„Mindannyian a szeretet lehetőségével, de nem a képességével születünk” – Beszélnünk kell! – A mérgező anyákról (podcast)
A világ egyik legnagyobb alapigazságának hisszük az anyai szeretet meglétét; azt, hogy egy anya mindig, minden esetben szereti és jól szereti a gyerekét. De mi van, ha ez a kötelék mégsem alakul ki, ha az édesanyánktól a gondoskodás, a feltétel nélküli szeretet és az elfogadás helyett ridegséget, elutasítást, bántást kapunk? Mi lehet ennek az oka? Hogyan hat a gyerekre, későbbi kapcsolataira egy szeretettelen, mérgező anya? Miért érez szégyent az, akit nem szeret az anyja, és egyáltalán, miért olyan nehéz az anyai szeretetlenségről beszélni? Itt a Beszélnünk kell! podcastsorozat legújabb epizódja Orvos-Tóth Noémivel és D. Tóth Krisztával az egyik legnagyobb taburól: a mérgező anyákról.
–
Tíz gondolat a beszélgetésből:
- A szerető anyát alapigazságnak hisszük. Azt, hogy egy anya minden esetben, mindig odaadóan, önfeláldozóan és jól szereti a gyerekét. Ha ez nincs így, alapjában rengeti meg az ember sorsát – mert ha ez nincs, mi marad, amiben még hinni lehet?
- A szeretetlenség trauma. Olyan tragédia, ami generációról generációra otthagyja a nyomát. A szülői minta nagyon nehezen felülírható. (De felülírható!)
- A gyerekünk: tükör. Az, hogy hogyan hat ránk, nagyrészt attól függ, mi hogyan vagyunk magunkkal.
- Tapasztalva tanuljuk meg a szeretetet. Mindannyian a szeretet lehetőségével, de nem a képességével születünk.
- Ne tökéletes szülőnek igyekezzünk lenni, hanem elég jónak. Az elég jó szülő érzékeny a gyerekre, odafigyel rá, képes a saját szükségleteit a gyerek szükségletei mögé helyezni. De nem válik áldozatává a szülőségnek; időnként megengedi magának azt is, hogy elhangolódjon, ugyanakkor túl sokáig nincs távol érzelmileg a gyerektől. Ahhoz pedig, hogy elég jó szülők legyünk, elsőként önmagunkkal kell jó kapcsolatban lennünk.
- Egy mérgező anyának legtöbbször azzal van problémája, hogy a saját szükségleteit nem tudja a gyerek szükségletei mögé helyezni.
- A mérgező szülő nem képes jól ráhangolódni a gyerekére, nem veszi figyelembe a vágyait, a szükségleteit, és egyáltalán azt, ki a gyerek valójában. De a bántalmazás különböző – akár verbális, akár fizikai – formái is jellemzőek lehetnek a mérgező anyára, szülőkre.
- Amikor egy gyereket nem szeretnek vagy nem jól szeretnek, akkor benne nem az fogalmazódik meg, hogy az anyjának kötődési zavara van, hanem az, hogy vele valami nem stimmel.
- A mérgező, bántalmazó szülő mellett felnövő gyerekek alapélménye a szégyen. Felnőttként pedig gyakran találhatják magukat bántalmazó kapcsolatban.
- Popper Péter azt vallotta, hogy kapcsolatokban sérülünk, és kapcsolatokban gyógyulunk. A gyógyító másik nélkül – legyen társ vagy barát –, azaz egy korrektív érzelmi élmény nélkül, önmagunkban gyógyulni rettentően nehéz feladat.
Tartsatok velünk, mert beszélnünk kell!
Szeretettel várunk benneteket!
D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi
A Beszélnünk kell! további epizódjait itt találod: