A természet közelsége és az alvás minősége

A kutatás során több mint 16 ezer felnőtt adatait elemezték, és hatféle ember–természet-interakciót vizsgáltak, például azt, mennyire lehet otthonról látni utcai zöldövezetet, parkokat és vízpartokat. Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik zöldövezetet vagy vizet (például folyót vagy tavat) látnak az otthonukból, ritkábban számolnak be alváshiányról.

A kutatás rámutatott, hogy a környékünk természetes vízhez, például a tengerparthoz való közelsége önmagában nem volt számottevő hatással az alvás minőségére.

Mindez arra utal, hogy nem a zöld- és kékfelületek objektív közelsége az, ami a pihentető alvás szempontjából számít, hanem az, hogy lakóként mit észlelünk ebből – akár vizuálisan, a saját ablakunkon keresztül. 

Hogyan fejti ki a természet a jótékony hatását?

A kutatás fontos megállapítása volt, hogy a természetes környezet látványa pozitív hatással van a mentális jóllétre, amely viszont közvetetten segíthet az alvásban. A kutatás alapján azok, akiknek otthonában hozzáférése van a természet látványához, kevesebb stresszt élnek meg, és jobb mentális egészségnek örvendenek, ami csökkentheti az alvásproblémák kialakulásának kockázatát. Érdekes módon a kutatás nem talált szignifikáns kapcsolatot a fizikai aktivitás és az alvás között, ami azt jelzi, hogy a mentális jóllét szerepe kiemelkedőbb lehet ebben az összefüggésben.

A kutatás rávilágít arra, mennyire fontos a városi környezetben is megőrizni, fejleszteni a zöld- és kékfelületeket, hogy mentálisan is egészségesebbek, illetve kipihentebbek lehessünk. 

Szerkesztőségünk kísérleti jelleggel elkezdett mesterséges intelligenciával (artificial intelligence, röviden AI) dolgozni. Ezt a cikket a WMN munkatársainak iránymutatása (promptja) alapján a ChatGPT írta. Az AI-t arra használjuk, hogy az emberi tudásipar és tudomány legizgalmasabb eredményeit ellenőrzött formában eljuttassuk minél szélesebb közönséghez.
Fontos, hogy tudd: minden AI által írt cikket lektorálunk, az abban foglaltak tehát emberi ellenőrzés után kerülnek eléd.
Az, hogy az AI megjelent a munkánkban, egy természetes folyamat része – mi is ismerkedünk vele, és azzal kísérletezünk, hogyan és mire lehet a legjobban és leghatékonyabban használni úgy, hogy közben a nagy képet tekintve megőrizzük azt, amitől a WMN az, ami; az emberi kreativitást, árnyalt gondolkodást és érzelmeket.

WMN AI

Kiemelt képünk illusztráció  Forrás: Getty Images/ Lucy Lambriex