Kortárs minden mennyiségben – 5 kedvenc programunk a CAFe Budapest Művészeti Fesztiválról (ajánló)
Az ősz beköszöntével nemcsak a klubkoncertek időszaka kezdődik, hanem kulturális események egész sokasága nyílik meg előttünk. Ezek közül a fővárosban az egyik legnagyobb volumenű a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál, ami programok százaival örvendeztet meg bennünket – csak győzzünk válogatni közülük! Mi azért megpróbáltuk, és nagy nehezen, de kiválasztottuk azt az ötöt, ami leginkább megmozgatta a fantáziánkat. Dián Dóri pedig összegyűjtötte az ajánlásainkat.
–
Már csak azért sem volt könnyű dolgunk, mert a CAFe rengetegféle rendezvényt kínál, mondhatni mindent, mi szem-szájnak ingere. Jelen esetben inkább szem és fül, de ne vesszünk el a részletekben. Itt mindenki megtalálhatja az érdeklődési körének megfelelő programot: koncertek, táncos bemutatók, előadások, performance-ok és még sok más – a kortárs kultúra színe-javából válogathatunk október 4. és 20. között. Következzék hát a mi öt kedvencünk!
Margó Fesztivál és Irodalmi Könyvvásár
Kezdjük rögtön egy fesztivállal a fesztiválon belül! A Margót már nem kell bemutatni senkinek: a méltán mind híresebb kortárs irodalmi esemény a frissen megjelent művek bemutatásán túl sok egyéb attrakcióval készül idén is. Október 10. és 13. között meghallgathatjuk, hogy milyen könyvek inspirálták Lovasi András énekes-dalszerzőt, de az Ivan and the Parazol frontemberének, Vitáris Ivánnak a kedvenc műveibe is bepillantást nyerhetünk. Az utolsó napon, vasárnap pedig D. Tóth Krisztával is találkozhattok: fiatal szerzőnkkel, Nyáry Lucával beszélget annak első könyvéről.
Építsd meg a Halászbástyát az Erzsébet téren!
Ha valami kültéri programra vágysz, és részt is vennél egy műalkotás elkészítésében, ne hagyd ki a Halászbástya felépítését – kartondobozokból! Október 12-én Olivier Grossetête, Marseille-ben élő művész az Erzsébet téren építi fel a budai Vár egyik ékkövét. Egyedül persze nem menne neki, így számít a segítségünkre: a világ majd minden nagyvárosában alkotó művész a járókelőkkel együtt épít kartondobozokból épületeket gondosan kidolgozott tervei alapján, és aztán közösen el is bontják őket.
Beyoncé és Jay-Z koreográfusa Budapesten – Sidi Larbi Cherkaoui előadása
A táncművészet egyik formabontó, azt ma is alakító szereplője október 18-án és 19-én a Trafó Kortárs Művészetek Házában mutatja be Nomad című előadását, amit a belga Eastman és a 420PEOPLE táncosaival közösen hozott létre. A mozaiksivatagos díszlet előtt a táncosok mozdulataikkal egy olyan világot teremtenek, amiben nehéz, de nem lehetetlen élni, de a túlélés kulcsa az összetartozás. Igen, ez pontosan az az előadás, amit nem elképzelni, hanem látni kell.
Nomad moving on... x pic by @filipvanroe
William Fitzsimmons koncertje az Akváriumban
Az amerikai énekes-dalszerző, zenei producer William Fitzsimmons legújabb, Mission Bell című albuma személyes hangvételű és igazán különleges. A korábban megírt, majd magánéleti válsága miatt félretett albumot 2018-ban vette elő újra a szerző, hogy lelkének összetört darabkáit belegyúrja. A válása miatt érzett szomorúság, kiábrándultság, majd az újra felcsillanó remény – ez mind benne van a dalokban, amit október 13-án élőben is meghallgathatunk az Akvárium Klub KisHALL termében. Az „előzenekar” szerepében Járai Márk.
I Pensieri – A Modern Musici Aquincum koncertje
A Modern Musici Aquincum egy frissen alakult együttes, amelyben olasz és magyar zenészek együttműködésében hallhatjuk a kortárs remekművek legjavát. A kollaboráció az egykor ösztöndíjasként a Liszt Ferenc Zeneakadémián tanuló olasz csellóművész, Pierluigi Ruggiero ötlete alapján valósult meg, ennek eredményét október 17-én hallgathatjuk meg a Budapest Music Center koncerttermében.
Dián Dóri
Kiemelt kép: Facebook/CAFe Budapest – Fotó: Felvégi Andrea