A betegség, ami úgy foszt ki, mint egy besurranó tolvaj
Történet egy idős nőről, akitől egy élet munkáját vette el a betegsége. Hiába a fényes karrier, a szép család, a könyvtárnyi elolvasott irodalom, a végén semmije sem maradt, amire emlékezhetne. Rácz Sára vendégposztja.
–
Fiatal, szőke nő ül a szépségszalon bársony karfájú forgószékén. Manikűröztet. Közben a körmöslánnyal beszélget, elmeséli az elmúlt két hetét, a kihívásokat, amelyekkel a munkája során találkozott, szó esik a nyári terveiről és az új pasijáról is. Fél óra elteltével az egyik keze már kész is. Hátrafordul. A fal melletti széken üldögélő figurához intézi a szavait.
– Mindjárt kész vagyok, szívem. Már nincs sok hátra. Nagyon ügyes vagy.
A szék felől nem érkezik válasz, csak egy csendes bólintás.
A nő belemerül a beszélgetésbe. Pár perccel később újra hátrafordul.
– Igyál egy kis vizet, nehogy kiszáradj. Úgy, nagyon jó! Na, még egy kortyot, az én kedvemért. Ügyes vagy.
A manikűrös a nőre mosolyog:
– Milyen cuki!
Az egész szalon helyeslően bólogat, tényleg nagyon cuki. A nő még magyarázatképpen hozzáteszi:
– Utána elviszem majd palacsintázni. Cserébe, amiért ilyen türelmesen várt.
Megint hátrapillant.
– Mindjárt mehetünk, jó? Indulunk palacsintázni!
Végre kész mind a tíz köröm, csak úgy csillog rajtuk a vörös lakk. A nő fizet, majd a fal melletti székhez indul. Lesegíti róla a hófehér hajú nénit, aki kissé bizonytalan tekintettel néz rá.
– Nehogy itt felejtsd a táskád. Úgy, nagyon ügyes vagy. És a vizes palackot is vigyük. Várj csak, előtte igyál egy nagy kortyot. Úgy, jól van. Kész is. Mehetünk palacsintázni, jó lesz?
A néni bizonytalanul bólint, majd zavart mosollyal néz körbe, mintha valamit keresne.
– Minden rendben, szívem, gyere, induljunk. Megfogom a kezed.
Ahogy mennek kifelé, mosolygós fejek követik a léptük csendben. Milyen cuki a néni, milyen helyesek így együtt, gondolják.
Távozásuk után aztán folytatódik a csivitelés a szalonban.
– Igazán helyes néni... – indítja be a beszélgetés fonalát egy vörös hajú kuncsaft abban reménykedve, hogy sikerül némi pletykára, szaftos történetre szert tennie. Nem kell csalódnia, a kozmetikus buzgón kielégíti mindenki kíváncsiságát.
– Bizony! Nagyon kis édes. Szegényke... – nyomja meg jelentőségteljesen az utolsó szót. – Rettenetes dolog ez a betegség! Annak idején egyetemen tanított irodalmat, ha jól tudom. Több nyelven beszélt perfektül, még külföldre is hívták vendégelőadónak. Az unokája mesélte. Aztán jött az Alzheimer. Pár év alatt teljesen leromlott szegény.
A kozmetikuslány közönsége egy emberként sóhajt. Ő folytatja.
– Eleinte nem is nagyon tűnt fel, betudták a korának, hogy el-elfelejt dolgokat. De mostanra… Minden kiesett neki. A múltkor elment sétálni, és nem talált haza.
Egy fél éjszakán át kóborolt két saroknyira a lakásától, miközben mindenki őt kereste.
Állítólag most már a saját lakásában is eltéved. És a gyerekeit is elfelejtette, mind egy szálig. Még felöltözni sem tud egyedül, nem emlékszik, mit hová kell húznia.
– Micsoda tragédia! – csóválja a fejét a vörös.
– Bizony – szól közbe a manikűröslány is. – A szakmájának az egyik vezető elméje volt állítólag, és mi maradt belőle? Csak ül naphosszat a lakásában, és nézi az ablak előtt elrepülő galambokat. Persze, cuki. De biztos vagyok benne, hogy soha nem erre a jelzőre vágyott.
– Milyen ironikus dolog ez a sorstól! – csóválja a fejét a vörös nő. – Megfosztani valakit az elméjétől, az emlékeitől, szépen lassan elcsenni tőle minden gondolatát. Egy ilyen elme. Hogy újra úgy éljen, mint legutóbb totyogós korában. Tragédia.
– Hát, igen – zárja le a beszélgetést a kozmetikuslány egy vállrántással. – De azért cuki.
Rácz Sára
Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: iStock by Getty Images/KatarzynaBialasiewicz