A „felfázást” nem a hideg okozza, hanem a baktériumok – így tegyél ellene!
Milyen szakemberhez érdemes fordulni hólyaghurut esetén? Mitől lesz hatékony az antibiotikumkezelés? Tudnivalók és tanácsok dr. Kovács Bélától.
Milyen szakemberhez érdemes fordulni hólyaghurut esetén? Mitől lesz hatékony az antibiotikumkezelés? Tudnivalók és tanácsok dr. Kovács Bélától.
A 82. életévét taposó Várhelyi Sándor három évtizede oktat jógát Pécsen. A jóga egészségmegőrző erejében pedig olyannyira hisz, hogy harmadikos gimnazista kora óta ő is mindennap jógázik.
Folyamatos fáradtság. Fejfájás és gyomorbántalmak. Megváltozott szag- és ízérzékelés. Fóbiák, szorongás, alvási nehézségek. Memóriazavar, nehézség a koncentrációban. Látszólag teljesen eltérőek a felsorolt tünetek, egy közös mégis van bennük: mind lehetnek a long-Covid szimptómái, amik a vírus elkapása után még évekig kínozzák az egykori fertőzötteket.
Mivel a beavatkozás iránti igény várhatóan tovább növekszik majd, egy hazai kutatás szerzői szerint kiemelten fontos lenne pszichológus bevonása a döntési folyamatba, hogy ne kerüljön sor indokolatlan műtétekre.
Bár rengeteg egyéni és lelki tényező játszik közre abban, hogy hány évesnek érezzük magunkat, egy friss kutatás rámutatott: az öregedés nem feltétlenül lineáris folyamat.
Magyarországon az egyik vezető daganatos halálok a vastagbélrák, felismerését azonban két dolog is nehezíti: sokáig tünetmentesen élhet vele az ember, és ódzkodunk a szűrővizsgálatra járástól. Ma már azonban létezik egy olyan vizsgálati módszer, ami gyors és fájdalommentes: ez egy vérből végezhető teszt. Kinek és mikor érdemes rá elmenni, hogyan zajlik és mennyibe kerül? Utánajártunk.
Mi a különbség a fogkő és a lepedék között? Hogy képes tönkretenni a legerősebb fogat is, ha nem járunk rendszeresen fogkőleszedésre? Milyen egy jól felépített szájápolási rutin?
A demencia – amely jelenlegi tudásunk szerint gyógyíthatatlan – az egyik legnagyobb kihívást jelenti az idősödő társadalmak számára a XXI. században. Éppen ezért a világ egyik legbefolyásosabb tudományos folyóirata, a Lancet, külön bizottságot hozott létre, ami időről időre összegzi a témában készült kutatásokat.