52 hibát találtak benne. Ám miután 1934 karácsonyán Darrow ötezer példányt adott el a Monopolyból, meggondolták magukat – ami bölcs döntésnek bizonyult, a befektetés őket is kihúzta a pénzügyi slamasztikából.
A táblajáték óriási siker lett, Darrow-t hamar multimilliomossá tette. De ez a játék sem volt előzmények nélküli. 1904-ben, 30 évvel Darrow játéka előtt szabadalmaztatta „háziúr” (eredeti nyelven: The Landlord’s Game ) nevezetű játékát egy fiatal nő, Elizabeth Magie. Ez a verzió lényegében arról szólt, hogyan zsigerelik ki a gátlástalan háziurak a bérlőiket.
Magie játéka igen hamar népszerű lett a környezetében, ám csak afféle DIY jelleggel terjedt, a háziurazó játékosok otthon, saját kezűleg állították elő a kellékeket hozzá, és a szabályokat is rugalmasan kezelték – főleg, mert azok sehol nem voltak leírva.
A második világháborúban az angol hadügyminisztérium a genfi egyezmény keretében különleges Monopoly játékokat küldött a németországi hadifoglyoknak, amik azonban csak a felszínen tűntek ártatlan játéknak, valójában nemcsak szökési útvonalakat rejtettek, de a figurákban iránytű, a játék pénzek között pedig valódi készpénz is lapult.
Kapitalista szellem
Amint hatalomra jutott, Fidel Castro nemcsak azonnal betiltatta a megvetésre méltó „kapitalista szimbólumot” az országában, de a meglévő készleteket el is koboztatta. Ez részben azért is vicces, mert az eredeti háziuras verzióval Elizabeth Magie épp a kapitalizmus bűneire akarta felhívni a figyelmet. Egyébként nemcsak Kubában, de Kínában és Észak-Koreában is a tiltott játékok listáján szerepel a Monopoly a mai napig.
Mr. Monopoly, a játékot szimbolizáló figura megjelenését JP Morgan bankár ihlette. Rich Uncle Pennybags (azaz Mr. Monopoly) kapcsán egyébként sokaknak van Mandela-effektusuk (e jelenségről Dián Dóri írt ITT bővebben): a legtöbb ember azt hiszi, a cilinderes, vastag bajszos figurának van monoklija, ám ez téves elképzelés. A tévhit mögött valószínűleg az áll, hogy a cilinderes-bajszos férfi sztereotípiájához sokan párosítjuk a monoklit is.
1961-ben egy több napja tartó Monopoly-parti kellős közepén, ami olyan izgalmas volt, hogy még a rádió is közvetítette, a bank egyszer csak kifogyott a pénzből. A Parker Brothers persze meglátta ebben a (sajnos csak egyszeri és megismételhetetlen) médialehetőséget: páncélozott autóval egymillió dollárnyi játék pénzt küldettek a játékosoknak. A bankban egyébként összesen 20 580 dollár található eredetileg.
A Monopoly világnapját november 19-én tartják, és kétévente szoktak Monopoly-világbajnokságot rendezni, de ha nem akarsz olyan sokat várni, ne aggódj, ezen felül is számtalan alkalommal részt lehet venni különféle Monopoly-versenyeken.
A játék kiváltotta viták miatt az angol királynő kitiltotta a Buckingham-palotából, de egy 2021-es interjúban Vilmos herceg bevallotta, ennek ellenére ők néha azért szoktak játszani. Micsoda lázadó szellem!
Monopoly – a számok
A játék 47 nyelven jelent meg eddig.
275 millió példányban adták el világszerte.
Összesen 114 országban árusítják.
Több mint 1,5 milliárd dollár bevételt hozott eddig.
Évente 30 milliárd dollárnyi Monopoly-papírpénzt nyomtatnak a világon.
A leghosszabb Monopoly-játék 70 napig tartott (azaz pontosan 1680 órán át).
Van ám ennél meredekebb is: a leghosszabb víz alatt játszott Monopoly-parti 50 napig tartott, és összesen 1200 oxigénpalackkal felszerelkezett búvár játszotta (nem egyszerre…). A különleges társasozás karitatív célokat szolgált: 60 ezer dollárt gyűjtöttek össze a játékosok. A kártyákat műanyag fóliával laminálták, hogy ne essen bajuk, a bábukat pedig súllyal látták el, hogy ne ússzanak a víz felszínére. A játék a hosszú menetidő ellenére sem volt állítólag unalmas, már önmagában azt lenyűgöző volt figyelni, ahogy a kocka, akárcsak egy űrhajós a Holdon, szépen lassan, szinte súlytalanul gördül egyik oldaláról a másikra, mielőtt megállna.
A víz alatti mérkőzésen felül is még számos hosszúra nyúlt, és mellette extrém körülmények között játszott monopolyzást jegyeztek fel: ilyen a 286 órára nyúló játék egy fára épített házikóban, a föld alatti játék 100 órán át, de fejjel lefelé is játszották már 36 órán keresztül.
A társasjátékot rendkívül jól lehet variálni, talán ez az oka, hogy több ezer verziója született eddig, többek között a Stupidopoly, az Anti-Monopoly, a Trónok harcá-s, egy csalós verzió, egy Hello Kitty-s változat vagy az, amit Dr. Seuss Kalapos Macskája ihletett.
A világ leggazdagabb Monopoly-gyűjteményét egy brit rajongó, bizonyos Neil Scallan tudhatja magáénak, közel 3300 különböző játékkal büszkélkedhet, többek között A nagy pénzrablás-féle változattal is.
A világ legdrágább Monopoly játékát egy San Franciscó-i ékszerész, Sidney Mobell készítette, 1988-ban. A társas már akkor közel kétmillió dollárt kóstált: a házak és hotelek rubin- és zafírberakásosak, a kocka pöttyei pedig gyémántból vannak – gondolom, ez esetben aztán pláne gyorsan ugrik mindenki, ha véletlenül begurul a játék hevében a kanapé alá. A deluxe kiadású táblajáték jelenleg magángyűjteményben van.
Fiala Borcsa
Kiemelt kép: Unsplash / Joshua Hoehne