„Nem tűnt el, csak átalakult” – Még mindig csak 45 éves lenne Fábián Juli

Már hét éve nincs köztünk, és még mindig nagyon fáj kimondani, hogy ma lenne Fábián Juli születésnapja. Ó, bárcsak lehetne… De sajnos már csak arra van módunk, hogy felidézzük az alakját: az emlékeinkben még ma is oly elevenen él. Both Gabi írása.
–
Kevés idő adatott neki, mégis sokat adott nekünk
Azt hiszem, nem túlzok, ha azt állítom, hogy hét évvel ezelőtt az egész országot megrázta Fábián Juli halálhíre: a Petőfi Rádió például megszakította az adását, és egy 2016-os koncertfelvételt játszott le az emlékére.
Fábián Juli évek óta harcolt a gyilkos kórral, egyszer már kilábalt belőle, a visszatérése pedig igazi ünnep volt a zenészvilágnak csakúgy, mint a nagyközönségnek.
Ritkán születik ekkora tehetség: minden hangja arról tanúskodott, hogy világszínvonalú, amit csinál.
Gyárfás István, alias Gyafi, a hazai jazzélet egyik meghatározó alakja ezt mondta a JazzMa oldalán róla:
„Azt mondják, hogy én fedeztem fel Julit. Ez hülyeség! A Napot nem kell felfedezni. Az ott van, és kész. Élvezzük, hogy meleget ad és világít nekünk! Most, hogy Juli elment, sötétebb lett ebben a világban. Legalábbis számunkra. Egy időre. Nem tudom, hogy miért kellett ennek megtörténnie. Mégis úgy gondolom, hogy Juli üzen valamit a számunkra.
Emlékszem, egy jazz-klubban ismertem meg őt, a Jazz Garden-ben. Énektanárnője, Munkácsi Bea hozta el a legjobb tanítványait. Amikor Juli a színpadra lépett, egyből láttam, hogy ez a lány nemcsak énekel, hanem RAGYOG. Valójában ezt tette egész életében.
Meggyőződésem szerint Juli élete példa számunkra, hogy lássuk, mi a mi feladatunk ezen a Földön.
Hogy világítsunk és ragyogjunk, ki-ki a saját világossága, képessége és adottsága szerint. Hogy hitet és reményt adjunk az embereknek, hogy örömet szerezzünk nekik, hogy szeressük őket, hogy jobbá tegyük ezt a világot. Nemcsak az előadóművészek, hanem mindnyájan.”
Cseppet sem volt magabiztos
Amellett, hogy végtelenül professzionális énekes volt, a napsugaras személyisége és a ragyogó szépsége is mindenkit lenyűgözött. Ő azonban belül harcolt a démonaival. Az utolsó televíziós mélyinterjúját 2016 szeptemberében rögzítették, ebben Joshi Bharattal beszélgetett, ebben őszintén feltárta, mennyiféle megfelelési kényszer él benne a saját nőiségével és az énekléssel kapcsolatban is.
A csillogás mögött, ami mi a színpadon láttunk és hallottunk, rengeteg tépelődés volt, mert hiányzott belőle az önmagába vetett hite.
Nagyon vágyott a szeretetre és az elismerésre, túl is hajotta magát emiatt, de hiába, ha egyszer épp önmagának nem tudott eléggé megfelelni.
A betegsége okát kutatta szüntelenül, és mélyen hitt a gyógyulásában, ahogy édesanyja, Lamberger Galina is elmondta Kun Zsuzsának a Klubrádióban, lánya halálának hetedik évfordulóján: „Juli mindent megtett a gyógyulásáért”.
Élénk emlékek
Ma már a Fábián Juli Emlékalapítvány őrzi tovább Juli emlékét, amit édesanyja és legközelebbi zenésztársai óriási odaadással gondoznak, amit az is bizonyít, hogy a Music Hungary Szövetség Inspiráció díját 2024-ben a Fábián Juli Emlékalapítvány kapta.
