„Összeköltözni a férjemmel? Kizárt!” – A kétlaki szerelmekről
Magyarországon 100 magyar házaspárból három nem él egy fedél alatt. Jóval többen (körülbelül félmillióan) vannak az olyan tartós kapcsolatban lévő párok, akik, bár nem házasok, de hosszabb ideje elkötelezettek egymás iránt, mégsem költöznek össze. Mi az oka annak, hogy ilyen sokan (és a nyugati világban egyre többen) választják az angolszász szakirodalomban LAT-nak (Living Apart Together) nevezett műfajt? Kurucz Adrienn írása.
–
Nem állítom, hogy párkapcsolatom sok éve alatt soha nem jutott eszembe az a régi, ötvenes kolléganőm, aki egyszer ragyogó arccal mesélte, hogy egy utcára lakik a férjétől, és ma meglátogatja. Azt hittem, hülyéskedik. Aztán – mivel viszonylag új keletű volt az a frigy – feltételeztem, hogy valamilyen számomra ismeretlen kényszerűség miatt laknak ideiglenesen külön, de amikor ezt firtatni kezdtem, a kolléganőm felkacagott. Majd felvilágosított, hogy esze ágában sincs összeköltözni a férjével.
Imádják pedig egymást, sok időt is töltenek együtt, de egyiküknek sincs már kedve feladni a saját otthonát, rigolyáit, napirendjét. (A kolléganőm esetében e lista része volt a változó számú befogadott, mentett kutya is.)
Mind a ketten túl voltak több hosszabb kapcsolaton, elfáradtak az alkalmazkodásban, ráadásul kreatív szakmát űztek, szükségük volt időnként arra, hogy magukra csukhassák az ajtót.
A férfi egyedül élt, a kolléganőm épp hogy felnőtt fia viszont még otthon lakott – valószínűleg ez a körülmény is hozzájárult ahhoz, hogy látogatók maradtak egymás életében, habár összeházasodtak (a „papírt” valamiért fontosnak tartották).
Darvas Lili és Molnár Ferenc. Jean-Paul Sartre és Simone de Beauvoir. Annie Leibowitz és Susan Sontag.
Mi a közös bennük?
Társak voltak, de nem éltek egy fedél alatt.
A LAT-kapcsolat korántsem huszonegyedik századi találmány. Még csak nem is a „hanyatló nyugat ópiuma”. Kínában például „sétáló házasságnak” nevezik.
A Szociológiai Szemlében olvastam Kapitány Balázs 2012-es izgalmas tanulmányát a kétlaki kapcsolatokról. Tőle tudom, hogy Magyarországon a látogató partnerkapcsolatban élők jellemzően – de nem kizárólag – fiatal felnőttek. Egyötödük középkorú vagy idősebb. Háromnegyedük nem kötött házasságot. 17 százalékuk elvált – korábbi partnerétől, tehát a házasság terén már van tapasztalata.
A fiatal „látogatókra” jellemző, hogy legalább egyik szülőjükkel együtt élnek, a többiek egyszemélyes háztartásban laknak vagy saját gyermekeikkel (egyedülálló szülőként). Utóbbi körülmény sok esetben oka annak, hogy az új partnerrel nem költöznek össze.
Vajon a LAT-kapcsolat egyet jelent a lazasággal, az elköteleződés hiányával? – merülhet fel a kérdés.
Kapitány válaszadói szerint nem, legalábbis 50 százalékuk arról számolt be, hogy szinte mindennap (legalább havi húsz alkalommal) találkozik a partnerével. Csak 6 százalékuk van együtt a társával ritkábban, mint hetente. A kapcsolatok fele több mint kétéves (de a kutatásban részt vett olyan pár is, akik 35 éve vannak – de nem: élnek – együtt, ejha).
A válaszadók fele azt állította, hogy mindkettejük akarata és döntése a különélés, míg a többiek külső akadályokra hivatkoztak.
Talán a földrajzi távolság miatt választják utóbbiak a különélést?
Nos, a tanulmány alapján az érintettek negyede alig tízpercnyire vagy még közelebb lakik a partneréhez, és a válaszadók 83 százaléka egy óra alatt eljut társa otthonába, tehát a földrajzi távolság ritkán oka az összeköltözés elmaradásának Magyarországon.
Akkor talán az lehet az ok, hogy próbálták az együttélést, de nem jól sült el?
Ez sem talált: „A látogató párkapcsolatban élőknek csak mintegy egykilencede (11 százalék) élt már együtt korábban azzal a partnerével, akivel most látogató párkapcsolatban él. Tehát Magyarországon – több más országgal szemben – kifejezetten ritkák azok a látogató párkapcsolatok, amelyek korábbi együttélésen alapuló párkapcsolatok önkéntes, vagy kényszerből (pl. munkavállalás) történő szétbomlásából jöttek létre.”
A KSH adatai szerint Magyarországon körülbelül félmillióan élnek LAT-kapcsolatban.
A hosszú távú, kétlaki párkapcsolatok oka a fiatalok esetében gyakorta az anyagiakra vezethető vissza. Van, hogy fiatal házasok is a szüleikkel élnek (mindketten a sajátjaikkal), amíg nem tudnak közös otthont teremteni.
(A házasságot pedig sokszor azért kötik meg az otthonteremtés előtt, hogy az építkezéshez szükséges forrásokhoz hozzájussanak.)
A középkorúak és az idősebbek pedig egy válás vagy megözvegyülés után ragaszkodnak sokszor a megszokott környezetükhöz – mint a volt kolléganőm. Tény azonban az is, hogy egyre több harmincas-negyvenes is ezt a kapcsolódási formát választja, mint a hagyományos házassági keretrendszer egy alternatíváját. Ki tudja, hosszú távon egyre népszerűbb lesz-e, vagy sem…
De milyen előnyei lehetnek egy LAT-kapcsolatnak?
Esetleg a kevesebb vita?
Adná magát, hogy igen, de azért a valóságban erre sem lehet egyértelműen válaszolni. Kapitány arra jutott, hogy vannak olyan tipikus konfliktushelyzetek, amelyek a látogató kapcsolatokban ritkábban fordulnak elő. Ilyenek értelemszerűen a házimunka megosztásával kapcsolatos konfliktusok, és az anyagi jellegű vagy az életmóddal (pl. alkoholfogyasztás) kapcsolatos viták. Ugyanakkor más területeken meg több a veszekedés: a féltékenység, a barátokkal töltött idő, a szabadidős programok gyakrabban válnak feszültségforrássá egy LAT-kapcsolatban, mint a házasoknál vagy együtt élőknél.
Vajon összeköltöznek-e valaha ezek a párok?
Úgy tűnik, sokan közülük igen. Vagy legalábbis ez a terv. A látogató kapcsolatban élők 22 százaléka nyilatkozott úgy a kutatónak, hogy tervei szerint három éven belül mindenképpen összeköltözik a partnerével. Csak 14 százalék jelentette ki, hogy semmiképpen nem kíván erre az útra lépni. A többség inkább bizonytalan.
És Ti?
Éltek/ éltetek már efféle kapcsolatban? Mit gondoltok, működik? Esetleg jobban is, mint egy hagyományos együtt élős párkapcsolat? Meséljetek!
Források: wmn.hu/kult, www.csaladinet.hu, szociologia.hu
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/ Willie B. Thomas