Mikor és miért vigyük először nőgyógyászhoz a lányunkat? – a szakember válaszol
Mikor kell legelőször nőgyógyászhoz vinni a leánygyerekünket? Akkor, amikor elkezd menstruálni? Vagy amikor a szexuális élet megkezdését tervezi? Mik azok a tünetek, amik normálisak tinédzserkorban, és mik azok, amikkel feltétlenül orvoshoz kell fordulni? Kihez menjünk, és hogyan készítsük fel a vizsgálatra a gyereket? Érdemes-e kérni a HPV-oltást? Mik a legjobb fogamzásgátló eszközök fiatal lányok számára? Ezekről a kérdésekről faggattam dr. Balogh Sára szülész-nőgyógyász, gyereknőgyógyász szakorvost. Fiala Borcsa írása.
–
Mikor érdemes először nőgyógyászhoz vinni a lányokat?
Ha nincs probléma, panasz, akkor teljesen felesleges „átnézetni” a szexuális élete megkezdése előtt a gyereket. Már csak azért is, mert ekkor még a vizsgálat maga is sokkal körülményesebb. Ha arra kíváncsi a szülő, hogy a leánygyerek anatómiailag jól fejlődött-e, azt a pubertáskor előtt nagyon nehéz felmérni – mondja dr. Balogh Sára.
Kisgyerekkorban a leggyakoribb panasz valamilyen fertőzés szokott lenni. A szülők ilyenkor első lépésként hajlamosak felkutatni az egész internetet különféle házi praktikákért, és csak akkor fordulnak szakemberhez, ha nem múlik, vagy ha nagyon zavarók a tünetek (fáj, viszket, kipirosodik, váladékozik) vagy újra és újra visszatér a panasz. Általában először gyerekorvoshoz mennek, majd ha ő nem tud segíteni, akkor a saját nőgyógyászukhoz fordulnak, aki azonban valószínűsíthetően nem gyereknőgyógyász.
Ne vetítsd ki a saját félelmeidet a gyerekre!
A szakember elmondja: nagyon nem mindegy, hogy milyen a lányok első élménye a nőgyógyásznál. Ami az édesanyjának bevált, az egyáltalán nem biztos, hogy neki is megfelelő lesz, már csak szakmai szempontból sem.
Ha nem sürgős esetről van szó, akkor érdemes időt szánni arra, hogy a szülő elbeszélgessen a gyerekkel, a megfelelő felkészítés ugyanis kulcsfontosságú, és meghatározza a viszonyát a jövőben is a vizsgálatokhoz, szűrésekhez.
Ha a szülő maga is szorong az ilyen jellegű vizsgálatoktól, ha az összes frusztrációját kivetíti a gyerekre, akkor az sajnos nagy valószínűséggel beépül a gyerekbe is.
Az is fontos, hogy ne mondj olyat a lányodnak, amiben nem vagy biztos! Ne hangozzék el az megnyugtatásképp, hogy „csak ránéz az orvos”, mert akkor esetleg átverve érzi magát, amikor kiderül, ennél komplexebb lesz a vizsgálat. Ha te magad is bizonytalan vagy abban, mi történik majd, akkor mondd azt, hogy orvos mindent elmagyaráz neki. Ha fertőzés gyanúja miatt mintavételre lenne szükség, egy fültisztító pálcikához hasonló eszközzel történik a vizsgálat – és mivel ezt a kislányok sokszor kellemetlennek, fájdalmasnak élik meg, érdemes előtte otthon megnyugtatni őket és beszélni róla.
Intim mosakodógélek
Egy pubertás előtt lévő lány hüvelyében még nincsenek laktobacilusok, ezek csak a pubertáskor beköszöntével alakulnak ki, amikor a hormonok hatására megváltozik a hüvely flórája – mondja a szakember. A fertőzések szempontjából azonban kifejezetten előnyös a laktobacilusok hiánya, illetve a szűzhártya jelenléte, mivel a legtöbb fertőzés megjelenését sikeresen megakadályozza. Ezért az intim mosakodókra, amik leggyakrabban laktobacilusokat vagy tejsavat tartalmaznak, nincsen szükség. Inkább az intim higiéniára kellene odafigyelni.
