Ezerarcú Budapest

47 és fél éve élek Budapesten, amiért – sokakkal ellentétben – rajongok. Imádom feltérképezni, begyalogolni, mindig felfedezek valami újat. Kordos Szabolcs mostanra trilógiává duzzadt legendás Budapestjét ezért is szeretem: általa olyan mélységeibe merülhetek el a város kultúrtörténetének, mint soha korábban. 

Ha szívesen mész szervezett tematikus városi sétákra, ha rajongsz az igaz történetekért, amik körülöttünk zajlanak, akkor csapd a hónod alá a legfrissebb az Egy város legújabb titkait, és kukucskálj be a segítségével Budapest álarca mögé!

Darutánc a pályaudvar mellett

Ott van például rögtön a Westend bevásárlóközpont a Nyugati pályaudvar mellett, amit szerintem az is ismer, aki csak egyetlenegyszer látogatott el a fővárosba. Emlékszem, micsoda szenzáció volt, amikor 1998-ban megkezdődtek a munkálatok, ám azt nem tudtam, hogy az egész komplexumot összesen 16 hónap megfeszített munkájával hozták össze. Mivel rengeteg daru dolgozott az építkezésen, zseniális PR-kampány keretében megszervezték a daruk táncát is:

nagy teljesítményű, színes reflektorok fényében forogtak körbe a munkagépek, miközben a zenét hozzá egy szimfonikus zenekar biztosította. Micsoda látvány lehetett!

Repülés a Gellértből egyenesen Bécsbe

Akárcsak az, amikor hidroplán repült fel praktikusan a Gellért Szálloda kapujából, hogy az úri népeket Bécsbe szállítsa. Igaz, ez az úri luxus mindössze három évig volt elérhető a „kütyüarisztokrata” Jankovich-Bésán Endre gróf jóvoltából, aki egy koncesszió keretében német úszótalpas Junkers F-13-as gépekkel szállíthatta az utasokat.

A kutyám és a harcias bektasi dervis

Mivel világéletemben legfeljebb három kilométeres távolságra laktam a Gül Baba türbétől, négy évtizede látogatom különböző okokból. Jártam oda randizni, olvasni, rajzolni, de nagyon szeretek kiállni az „erkélyére” is, és végigtekinteni a városon, valahogy ott minden problémám hirtelen olyan kicsi és jelentéktelen lesz. Különleges atmoszférája van ennek a kis második kerületi szigetnek, amit onnan is tudok, hogy ha a kutyámmal sétálunk arra, akkor mindig ugyanannál a pontnál elkéredzkedik, és boldogan fel-alá nyargalászik a füvön, mielőtt folytatnánk az utunkat. Vajon mit szólna a Rózsák Atyja, akinek 1543–48 között építették e síremléket, és ami fontos muszlim zarándokhely lett, hogy ez egyúttal Böbe kutya boldogságpontja is?

A vígan futkározó eb és a csodálatos hangulatot árasztó többszintes rózsakert minden bizonnyal éles ellentétben van annak a férfinak a valós képével, akit itt helyeztek örök nyugalomra, hiszen harcos dervis volt ő, akiből csak a magyar romantikus néplélek kreált kedves bácsikát.

Ingyen madártej jár annak, aki segít megoldani a rejtélyt!

Abba is furcsa belegondolni, hogy a WMN irodájának szomszédságában a XIX. század végén folyamatos fegyverropogás borzolta a lakók kedélyét, akkoriban ugyanis a Mammut bevásárlóközponttal szemben gyakoroltak a Budapesti Polgári Lövészet Egyesületének tagjai. A helyiek zúgolódása miatt aztán áttették a székhelyüket a Tetvesrétre, így hívták ugyanis azt a területet, ahol ma a Haris Park áll, a kastélyszerű épület lett a lövöldözni vágyó arisztokrácia klubháza. Az ingatlan sok vihart, de még több szépséget látott, megfordult a falai között Ferenc József és Erzsébet királyné, de tartottak itt népes indiai esküvőt is, illetve a park füvén üldögélve mutatta be a koreai templomi konyha főbb vonásait Jeong Kwan szerzetes is, amin én is részt vettem anno.

Bár sok emléket őriz az épület és a gyönyörű kert, egy rejtély nyitjára nem tudtak rájönni: mit üzen Sisi fája alatt az a kődarab, amire egy emlékplakett volt erősítve? Haris Gergely, a kastély tulajdonosa azt ígéri, aki bárminemű információval tud nekik szolgálni az ügyben, az vendégük egy madártejre!

Ady egyetlen otthona

Bár a zaklatott életű költő eleinte szenvedett a fővárosban, amiről úgy érezte, megöli, ha csak mindössze 11 hónap erejéig, de Csinszka mégis otthont tudott neki teremteni Budapesten, méghozzá a Veres Pálné utcában, ami ma is úgy néz ki, ahogy annak idején a költő és felesége hagyta – te is bátran felkeresheted. Boncza Bertát büszkeséggel töltötte el, hogy a szerelmi fészket ő egyedül újíttathatta fel és rendezhette be: a bútorok egy részét Erdélyből hozatta. 

Maga a bérház 1912-ben épült, irigylésre méltó luxusvonásokkal: nemcsak lift volt benne, de még a lépcsőházat is fűtötték! Itt lelt otthonra Ady központi fűtéses 113 négyzetméteren, a lakást csak a feleségével, és hűséges cselédjükkel osztották meg. Márk Anna, azaz Vonyica régebb óta cselédkedett Csinszka mellett, a házaspárral szoros kapcsolatot ápolt, szinte családtagként kezelték. Évtizedekkel túlélte egykori gazdáit. Egy időben hazaköltözött Erdélybe, és amikor visszatért Pestre, ezt mondta: „Pest azelőtt is szép volt, de most gyönyörű. Miféle csodálatos verset írt volna Ady Endre, ha ezt látja!”

Kordos Szabolcs két korábbi kötetéről ITT és ITT írtunk.

Fiala Borcsa

Kiemelt képünk a szerző tulajdona.