Egyre több fiatal nőnél diagnosztizálnak mellrákot
Tudjuk, hogy a mellrák a 40 év fölötti nőknek jelent igazi kockázatot. Vagy mégsem? Egy augusztus elején megjelent amerikai tanulmány szerint a rákos megbetegedések egyre növekvő tendenciát mutatnak az 50 év alatti amerikaiak körében, különösen a nők között – és leggyakrabban mellrákkal kell szembenézniük az érintetteknek. A szakemberek szerint el kellene felejteni azt a hozzáállást, hogy a fiatalabb korosztály nem lehet érintett egy ilyen betegségben – nincs olyan ugyanis, hogy valaki túl fiatal legyen a mellrákhoz. Dián Dóri írása.
–
Kezdjük rögtön a brutális számokkal: a már említett tanulmány szerint 2010 és 2019 között a 30 és 39 év közötti korosztályban a rákdiagnózisok száma 19,4 százalékkal nőtt. A 20 és 29 év közöttiek esetében ez az emelkedés 5,3 százalék volt, és a mellrák volt a leggyakoribb daganatos betegség a fiatalok esetében. Ráadásul míg 2010 és 2017 között az idősebb mellrákkal küzdő nők halálozási aránya csökkent, a fiataloké stagnált.
A kutatáshoz interjúkat is készítettek mellrákkal diagnosztizált fiatal nőkkel, amelyekből kiderült, hogy a páciensek gyakran úgy érezték, az orvosok nem veszik komolyan az aggodalmaikat, mondván: „túl fiatalok” egy ilyen betegséghez. Emiatt az idősebb nőkhöz képest a fiataloknál nagyobb eséllyel diagnosztizálnak kései stádiumú és agresszív mellrákot, emellett pedig fokozottan ki vannak téve annak a veszélynek, hogy a daganat újra kialakul.
„Nincs olyan, hogy valaki túl fiatal legyen a mellrákhoz – ez egy téves hozzáállás, amit el kell felejtenünk. A megbetegedés ugyanúgy érinti a fiatalabb korosztályt is, a már említett tévhit viszont negatívan befolyásolja a túlélési esélyüket”
– mondta a Washington Postnak Debra Monticciolo, a Dartmouth-Hitchcock Medical Center emlőképalkotás szakosztályának vezetője.
További probléma, hogy a mammográfiát rendszeres szűrővizsgálatként csak 45 éves kortól javasolják, holott már korábban szükség lehet a rendszerességre, ahogy arra is, hogy 40 éves kor alatt részletes tájékoztatást kapjanak a nők a megfelelően végzett önvizsgálat mikéntjéről és fontosságáról, illetve a további szűrési és diagnosztikai lehetőségekről.
Monticciolo úgy véli, hogy 25 éves korban minden nőnek el kellene végeznie egy kockázatértékelést, amely kimutatja, mennyire hajlamos valaki a mellrákra. Azokat, akiknél magasabb kockázatot állapítanak meg, rendszeresen szűrni kellene – nem csupán 45 éves kortól kellene hozzáférhetővé tenni a rendszeres mammográfiai vizsgálatokat, illetve más diagnosztikai eszközöket, ha aggodalmaik vannak az emlőjük változásaival kapcsolatban.
De nem Monticciolo az egyetlen, aki úgy véli, sokkal komolyan kell venni a megbetegedések számának növekedését a fiatalok körében.
„Nagyon nem jó gyakorlat, hogy 40 évesen beszélünk először a mellrákról az orvosunkkal”
– mondta Tari King, a bostoni Brigham and Women's Hospital emlősebészeti osztályának vezetője a Washington Postnak.
De miért lesz egyre több fiatal rákos?
A szakembereknek erre a kérdésre nincs egyértelmű válaszuk, azonban szerintük több lehetséges tényező is közre játszhat a növekvő tendenciában.
Az egyik ilyen a Washington Post által megkérdezett szakértő, Elizabeth Suh-Burgmann szerint a sűrű mellállomány, de fontos lehet még a korai nemi érés és a kései menopauza is – ilyenkor ugyanis a mellek hosszabb ideig vannak kitéve az ösztrogénnek. Ezen kívül az életmód, az étrend és a környezeti hatások is befolyásolhatják a mellrák kialakulásának kockázatát.
Azt viszont biztosan tudjuk, hogy mi nem fontos tényező a fiatalkori diagnózisok növekvő számának tekintetében: a genetikai kockázat. Ugyanis azoknak a fiatal nőknek a jelentős része, akiket mellrákkal diagnosztizáltak, nem voltak genetikailag hajlamosak a betegségre.
Mi a helyzet Magyarországon és az Unióban?
Az OECD idén februárban megjelent jelentéséből tudhatjuk, hogy Magyarország sajnos toronymagasan vezet, ha a daganatos megbetegedések okozta halálozásról van szó. A riport szerint 2019-ben Magyarországon 33 százalékkal többen haltak meg rákban, mint az EU-s átlag. 2020-ban pedig az uniós átlagnál 10 százalékkal több rákos beteget diagnosztizáltak.
A mellrák a nők leggyakoribb daganatos betegsége Magyarországon is minden hetedik magyar nőnél várható, hogy élete során kialakul. A Semmelweis Egyetem honlapja szerint itthon évente 8000 új diagnózist regisztrálnak.
Annak ellenére, hogy az összes esetnek csupán egy százaléka érinti a 35 év alattiakat, ám a fiataloknál kialakult mellrákosok száma itthon is növekedett az elmúlt években.
A honlap szerint a Semmelweis Egyetem Radiológiai és Onkoterápiás Klinikájára a nők körülbelül „70 százaléka már előrehaladott mellrákkal érkezik, a szűréseken pedig a meghívott nők mindössze 40 százaléka vesz részt”, míg a skandináv országokban 90 százalék feletti a részvételi arány.
Források: ITT, ITT, ITT és ITT
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/ praetorianphoto