Egy pelenkás gyerek esetében a szülő sokkal jobban tudja követni az intim testtájak egészségét. A gyerek növekedésével, az egyre nagyobb önállóság elnyerésével azonban ez csökken.
A gyerekek viszont hajlamosak az altesti részeket elhanyagolni, muszáj tehát megtanítani őket a helyes tisztálkodásra.
Balogh Sára azt tanácsolja: amikor zuhanyzik a gyerek, tanácsoljuk neki, hogy tegye fel a lábát egészen magasra a falra vagy a kád szélére, így szétnyílnak a nagyajkak, és meg tudja mosni magát szappannal vagy tusfürdővel, utána pedig öblítse le tiszta vízzel. A törülközés ugyanilyen fontos, ugyanezzel a technikával, vagy mélyre guggolva, esetleg terpeszben törölje magát alaposan szárazra. Ezekre azért van szükség, mert a nagyajkak mögött termelődő váladék felgyűlhet, és ez később fertőzésekhez vezethet – éppen ezért fontos mindig tisztán és szárazon tartani a nemi szervet.
A félelmetes hormonok
Ha tervben van, hogy elkezdi a gyerek a szexuális életét, netán nemrégiben esett túl az első alkalmon, akkor az ideális apropója lehet a nőgyógyász felkeresésének. A szakember szerint kétféle szülő létezik, az egyik a nem kívánt terhességtől retteg, a másik a hormonoktól. Az lenne az ideális, ha hormonális fogamzásgátlók szedésével kivárnák legalább a 16 éves kort.
De ha a fiatal már korábban elkezdi a szexuális életét, akkor inkább érdemes fogamzásgátló tablettát használni, mert ebben az életkorban a fertilitás a csúcson van, ezért is magas a fiatalkori nem kívánt terhességek száma.
Sokan azért is tartanak a fogamzásgátló tablettáktól, mert attól félnek, a magas hormontartalom hízáshoz vezet. Azonban érdemes a dolog mélyére nézni, és megvizsgálni, mi volt először: a fogamzásgátló szedése, vagy a szexuális élet megkezdésével járó új életszakasz. Ilyenkor ugyanis a fiatal teljes életstílusa megváltozhat: lehet, hogy addig aktívan sportolt, minden idejét mozgással töltötte ki, és egészségesen táplálkozott, ám a szerelmével inkább moziba jár és kevésbé figyelnek a táplálkozásra, így könnyen felszalad pár kiló – amit aztán a tabletta szedésére fog.
Azt is fontos tudni: a fiataloknak eleve alacsony hormontartalmú fogamzásgátlót ajánl az orvos. Ha pedig a kellemetlen tünetek egyértelműen a tabletta irányába mutatnak, akkor le lehet cserélni másikra, egészen addig, amíg rá nem lelnek az ideális gyógyszerre. A szakember szerint ma már bőséges a fogamzásgátló tabletták kínálata, csak azért, mert az egyik típus nem vált be, nem szabad leírni az egész műfajt.
Egyéb fogamzásgátlási lehetőségek
Ha mégis, akkor jó hír: tablettán kívül is van számos módszer a nem kívánt terhességek elkerülésére. A gumi óvszert talán nem kell magyarázni, az mindenki listáján szerepel lehetőségként. Fontos, hogy a szexuális úton terjedő betegségek ellen a gumi óvszer nyújt nagyobb védelmet, tehát akár párhuzamosan is érdemes használni a kettőt, főleg új partner esetében. Fiataloknál az óvszerrel kapcsolatos hibázási lehetőség nagyobb, hiszen még nem rutinosak benne, így a helytelenül felhelyezett óvszer lecsúszhat, kipukkadhat. A kellemetlen élmény pedig sokszor megviseli a fiatalokat: sokan megijednek, főleg, ha sürgősségi fogamzásgátló bevétele is szükségessé válik.
De létezik fiatal lányok részére is spirál, jóval kisebb fajta, mint amit a már szülésen átesett nőknek szoktak felhelyezni. Hormonmentes és hormontartalmú típus is kapható.
