Szia, Tanárnő!: A gyermekközpontú iskolában a pedagógus több lehet, mint fegyelmező robot
Szabály vagy szükségszerűség? Hol születik a norma, és életben kell-e tartani? Az iskolai neveléssel kapcsolatos viták és álviták fókuszába gyakran kerül az állítólagosan vagy ténylegesen alulszocializált tanulók viselkedése, az ezzel kapcsolatos társadalmi elvárások. Több fegyelmezés által síri csönd? Autonóm tanulók káosza? Tényleg ez a két véglet létezik, vagy a ló ismét kétdimenziós? Polyák-Pásztor Diána pedagógus, neveléstudományi kutató, a Szia, Tanárnő! tartalmak szerzőjének írása.
–
Barátaimmal közös tapasztalatunk, hogy a tömegközlekedés általunk még egyértelműen támogatott és magától értetődőnek tűnő normái végnapjaikat élik: az elsőajtós felszállás általánossá válása aktiválta a túlélési ösztönt, az idős emberek, terhes nők, kisgyerekes anyák trónfosztása elkerülhetetlennek látszik a helyfoglalási sorrendet tekintve. Farkastörvények uralkodnak, aki a legszenvtelenebbül érvényesíti leülési szándékát, az száll fel elsőként kortól, nemtől, fizikai állapottól függetlenül. Röviden is leírható a fenti jelenség: a másik embert figyelmen kívül hagyva tolakszik mindenki.
Álviták szorításában
Hogy jön ez az iskolához, a neveléshez? A tekintélyelv és a gyermeki igények szembeállítása vissza-visszatérő eleme a gyermekek cseperedésével kapcsolatos diskurzusnak, mely utcán összefutó ismerősök csevejéből, kommentmezők változatos minőségű csatáiból, családi találkozókon zajló bezzegkommunikációból, podcastok önjelölt vagy valós szakértőinek gondolataiból épül, duzzad, fújódik mind nagyobbra.
A diskurzusban megnyilvánulók nagy része szerint egy szülő vagy pedagógus előtt két út áll: erélyesen a megfelelőség medrébe tereli a hol erre, hol arra kanyargó magatartást, vagy épp sodródik az általa vetett hullámokon.
Jól látszik ez azokon a vészharangot kongató megszólalókon, akik Lannert Judit gyermekközpontúságot hangsúlyozó szavai után a normális világ végét vizionálták, de a másik szélsőségért sem kell messzire menni, szülők tömegei vonják nap mint nap kétségbe a tanítók, tanárok nevelési döntéseinek jogosságát.
A probléma gyökere, hogy a gyermekközpontúság koncepciójával kapcsolatban hibás értelmezések tömkelege él a köztudatban.
Csatlakozz a WMN-Tagsághoz!
Ezt a tartalmat csak a WMN-tagok olvashatják tovább.
Legyél te is a közösségünk része, támogasd munkánkat!
Szükségünk van a támogatásodra.
Megnézem a tagsági csomagokatvagy bejelentkezem
Kiemelt kép: Bielik István
Glow
Glow