A Women in the Workplace 2024 című átfogó tanulmány – amit ezer amerikai és kanadai cég bevonásával, és majdnem félmillió ember tapasztalatai alapján készítettek el – egészen konkrét számokat mutat. Eszerint

a 30 év alatti nők 49 százaléka érzi úgy, hogy az életkora miatt hátrányos megkülönböztetés éri a munkahelyén. Ugyanez a szám a hasonló korú férfiaknál 35 százalék.

És bár az életkor előrehaladtával ez a különbség némileg csökken, nem tűnik el teljesen. Az 50-es éveikben járó férfiak negyede, míg a hasonló korú nők közel 30 százaléka számolt be arról, hogy a kollégáik vagy a főnökeik kevesebbre tartják őket csak azért, mert idősebbek.

Ha a nők munkahelyi helyzetéről beszélünk, szinte lehetetlen megkerülni a már jól ismert üvegplafon-jelenséget. Ez az a láthatatlan határ, amit sok nő elér a karrierje során. Hiába halad felfelé a ranglétrán, egy bizonyos ponton túl egyszerűen nem juthat tovább. Emellett van egy kevésbé ismert, ám legalább ennyire súlyos probléma is: az ún. broken rung jelenség.

Ez azt jelenti, hogy sok nő már az első előléptetési lehetőséghez sem jut hozzá, és ez különösen igaz a színes bőrű nőkre. Nemhogy az üvegplafonig nem jutnak el, de már a karrierlétra aljára sem léphetnek fel. Pedig a tudásuk, a képességük, az ambíciójuk megvan hozzá, csak épp a rendszer nem ad nekik esélyt. 

Hogy ez mennyire gyakori? A már említett jelentés szerint minden 100 férfi előléptetésére csak 81 nő jut. A helyzet különösen rossz a fekete és latin-amerikai nőknél: náluk ez a szám csupán 54, illetve 65.

A 30 év alatti nők közel kétszer olyan gyakran kapnak nem kívánt megjegyzéseket a kollégáiktól

„Fiatal pipi”, „kis csitri” – ugye, ismerősen csengenek ezek a poénosnak szánt megjegyzések? Sokan hallottunk már hasonlókat, sőt be kell valljam, néha én is viccelődtem ezzel. Z generációs alkalmazottként néha úgy tűnt, ez csak a munkahelyi ugratás része. De ahogy mélyebbre ástam a témában a cikk írása közben, már korántsem tűnt olyan viccesnek.

A Women in the Workplace 2024 jelentés szerint a 30 év alatti nők közel kétszer olyan gyakran kapnak nem kívánt megjegyzéseket a kollégáiktól, mint az ugyanilyen korú férfiak. A kommentek legtöbbször a korukra, megjelenésükre, stílusukra vagy éppen a tapasztalatlanságukra vonatkoznak. Egy-egy ilyen odaszúrt mondatot talán le lehet rázni – de hosszú távon ezek a megjegyzések valós károkat okozhatnak.

A jelentés szerint ezek a megnyilvánulások nem egyszerűen rosszízű tréfák.

A fiatal nők sokszor folyamatos mikroagressziónak vannak kitéve: megkérdőjelezik a döntéseiket, gyakornoknak nézik őket, nem bíznak rájuk komoly feladatokat, nem kérik ki a véleményüket, úgy érzik, nem oszthatják meg az ötleteiket – vagy ha igen, akkor más, egy idősebb kolléga aratja le azért a babérokat.

Mindez nem csak a fiatalokat érinti. A nők általánosságban is kétszer olyan gyakran tapasztalnak meg olyan helyzeteket, amikor félbeszakítják őket egy megbeszélésen, nem hagyják végigmondani a gondolataikat, vagy egyszerűen láthatatlannak érzik magukat a munkahelyükön. Lehet, hogy ezek apró dolgoknak tűnnek, de összeadódva olyan légkört teremtenek, amiben a nők nem érzik biztonságban magukat, nem mernek kockázatot vállalni, ötletelni és kiállni magukért.

„Amikor előléptetésről van szó, a férfiakat a bennük rejlő potenciál, a nőket pedig a már elért eredményeik alapján ítélik meg”

nyilatkozta Rachel Thomas a LeanIn.org társalapítója és vezérigazgatója a CNBC News-nak.

Ezek alapján nem csoda, hogy sok fiatal nő imposztor-szindrómával küzd. Egy korábbi tanulmány például arról írt, hogy a női vezetők 75 százaléka tapasztalta már meg ezt a bizonytalanságérzetet a karrierje során. És ez nemcsak az önértékelésüket ássa alá, hanem hatással van a döntéseikre, a karrierjükre, és arra is, hogy egyáltalán elhiszik-e magukról, hogy alkalmasak a vezetésre.

És hogy milyen lassan változik a helyzet? A jelentés szerint, ha minden így megy tovább, a fehér nőknek 22 év, a színes bőrű nőknek pedig közel fél évszázad, egészen pontosan 48 év kell ahhoz, hogy ők is ott ülhessenek a „nagy asztalnál” – azaz ahhoz, hogy ugyanannyi női vezető legyen, mint férfi.

Még mindig nők végzik a háztartás vezetésének oroszlánrészét 

Az életkori diszkrimináció mellett a jelentés rávilágít arra is, hogy a munkahelyeken még mindig komoly nemi és faji egyenlőtlenségek húzódnak meg a háttérben. Tény, hogy ma már több nő jut el vezető pozícióba, mint korábban – míg 2015-ben a felső vezetők (angolul C-suite) csak 17 százaléka volt nő, 2024-re ez az arány már 29 százalékra emelkedett. Ez jó hír, de nem az egész történet.

Mert hiába javulnak az általános számok, nagy a különbség a fehér és a színes bőrű nők esélyei között. A jelentés szerint a színes bőrű nők még mindig nagyon alulreprezentáltak az amerikai cégek élén: míg a fehér nők a vezetők 22 százalékát teszik ki, a színes bőrű nők mindössze 7 százalékát.

Azonban nem csak az előléptetések terén vannak különbségek nők és férfiak között. A kutatás azt is megmutatja, hogy

a nők – kortól függetlenül – a mai napig sokkal nagyobb arányban viszik a háztartási terheket, ami nyilvánvalóan a munkahelyi teljesítményükre is rányomja a bélyegét. Gyereknevelés, szülők vagy nagyszülők gondozása, házimunka, bevásárlás – ezek nagy része még mindig a nőkre hárul, legyenek akár 28, akár 58 évesek.

A kutatás szerint 2024-ben a nők 39 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a háztartás vezetésének oroszlánrésze rájuk hárul – ez még a 2016-os 35 százalékos arányhoz képest is emelkedés. Márpedig a mindennapi terhek nemcsak az energiát szívják el, hanem azt is megnehezítik, hogy valaki igazán ki tudjon teljesedni a munkájában, vagy előrébb léphessen.

Nemrég Mózes Zsófi kollégánknak is megjelent egy írása a témában, az ő cikkében az áll: az NBC News legutóbbi amerikai időfelhasználási felmérésének elemzése szerint a jelenlegi ütemben haladva a háztartási munka nemek szerinti eloszlása 2066 körül – 41 év múlva – válhat egyenlővé. 

A megkérdezettek 37 százalékát már zaklatták szexuálisan a munkahelyén

A nők hátrányos megkülönböztetésére – legyen az nemi vagy életkori alapú – még rátesz egy lapáttal a szexuális zaklatás, ami továbbra is jelen van a munkahelyeken – olvasható a Women in the Workplace tanulmányában. 

A megkérdezett nők 37 százaléka számolt be arról, hogy már átélt valamilyen zaklatást – legyen szó szexista viccekről, tolakodó megjegyzésekről vagy fizikai közeledésről. És ez nem kor kérdése: fiatal és idősebb nők egyaránt lehetnek áldozatok. De ami igazán megdöbbentő:

2024-ben a válaszadó nők 14 százaléka tapasztalt olyan helyzetet, amikor kénytelen volt elfogadni egy nem kívánt szexuális közeledést, vagy úgy érezte, nincs más választása, mint engedni. Ez az arány a férfiaknál mindössze 2 százalék volt.

Ha mindez nem lenne elég, a nők sokkal kevésbé bíznak abban, hogy a panaszaikat a munkahelyükön komolyan veszik és kezelik. A kutatás szerint a legnagyobb bizalommal a felső vezető férfiak vannak: közülük tízből nyolcan gondolják, hogy egy ilyen ügyet rendesen kivizsgálnának. A nők ezzel szemben gyakran úgy érzik: ha szólnak, vagy nem történik semmi, vagy a végén még ők húzzák a rövidebbet.

Éretlen fiatal, koros kolleganő, elfoglalt középkorú – semmi se jó 

Ahogy arra a Harvard Business Review 2023-as kutatása is rávilágít, a nők szinte bármilyen életkorban szembesülhetnek diszkriminációval a munka világában. Ha fiatal vagy, akkor biztos éretlen és tapasztalatlan, ha idősebb, akkor meg már elmúlt a fénykorod, ha középkorú, akkor meg túl elfoglalt. 

A tanulmány több mint 900 – jogi, oktatási, egészségügyi és más szakmai területeken dolgozó – nő tapasztalatát vizsgálta, és szinte minden korosztályból beszámoltak valamilyen életkorhoz kötődő hátrányról.

A fiatalabb nők például arról meséltek, hogy becézgették, gyakornoknak nézték őket, de az is előfordult, hogy megpaskolták őket a fejükön egy-egy jól elvégzett feladat után.

Mellettük ott vannak az idősebb, a 30-as és 40-es éveikben járó társaik, akiknél szintén nő a kor miatti megkülönböztetés. Egy egyetemi vezető például arról számolt be, hogy bizonyos bizottságok már meg sem hallgatják a 40 év feletti női jelentkezőket, mert attól tartanak, túl sok családi kötelezettségük van vagy épp attól félnek, a jelentkező a menopauza miatt nem fogja tudni ellátni a a munkáját. 

És míg egy őszülő, tapasztalt férfi kolléga gyakran megbecsült tagja a vállalatnak, egy ugyanennyi idős nő sokszor láthatatlanná válik. Mert nem számít, mennyit tud, vagy mit tett le az asztalra – csak az, hanyadik születésnapját ünnepli éppen.

Kaiser Orsolya

Kiemelt kép forrása: Pexels/ Artem Podrez, muhammad jihad hanif