Egykori zenésztársa, Szepesi Mátyás, a Konyha zenekar frontembere is sokat tesz azért, hogy Juli emléke ne halványuljon el. Ennek köszönhető az is, hogy halálának ötödik évfordulóján, tehát épp ma két éve, a Soroksári út 60. helyett immár a Fábián Juli tér 1. szám alatt található a Budapest Park.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szepesi ezt írta az avató örömére:
[…] „Szóval Julikám, közterület lettél! Komoly esély van rá, hogy unokáink is napi-heti-havi rendszerességgel ejtik majd ki a neved, annak függvényében, milyen sűrűn lesz erre dolguk. […]
Én azt szeretném, ha úgy gondolnának rád, mint a lányra, akinek nemcsak a hangja és a haja, hanem a szíve is aranyból volt.” […]
Természetesen is lehet beszélgetni a halálról
A már emlegetett klubrádiós interjúban mondta Juli édesanyja Kun Zsuzsának, hogy ritkán szólal meg, de akkor fontos üzenetei vannak. Például a halálról való beszélgetés tabujának megtörése: amikor meghalt Juli, sok hasonló helyzetben lévő ember megkereste Lamberger Galinát, és ezt most ő is megteszi másokkal.
„Egy ilyen helyzetben lévő ember nagyon-nagyon el tud magányosodni, mert az emberek elfordulnak tőle, nem tudják, hogy mit mondjanak neki. […]
Azt kell kérdezni: »hogy vagy?« Ez annyira egyszerű, és mégsem jut eszébe senkinek. Ha ő visszakérdez, hogy »köszi, jól, és te?«, akkor rájönnek, hogy az élet megy tovább, és nem kell kényszeresen erről beszélni.”
Az anya azt is elmesélte ebben a műsorban, hogy Juli barátnői vele vannak a mai napig, és bár nagyon nehezen éli meg a veszteséget, mégis sokat segít neki az alapítványban való munka.
A Családmeséink című rövid, mégis velős emlékműsort is figyelmetekbe ajánlom, amelyben Lamberger Galina a Normafán lévő emlékpadnál mesélt a lányáról: egy alma „ül” Juli anyukája mellett a padon: az alma az összetartozás, a szeretet és az egység jelképe a családjukban.
„Az élet mulandó, de a zene örök. Fábián Juli örök.”
Fábián Juli volt a Jazzpiknik Múzsája. Ezt írta két éve az alapító, Valde Orsolya, akivel D. Tóth Kriszta is BESZÉLGETETT korábban: „Két fergeteges koncertet, az első himnuszunkat, és számtalan felejthetetlen személyes- és piknikes pillanatot köszönhetünk neki. No meg magát az egész Jazzpikniket, amiért mindig hálásak leszünk. […] Az élet mulandó, de a zene örök. Fábián Juli örök.”
Még egy utcabált is rendeztek Fábián Juli emlékére, amit szintén Szepesi Mátyás szervezett.
2019. november 15-én, a Like a Child című emlékfilm előfutáraként jelent meg a Földrevaló című dal és a hozzá készült klip, amelyben tizennyolc pályatárs énekelt, ennek is Szepesi Mátyás volt a zeneszerzője és a szövegírója.
Sok jelet küld Juli az égből
A Családmeséink című emlékműsor harmadik percében Wolf Kati mondott ki valami nagyon fontosat Fábián Julival kapcsolatban:
„Nem tűnt el, csak átalakult”.
Tóth Vera pedig így emlékezett rá ugyanebben a filmben:
„Nem akarom elengedni, mert mindig emlékezni akarok rá. A gyerekeimnek is el akarom majd mondani, hogy ő ki volt. Meg akarom majd mutatni az arcát, hogy volt egy néni, aki egy földre szállt angyal volt, aki nem földre való.”
Fábián Juli emlékkoncertjén, 2018. május 6-án közel nyolcvan zenész lépett fel a Budapest Parkban. Több mint ötezer ember zsúfolódott be a Parkba, hogy Juli emlékének adózhasson.
A Random Trip dobosa, Delov Jávor mesélt Fábián Juliról szintén a Családmesékben: „A mi zenészgenerációnknak Juli elvesztése tényleg egy hatalmas pofon. Viszont volt egy olyan hihetetlenül fantasztikus nagyszabású koncert, amelyen tulajdonképpen hetvenen-nyolcvanan felléptünk, és még a stáb is, több száz ember dolgozott a Budapest Parkban, hogy azon a bizonyos napon minden klappoljon, és egy méltó koncerttel emlékezhessünk meg Juliról. […] Én is azt éreztem, hogy egy nagy megkönnyebbülés volt. Tulajdonképpen a közönséggel együtt engedtük el Juli kezét. És a végén hogy, hogy nem, a koncert záróakkordjaként még egy hullócsillag is átrepült a koncert helyszíne fölött.”
A kiemelt kép forrása: Wikipedia/Szepesi Mátyás/Fábián Juli Emlékalapítvány