A meddőség egyre több párt érintő probléma, és sajnos le vagyunk maradva a nyugat-európai országokhoz képest, mivel nálunk minden 5. pár küzd vele, míg ott „csak” minden 6. Az esetek nagyjából felében a meddőséget okozó probléma a férfinál van – mégis sokkal többet hallunk a női okokról. Most átbeszéljük szakértőinkkel a spermaanalízist, a különböző potenciális problémákat és a lehetséges megoldásokat. A nehezített gyerekvállalásban érintett Krajnyik Cintia, lombikos anya kérdezi dr. Vörös Anna szülész-nőgyógyászt, termékenységi specialistát, a Krio Intézet tudományos igazgatóját, dr. Száraz Leonórát, és a férfiak képviseletében D. Tóth Andrást.Mindent bele! a nehezített gyerekvállalásról.
–
Itt tudjátok megnézni a beszélgetést:
Itt pedig meghallgatni:
Itt pedig a korábbi Mindent bele!-adásainkat hallgathatjátok:
Hogyan hatnak az érzelmileg és fizikailag egyébként is megterhelő meddőségi kezelések egy pár együttléteire? És hogyan lehet visszahozni a vágyat, ha az csökkent, vagy teljesen eltűnt? Krajnyik Cintia Sepsi Helga szexuálpszichológussal járta körbe az érzékeny témát.
Sok esetben sem a gyerektelenség, sem a gyerekvállalás nem tervezett. Ám amennyiben az utóbbi döntés eredménye, úgy fontos hozzá, hogy a leendő szülő(pár) biztonságban érezze magát. Mi minden sértheti ezt a biztonságérzetet napjaink Magyarországán? Lélektani határ Bátki Annával és Herczog Máriával.
A meddőség még mindig tabutéma, akkor is, ha egyre több párt érint. Nemrég Debreczeni Zita és férje mesélt a kálváriájukról, aminek kapcsán felmerül az ismert emberek felelőssége a tabudöntésben. Az adatok alapján szinte mindenkinek van az ismeretségi körében érintett, és még az átlagemberek sem tudják, hogyan lehet erről jól kommunikálni. Ezt jártuk körbe szakértőkkel.
A férfiaknál is ketyeg a biológiai óra? A Covid-fertőzés veszélyes a férfi nemzőképességére? Hogyan lehet vér szerinti gyereke annak, akinek az ondómintájában egyetlen hímivarsejtet sem találnak? Okozhat-e meddőséget a szűk nadrág, és tényleg csodát tesznek-e a táplálékkiegészítők? Cikkünkből minden kiderül!
Mit okoz a meddőség tabusítása és az ebből fakadó információhiány? Miért nincs értelme a férfi- és női meddőségről külön beszélni? Milyen arányban érinti a férfiakat és a nőket a termékenységi probléma? És hogyan hat a stressz a termékenységre? Többek közt ezekre a kérdésekre is választ ad egy friss hazai kutatás.
A jegygyűrű a végtelen szerelem és az egymás iránt örök elköteleződés szimbóluma – egészen a válásig. Utána azonban nemcsak a gyerekek, a vagyon és a közös otthon kérdéseiről kell dönteni, hanem arról is, mi legyen az ékszer sorsa.
Kislányom, mondd, hogy nem igaz! – súlyos mondat a darab címe is. Benne van az orosz katonák által megnyomorított nők sorsa. A hosszú időszak, amikor állandóan attól kellett rettegni, mikor visznek el. És benne van a kibeszélhetetlenség is. A mások hitetlenkedése. A „ha nem mondjuk ki, talán meg sem történt” szőnyeg alá söprése. A Történetek a hátországból alcímű, dokumentarista koncert-színházat ajánljuk.