A hormontartalmú spirál a kombinált fogamzásgátlókkal ellentétben csak progeszteront tartalmaz, ösztrogént nem, és három éven keresztül viselhető. Kizárólag nőgyógyász írhatja fel, és ő is helyezi fel. Az eljárást illetően fontos tudni, hogy jár egy kis kellemetlenséggel, fájdalommal, de abszolút kibírható, ráadásul megbízható és hosszú távú módszer.
Létezik még fogamzásgátló hüvelygyűrű is, amelyet magának tesz fel az ember (ez nem bonyolultabb, mint egy tampon felhelyezése), majd huszonegy nap elteltével eltávolítja – ekkor kerül sor a menstruációra, majd a hétnapos menzesz után ismét fel kell tenni.
Végül ott van a lehetőségek között az igen egyszerű technikájú fogamzásgátló tapasz, amely bőrön keresztül adagolja a hormont, és hetente egyszer kell cserélni. A szájon át szedhető kombinált fogamzásgátló tabletták mindennapi, azonos időben való szedése sokszor gondot okoz a kamasz lányoknak, márpedig az elmulasztott tabletta, vagy 12 órán túl bevett tabletta a fogamzásgátló hatást csökkentheti.
Vizsgálatok
Az első menzesz megjelenése után vezető panasz az elhúzódó menstruációs vérzés, később pedig a fájdalmas menstruáció. Ilyenkor gyakran történik ultrahangvizsgálat, és amennyiben ez a szexuális élet megkezdése előtt van, úgy tele hólyaggal kell érkezni a vizsgálatra.
Méhnyakrákszűrésre először a szexuális élet megkezdése után egy évvel kell elmenni, majd onnantól fogva minden egyes évben.
HPV-oltás
A kilenckomponensű, megelőző HPV-oltás ma már hetedikes kortól elérhető, és államilag finanszírozott, amihez a szülő beleegyezésére van szükség. Ebben az életkorban elég csak kettőt megkapni a védettséghez. Ha azonban erről a szülő lemond, és csak később, felnőtt korában venné fel a gyerek (jelenleg a fiúkat és a lányokat is oltják), akkor már hármat kell kapnia, ami ráadásul fizetős (jelenleg 56 900 forintba kerül).
Fontos az is, hogy a fiatalok tisztában legyenek a rendszeres szűrés fontosságával, hiszen ez az oltás ellenére is javasolt évente.
Fájdalmas vagy rendszertelen menstruációk
Balogh Sára elmondja: az első menzesz után teljesen felesleges nőgyógyászhoz fordulni a gyerekkel, ha nincs vérzészavara, ami az első menstruáció utáni pár évben megjelenő elhúzódó, bőséges vérzést jelenti. Egy normál menzesz maximum egy hétig tart, ha rendszertelen, az még egyáltalán nem baj az első 2-3 évben. Ha ennél hosszabb ideig (előfordulhat, hogy akár hat hétig is!) vérezget valaki, azzal viszont mindenképp fel kell keresni egy szakembert. Érdemes menzesznaptárt vezetni, illetve rászoktatni a gyereket annak az írására. A menstruáció két-három év elteltével válik sokaknál fájdalmassá, amikor elkezdődik az ovuláció.
PCO és PCOS
„A policisztásovárium-szindróma egyre gyakoribb manapság, sok fiatal esetében kezdünk vizsgálatokat PCOS irányába, amely elsősorban egy endokrinológiai kórkép, amely sokszor a nőgyógyászati vizsgálatok során körvonalazódik” – magyarázza a szakember. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy csak mert ultrahangvizsgálat során policisztás morfológiát mutat egy petefészek, az nem jelenti azt, hogy a PCOS diagnózisa felállítható. Ehhez ugyanis klinikai tünetek is társulnak, mint a fokozott szőrnövekedés, pattanások, rendszertelen ciklus, hízásra való hajlam és nehézség a fogyásban, hormonális eltérések.
PCOS esetén a kezelés első lépése az életmód-változtatás, aminek szerves része az aktív testmozgás és a szénhidrátcsökkentett diéta tartása. A szakember elvégez ezek mellett egy hormonális kivizsgálást, cukorterhelést, és inzulinrezisztencia-vizsgálatot. Fontos megjegyezni, hogy a PCOS esetében a hormonális fogamzásgátló szedése egyben terápiás lehetőség is lehet.
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images / Maskot