Július 17-én az ukrán parlament – azaz a Verhovna Rada – 450 fős törvényhozó testülete döntött az új miniszterelnök személyéről: 262 képviselő szavazott Julija Szviridenko mellett, 22-en ellene, 26-an pedig tartózkodtak.

Megválasztása után Szviridenko egy bejegyzést tett közzé az X-en, amiben részletezte a terveit, az elképzeléseit az ukrán gazdaság felélesztésével kapcsolatban, valamint kiemelte, hogy az új ukrán vezetés célja egy olyan ország felépítése, ami szilárd alapokon áll – mind gazdasági, katonai és társadalmi értelemben.

„Gyorsan és határozottan kell cselekednünk. Az első hat hónapban a legfőbb prioritás a hadsereg ellátása, a hazai fegyvergyártás bővítése, és a védelmi erők technológiai fejlesztése és megerősítése lesz”

– fogalmazta meg gondolatait a háborúval kapcsolatban, majd a posztját azzal zárta: hálás az ukrán elnöknek a bizalmáért és a parlamentnek a támogatásért. „Folytatjuk – a győzelemért, a fellendülésért, Ukrajnáért." 

Még az elődje ült a miniszterelnöki székben, amikor felkérték a kormány vezetésére  

A 39 éves közgazdászt Volodimir Zelenszkij kérte fel a kormány vezetésére néhány napja – még azelőtt, hogy a korábbi miniszterelnök, Denisz Smihal benyújtotta volna a lemondását, írta korábban az Euronews. A Radio Free Europe Radio Liberty szerint Smihal volt Ukrajna történelmének leghosszabb ideig hivatalban lévő kormányfője.

„Azt javasoltam, hogy Julija Szviridenko vegye át az ukrán kormány vezetését, és újítsa meg annak működését” – írta ki X-oldalára Zelenszkij hétfőn, miután személyesen találkozott az első miniszterelnök-helyettesével.

Az ukrán elnök azt reméli: Szviridenko képes lesz szorosabbra fűzni az ukrán-amerikai kapcsolatokat, és segít talpra állítani a háború sújtotta Ukrajnát.

A Portfolió cikke azt írja, Szviridenko megválasztása biztos volt, hiszen mögötte állt Zelenszkij, ráadásul az elnök pártja, a Nép Szolgája, többséggel rendelkezik a parlamentben.

Kulcsszerepe volt az ukrán ásványkincsekről szóló megállapodás megkötésében 

2023-ban Szviridenkót a Time magazin a közeljövő 100 feltörekvő vezetője közé választotta, indoklása szerint azért, mert „az ukrán nép ellenállóképességét jelképezi”

Szviridenkót 2021-ben nevezték ki gazdaságfejlesztési és kereskedelmi miniszterré, valamint első miniszterelnök-helyettessé.

A politikus azóta vezető szerepet játszott az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokban is. Ezek közé tartozik az a májusban nyélbe ütött megállapodás, ami szabad hozzáférést biztosít amerikai vállalatok számára az ukrán ásványkincsek, ritkaföldfémek és más természeti erőforrások – köztük a kőolaj és a földgáz – kitermeléséhez.

A megállapodástól Kijev azt reméli, hogy az Egyesült Államok hosszú távon megbízható szövetségese marad az Oroszországgal szembeni háborúban. Az ukrán tisztviselők ugyanakkor hangsúlyozták: az erőforrások továbbra is Ukrajna tulajdonában maradnak, és az állam dönti el, mit és hol lehet kitermelni.

A megegyezés része egy újjáépítési befektetési alap létrehozása is. Szviridenko szerint az alap működésébe és kezelésébe Ukrajna és az USA egyenlő mértékben szólhatnak bele.

„Szeretnénk, ha az Egyesült Államok továbbra is a stratégiai partnerünk lenne, szükségünk van rá. Bár az alap kizárólag befektetésekkel foglalkozik, teljesen tisztában vagyunk vele, hogy az amerikai tőke jelenléte egyfajta biztonságot is nyújthat, hiszen Ukrajna védelme akkor már az USA érdeke is” – fogalmazott Szviridenko egy július eleji interjúban, amit a Kyiv Independentnek adott.

A beszélgetés során szó esett arról az emlékezetes és meglehetősen feszült februári Zelenszkij–Trump találkozóról is, amikor az amerikai elnök és az alelnök, JD Vance többször is megjegyezték, hogy szerintük az ukrán elnök nem elég hálás az amerikai kormánynak, és nem mellesleg a harmadik világháború kirobbantásával játszik. (Igen, ez volt az a találkozó, amikor egy Trump-rajongó riporter megkérdezte Zelenszkijt, hogy miért nem öltönyben érkezett a Fehér Házba.)

Az Ovális Irodában történtekről Szviridenko a Kyiv Independent újságírójának azt mondta: büszke az ukrán elnökre, amiért kiállt Ukrajna mellett a találkozón. „Olyan volt, amilyen mindig: egy olyan ember, egy olyan példakép, aki minden nap felkel és küzd a hazájáért." 

Kaiser Orsolya

Kiemelt kép forrása: Getty Images/ Global Images Ukraine / Contributor